راهنمای تنظیمات افزونه bbPress جهت راه اندازی انجمن با وردپرس

17

راهنمای تنظیمات افزونه bbPress جهت راه اندازی انجمن با وردپرس

اگر تصمیم گرفته اید به وبسایت خود یک تالار گفتگو اضافه کنید و هنوز هم بین انتخاب انجمن ساز های مختلف مردد مانده اید یا اگر تصمیم خود را گرفته اید و میخواهید با استفاده از افزونه bbPress انجمن سایت خود را ایجاد کنید، این آموزش برای شماست. در این آموزش به همراه مسترکد یاد میگیرید که چگونه افزونه bbPress را بر روی وردپرس نصب کرده و آن را مطابق با نیازهای خود تنظیم نموده و انجمن وردپرسی خود را راه بیاندازید.

مقایسه bbPress با انجمن ساز های دیگر. چرا bbPress را انتخاب کنیم؟

در میان انجمن ساز های مطرحی که اکثرا با آنها آشنا هستیم میتوان به انجمن ساز هایی مثل ویبولتین (VBulletin)، مای بی بی (MyBB)، پی اچ پی بی بی (PHPBB) و زنفورو (XenForo) اشاره کرد. اینها همه انجمن ساز های بسیار خوب و قدرتمندی هستند ولی مشکلی که در رابطه با آنها وجود دارد این است که اولا بعضی از آنها تجاری هستند و متاسفانه به صورت نال شده در اختیار کاربران قرار میگیرند که همین امر به شکل چشمگیری امنیت آنها را کاهش داده و باعث میشود همگام شدن کاربران با آخرین آپدیت ها به کند ترین صورت انجام بگیرد. دوما تنظیمات این انجمن ساز ها واقعا پیچیده است و خصوصا اگر بخواهید انجمنی ساده راه اندازی کنید، با انبوهی از تنظیماتی مواجه میشود که اصلا به آنها نیازی ندارید. همین امر منجر به زیاد شدن بی رویه حجم اطلاعات سایت در این انجمن ساز ها میشود و مدیریت آنها را هم به شدت مشکل میکند. تا حدی مثلا یک آپدیت در MyBB ممکن است برای شما به یک کابوس بزرگ تبدیل شود!

اما طراحی افزونه انجمن ساز bbPress به این صورت نیست. این انجمن ساز بر پایه ی استاندارد های وردپرس طراحی شده و در طراحی خود سعی کرده همه چیز را در ساده ترین و کم حجم ترین حالت خود نگه دارد. این انجمن ساز به سادگی با وردپرس یکپارچه میشود، سفارشی سازی و مدیریت آن بسیار آسان است و دقیقا هم همان امکاناتی را در اختیارتان قرار میدهد که واقعا به آنها نیاز دارید. همه ی این موارد دست به دست هم میدهند و باعث میشوند که بی بی پرس یک فروم ساز سریع و بهینه باشد که میتواند بازه ی وسیعی از نیازهای کاربران را برطرف کند.

البته مد نظر داشته باشید که افزونه bbPress تنها افزونه ای نیست که با آن میتوانید یک انجمن وردپرسی ایجاد کنید. به این منظور تعداد زیادی افزونه های دیگر نیز در اختیار شماست ولی با توجه به اینکه در میان این افزونه ها bbPress محبوبیت بیشتری داشته، امروز این افزونه را برای موضوع آموزش انتخاب کرده ایم. اگر با ما همراه باشید، در آینده به معرفی سایر افزونه هایی که میتوانید از آنها برای ایجاد یک تالارگفتگو در وردپرس استفاده کنید نیز خواهیم پرداخت.

نصب bbPress بر روی وردپرس

قبل از شروع به کار حتما خودتان هم میدانید که باید افزونه bbPress را دریافت کرده و بر روی وردپرس خود نصب و فعال کنید. اگر با نحوه انجام این کار آشنایی ندارید، توصیه میکنیم آموزش نصب افزونه در وردپرس را که قبلا برای شما در سایت درج کرده ایم، مطالعه کنید. سپس بازگردید و ادامه ی این آموزش را مطالعه کنید.
پس از فعال شدن افزونه ی بی بی پرس خواهید دید که بخش های جدیدی به ناحیه مدیریت وردپرس شما اضافه میشود. مثلا سه منوی جدید با عنوان Forums, Topics و Replies مشاهده خواهید کرد و همچنین زیرمنوی جدیدی با عنوان Forums نیز به منوی تنظیمات وردپرس و همچنین منوی ابزارها اضافه خواهد شد.

فارسی سازی افزونه bbPress

افزونه ی bbPress در حال حاضر به صورت پیشفرض به زبان فارسی مجهز نیست. بنابراین وقتی آن را روی سایتتان نصب میکنید، تمامی نوشته ها و بخش های این افزونه را به زبان انگلیسی مشاهده خواهید کرد. برای حل این مشکل کافی است bbPress را افزودن فایل های لازم، کاملا فارسی سازی کنید. برای فارسی سازی bbPress ابتدا فایل زیر را از مسترکد دریافت کنید :

حالا در محل نصب وردپرس خود به فولدر wp-content و سپس plugins رفته، وارد فولدر bbpress شوید. در این فولدر به فولدر languages مراجعه کنید و فایلی که همین حالا از مسترکد دریافت کرده اید را در این محل آپلود کرده و از حالت فشرده خارج کنید.
اولا بعد از خارج کردن فایل از حالت فشرده، پاک کردن خود فایل فشرده فراموش نشود. (تمیز کار کنید لطفا!) دوما پس از خارج کردن فایل از حالت فشرده، شما دو فایل در اختیار دارید. فایلی که پسوند mo دارد از طرف وردپرس برای ترجمه bbPress به زبان فارسی استفاده خواهد شد و فایلی که پسوند po دارد را میتوانید بعدا خودتان برای ویرایش یا به روز رسانی ترجمه های این افزونه مورد استفاده قرار دهید.
حالا اگر ناحیه مدیریت وردپرس را مجددا بارگذاری کنید خواهید دید که کلیه ی منو های مربوط به بی بی پرس و محتوای موجود در آنها به زبان فارسی ترجمه شده اند.

تنظیمات bbPress

پیش از اینکه کارمان را با بی بی پرس شروع کنیم و به ایجاد انجمن ها و موضوع های دلخواهمان بپردازیم، بهتر است که ابتدا سری به تنظیمات آن زده و در صورت نیاز در برخی از این تنظیمات تغییراتی اعمال کنیم. البته اکثر این تنظیمات در حالت پیشفرض خود، کاملا مناسب هستند و بهتر است تنها در صورتی آنها را تغییر دهید که اولا چیزی مطابق میل شما نباشد و دوما واقعا بدانید که قصد شما از تغییر یک تنظیم چیست. برای مشاهده تنظیمات افزونه bbPress در ناحیه مدیریت وردپرس از منوی تنظیمات به زیرمنوی انجمن ها مراجعه کنید. کلیه ی تنظیمات مربوط به انجمن ها و به طور کلی رفتار بی بی پرس در این ناحیه در دسترس شما خواهد بود. در ادامه به طور مختصر به شرح این تنظیمات خواهیم پرداخت :

تنظیمات کاربران انجمن

همانطور که از نام این بخش مشخص است، تنظیماتی که در این بخش اعمال میکنید تعیین میکند که کاربر مجاز به انجام چه فعالیت هایی و به چه صورت خواهد بود. تنظیمات موجود در این بخش به شرح زیر هستند :
جلوگیری از ویرایش بعد از : در اینجا میتوانید تعیین کنید که یک ارسال جدید تا چه مدت پس از ارسال شدن، میتواند توسط کاربر مورد ویرایش قرار بگیرد.
تاخیر در ارسال مطلب هر : در این بخش میتوانید فاصله ی زمانی که میبایست بین ارسالهای کاربر وجود داشته باشد را تعیین کنید.
پست مهمان : در اینجا میتوانید مشخص کنید که آیا افراد بدون عضویت، اجازه ی ارسال موضوع جدید یا پاسخ به موضوع های موجود در انجمن های شما را دارند یا خیر.
نقش خودکار : در این بخش میتوانید نقش پیشفرض کاربری که در انجمن عضو میشود را تعیین کنید. نقشی که به صورت پیشفرض در اینجا برای کاربران جدید انتخاب شده، مشارکت کننده است. مشارکت کننده ها مجاز خواهند بود موضوعات و نوشته ها را مشاهده کرده و به آنها پاسخ دهند. مثلا اگر میخواستید کاری کنید که کاربر تنها بتواند موضوع ها را مشاهده کرده و نتواند به آنها پاسخ دهد، میتوانستید نقش تماشاگر را برای ثبت نام های جدید انتخاب کنید!

امکانات انجمن

در این بخش میتوانید تعیین کنید که چه امکاناتی در انجمن شما فعال یا غیر فعال باشند. تنظیمات موجود در این بخش به شرح زیر هستند :
رونوشت ها : این تنظیم تعیین میکند که آیا مایلید از سیستم revision وردپرس استفاده کنید یا خیر.
علاقه مندی ها : با استفاده از این تنظیم میتوانید امکان افزودن موضوع ها توسط کاربران به علاقه مندی هایشان را فعال یا غیر فعال کنید.
اشتراک ها : در صورت فعال بودن این گزینه، کاربران مجاز هستند در انجمن ها و موضوع های دلخواهشان مشترک شوند.
برچسب های موضوع : در اینجا میتوانید تعیین کنید که آیا کاربران مجاز به درگ برچسب در موضوع های خود هستند یا خیر.
جستجو : در صورت فعال بودن این گزینه، کاربران مجاز هستند در میان انجمن ها، موضوع ها و پاسخ های موجود در فروم شما، به دنبال محتوای مورد نظر جستجو کنند.
فرمت نوشته : در صورت فعال بودن این گزینه، نوار ابزار و دکمه هایی به نواحی نوشتاری موجود در فروم افزوده میشود که به کاربران اجازه میدهد از آنها به عنوان ویرایشگر استفاده کرده و به شکل ساده تری نوشته های خود را جهت ارسال در انجمن شما فرمت کنند.
جاسازی خودکار لینک ها : در صورت فعال بودن این گزینه در صورت درج لینک هایی از یوتوب و موارد مشابه، از سیستم oEmbed درون ساخت وردپرس استفاده شده و بجای لینک، محتوای آن در نوشته به نمایش در می آید. (راهنمای درج ویدئو در سایت)
رشته بندی و ساختار پاسخ : با استفاده از این امکان میتوانید موضوع ها و پاسخ های آنها را به صورت تو در تو در بیاورید. در این حالت صفحه بندی در موضوعات غیر فعال شده و همه ی ارسالها و پاسخ های آنها در یک صفحه به نمایش در می آیند.
اجازه دسترسی سراسری یا Allow Global Access : این گزینه تنها در سایتهایی که وردپرس شبکه روی آنها فعال باشد به نمایش در می آید و در صورت فعال بودن، تمامی کاربران آن شبکه مجاز هستند که در انجمن راه اندازی شده در یکی از سایت ها، به ارسال موضوع و پاسخ بپردازند.

موضوع ها و پاسخ ها در هر صفحه و موضوع ها و پاسخ ها در هر صفحه RSS

در این دو بخش میتوانید تعیین کنید که به ترتیب، چه تعداد موضوع و چه تعداد پاسخ در هر صفحه در سایت شما و در فید RSS شما به نمایش در بیاید.

نامک ریشه انجمن

در این بخش در واقع آدرس انجمنتان را تعیین میکنید. تنظیمات موجود در این بخش عبارتند از:
ریشه انجمن : عبارت وارد شده در این بخش تعیین میکند که آدرس انجمن شما چه چیزی خواهد بود. مثلا اگر سایت شما را domain.com در نظر بگیریم، درج عبارت forums در این بخش، آدرس انجمن را در سایت شما به شکل domain.com/forum در خواهد آورد.
پیشوند انجمن : در صورت فعال بودن این گزینه، قبل از آدرس هر محتوایی که در انجمن قرار داشته باشد، عبارتی که در ریشه ی انجمن در نظر گرفته بودید اضافه میشود. توصیه میشود این گزینه را فعال نگه دارید تا انجمن و سایت شما، ساختار مشخص و مرتبی داشته باشد.
ریشه انجمن باید نشان دهد : در اینجا تعیین میکنید که وقتی شخصی صفحه ی اصلی انجمن شما را باز میکند، باید چه محتوایی را مشاهده کند. این تنظیم به طور پیشفرض صفحه ی اصلی انجمن را نشان میدهد ولی میتوانید کاری کنید که آخرین موضوع های ارسال شده در انجمن در این بخش به نمایش در بیایند.

نامک های تک انجمن، نامک ها کاربر انجمن

در اینجا نیز مانند بخش قبل میتوانید آدرس بخش های دیگری که در انجمن شما موجود است را تعیین کنید. عملا نیازی نیست که تغییری در این بخش اعمال کنید، مگر اینکه تنظیمات و عبارات موجود در این بخش، مطابق آنچه مد نظر شماست نباشند.

خوب، کار ما در بخش تنظیمات اصلی انجمن به پایان رسیده. همانطور که مشاهده کردید، این تنظیمات بسیار مختصر و کاملا مفید هستند. حالا کار خود را با ساختن اولین انجمنمان ادامه خواهیم داد.

انواع محتوا در bbPress

در بی بی پرس در واقع سه نوع محتوا به شرح زیر در اختیار خواهید داشت :
فروم یا انجمن ها : انجمن ها میتوانند شامل موضوع ها (topic) و پاسخ ها (reply) و یا دسته بندی های دیگر باشند.
موضوع ها یا Topic ها : موضوع ها درون انجمن ها ایجاد شده و در واقع موضوعی هستند که مورد بحث قرار میگیرند.
پاسخ ها یا Reply ها : به بحثی که در یک تاپیک در حال انجام است، پاسخ یا reply میگوییم. اگر پاسخ های تو در تو در انجمن فعال باشند، کاربران میتوانند به پاسخ های یکدیگر مستقیما پاسخ دهند.

ایجاد انجمن جدید در bbPress

برای اینکه بتوانید کار خود را با بی بی پرس شروع کرده و تالار گفتگویتان را راه بیاندازید، باید ابتدا انجمن یا انجمن های دلخواه خود را در آن ایجاد کنید. برای ایجاد یک انجمن جدید در بی بی پرس، از منوی انجمن ها به زیر منوی انجمن جدید مراجعه کنید.

ساختن تالار گفتگو - ساختن انجمن در bbpress

در صفحه ای که برای شما باز میشود، عنوان انجمن جدید را وارد کنید و در صورتی که لازم است، چند کلمه ای هم توضیح در ویرایشگر موجود وارد کنید.
سپس در بخش صفات انجمن در بخش موضوع، تعیین کنید که مایلید این یک انجمن باشد یا یک دسته بندی. تفاوت انجمن با دسته بندی این است که دسته بندی ها فقط برای نظم و ترتیب دادن به انجمن به کار میروند و نمیتوانند به طور مستقیم حاوی موضوع ها باشند. (دسته بندی ها به طور مستقیم امکان ارسال topic ندارند) سپس نوع نمایانی انجمن را تعیین کرده و در صورتی که این انجمن، زیرگروهی از انجمن دیگر است، در بخش مادر، انجمن دلخواه را برای آن انتخاب کنید. (طبعا اگر این اولین انجمن شماست، نمیتوانید انجمنی را به عنوان مادر آن تعیین کنید.
توجه داشته باشید که با تغییر عددی که در بخش چیدمان آمده، در آینده میتوانید محل قرار گیری این انجمن را به دلخواه خود تغییر دهید.
در پایان جهت ذخیره ی این انجمن بر روی دکمه ی انتشار کلیک کنید.

در ادامه دقیقا به همین شکل میتوانید برای انجمنتان، زیر دسته یا زیر انجمن های جدیدی ایجاد کنید. توجه داشته باشید که به تنظیمات موجود در همین صفحه، امکان خصوصی کردن، یا پنهان کردن یک انجمن و همچنین بستن یا باز کردن مجدد آن نیز برای شما امکان پذیر است.

توجه داشته باشید که انجمن هایی که تا این لحظه ساخته اید و در سایت شما موجود هستند را میتوانید با مراجعه به منوی انجمن ها و کلیک روی زیرمنوی همه انجمن ها مشاهده کنید.

ایجاد یک موضوع در انجمن

حالا که یک انجمن ایجاد کردیم، وقت آن میرسد که در آن یک موضوع ارسال کنیم تا کاربران بتوانند در آن به بحث بپردازند. توجه داشته باشید که در حالت عادی، وقتی یک انجمن ایجاد میکنید، کابران پس از ثبت نام قادر هستند موضوع های دلخواه خود را در آن ارسال کنند و الزامی نیست که حتما شما از پیش نسبت به انجام این کار اقدام کنید. مثلا کاربری که سوالی دارند و میخواهد در رابطه با موضوعی نظر دیگران را جویا شود، میتواند موضوع مورد نظر خود را در تاپیک مربوط به سوالش ارسال کرده و از دیگران پاسخ بگیرد.

ارسال یک موضوع یا تاپیک جدید در انجمن به دو شکل امکان پذیر است. اول اینکه تاپیک را میتوانید مستقیما از بخش مدیریت وردپرس ارسال کنید و دوم اینکه میتوانید برای انجام این کار از ناحیه کاربری سایتتا استفاده کنید.

برای ایجاد یک موضوع جدید از بخش مدیریت وردپرس، کافی است از منوی موضوع ها به زیر منوی موضوع جدید مراجعه کنید.

ایجاد یک موضوع جدید در انجمن بی بی پرس از ناحیه مدیریت وردپرس

در صفحه ای که برای شما به نمایش گذاشته میشود ابتدا عنوان موضوع مورد نظر را وارد کرده و سپس سوال یا توضیحات و به طور کلی مواردی که در نظر داشته اید را در ویرایشگر درج کنید.
سپس نوع موضوع، وضعیت و انجمنی که قرار است این موضوع در آن قرار بگیرد را انتخاب کنید. در صورتی که برچسب ها را برای انجمنتان فعال کرده اید، وارد کردن برچسب های موضوع را نیز فراموش نکنید. در انتها جهت منتشر شدن این موضوع، روی دکمه انتشار کلیک کنید.

اگر دقت کرده باشید در بخش صفات موضوع، تنظیمی داشتیم با عنوان “موضوع” در اینجا تنظیمی با عنوان چسبنده و فوق چسبنده در اختیار دارید. اگر موضوعی چسبنده باشد، در بالای انجمن قرار خواهد گرفت و اگر موضوعی فوق چسبنده باشد در بالای تمامی انجمن ها به نمایش در خواهد آمد.

پس از کلیک روی دکمه انتشار، اگر انجمنتان را مجددا بارگذاری کنید، با مراجعه به انجمنی که موضوع را در آن منتشر کرده اید، قادر خواهید بود موضوع جدید را مشاهده کرده و به آن پاسخ بدهید.

دقیقا به همین صورت میتوانید از ناحیه کاربری سایت خود نیز اقدام به ارسال موضوع در انجمن کنید.

ارسال یک موضوع جدید از طریق ناحیه کاربری انجمن بی بی پرس

برای انجام این کار کافی است به ناحیه کاربری انجمن خود مراجعه کرده و در پایین صفحه، باکس مربوط به موضوع جدید را پیدا کرده و موضوع دلخواهتان را در انجمن ارسال کنید.

موضوع هایی که تا این لحظه در انجمن شما ساخته شده اند را میتوانید با مراجعه به منوی موضوع ها و رفتن به زیرمنوی همه موضوع ها مشاهده کنید.

ارسال پاسخ جدید در انجمن

موضوع هایی که در انجمن شما ارسال میشوند، میتوانند از طرف شما و کاربران انجمن شما، پاسخ یا reply دریافت کنند. پاسخ دادن به یک موضوع نیز دقیقا مانند آنچه پیش از این توضیح داده شد، هم از طریق ناحیه مدیریت و هم از طریق مراجعه به بخش کاربری سایت امکان پذیر است. برای ارسال یک پاسخ در ناحیه مدیریت، کافی است از منوی پاسخ ها به زیرمنوی پاسخ جدید مراجعه کنید. منتها در این حالت لازم است که ID موضوع و ID شخصی که به وی پاسخ میدهید را به صورت دستی در پاسختان وارد کنید که شاید کمی دشوار باشد به همین جهت توصیه میکنیم که با مراجعه به سمت کاربری سایت و با رفتن به موضوع مربوطه، مستقیما پاسخ خود را در موضوع مورد نظر (یا با کلیک بر روی reply در پاسخ کاربر مورد نظر) ارسال کنید تا بدون درگیر شدن با پیچیدگی ها، امکان ارسال پاسخ به یک تاپیک را داشته باشید.

جابجا کردن یک انجمن

برای انجام این کار به شکل زیر عمل کنید :

 1. در ناحیه مدیریت وردپرس از منوی انجمن ها به زیرمنوی همه انجمن ها مراجعه کنید.
 2. انجمنی که مایلید به محل جدیدی منتقل شود را جهت ویرایش باز کنید.
 3. تنظیم “مادر” را در آن به محل جدید تغییر دهید.

بستن یک انجمن

برای بستن هر یک از انجمن ها یا زیر انجمن ها میتوانید به شکل زیر عمل کنید :

 1. از ناحیه مدیریت وردپرس به منوی انجمن ها و سپس همه انجمن ها مراجعه کنید.
 2. جهت ویرایش وارد انجمن مربوطه شوید.
 3. وضعیت انجمن را از حالت باز به بسته شده تغییر دهید.

توجه داشته باشید که در این حالت امکان ایجاد موضوع یا پاسخ جدید در انجمن مورد نظر وجود نخواهد داشت.

حذف یک انجمن

اگر مایل به حذف یک انجمن از بی بی پرس هستید به شکل زیر عمل کنید :

 1. در ناحیه مدیریت وردپرس از منوی انجمن ها به زیرمنوی همه انجمن ها مراجعه کنید.
 2. ماوس را روی انجمن مربوطه نگه دارید تا لینک زباله دان یا trash به نمایش در بیاید. روی این لینک کلیک کنید تا انجمن به زباله دان منتقل شود.
 3. سپس به تب زباله دان یا trash رفته و آن را خالی کنید.

توجه داشته باشید که پس از خالی کردن زباله دان، امکان بازگردانی انجمن حذف شده وجود نخواهد داشت.

بستن موضوع

جهت بستن یک موضوع به شکل زیر عمل کنید :

 1. در ناحیه مدیریت از منوی موضوع ها به زیرمنوی همه موضوع ها مراجعه کنید.
 2. ماوس را روی موضوع مربوطه قرار دهید تا لینک بستن یا close نمایان شود.
 3. جهت بستن موضوع روی لینک ذکر شده کلیک کنید.

پس از بستن یک موضوع، امکان ارسال پاسخ های جدید به آن وجود نخواهد داشت.

چسبنده یا Sticky کردن یک موضوع

اگر میخواهید موضوعی در بالای یک انجمن به نمایش در بیاید باید آن را Sticky یا چسبنده کنید و اگر میخواهید یک موضوع در بالای تمامی انجمن های شما به نمایش در بیاید باید آن را فوق چسبنده کنید. برای انجام این کار به شکل زیر عمل کنید :

 1. از منوی موضوع ها به زیرمنوی همه موضوع ها مراجعه کنید.
 2. ماوس را روی موضوع مربوطه نگه دارید تا لینک های مدیریت آن به نمایش در بیایند.
 3. برای چسبنده کردن روی لینک Stick کلیک کنید.
 4. برای فوق چسبنده کردن روی لینک Stick to front کلیک کنید.

ادغام موضوع ها

برای ادغام یک موضوع با موضوع دیگر :

 1. در سمت کاربری سایت وارد موضوع مورد نظر شوید.
 2. لینک ادغام یا Merge را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید.
 3. موضوعی که مایلید موضوع فعلی با آن ادغام شود را انتخاب کنید و تنظیمات دلخواه خود را برگزینید.
 4. تنظیمات را تایید کنید تا ادغام صورت بگیرد.

حذف یک موضوع

جهت حذف یک موضوع میتوانید به شکل زیر عمل کنید :

 1. در ناحیه کاربری وردپرس از منوی موضوع ها به زیرمنوی همه موضوع ها مراجعه کنید.
 2. ماوس را روی موضوع مورد نظر نگه دارید تا لینک حذف یا Trash برای شما به نمایش در بیاید. سپس روی این لینک کلیک کنید.
 3. موضوع مورد نظر به زباله دان انتقال داده میشود. برای حذف کامل این موضوع باید به زباله دان مراجعه کرده و آن را خالی کنید.

علامتگذاری موضوع به عنوان اسپم یا هرزنامه

اگر موضوعی که در انجمن شما ارسال شده در واقع اسپم است، میتوانید به سادگی با طی کردن مراحل زیر، آن را به عنوان اسپم علامتگذاری کنید :

 1. در ناحیه مدیریت وردپرس از منوی موضوع ها به زیرمنوی همه موضوع ها مراجعه کنید.
 2. ماوس را روی موضوع مربوطه نگهدارید تا لینک Spam برای شما به نمایش در بیاید.
 3. روی لینک مربوطه کلیک کنید تا تاپیک به فولدر اسپم برود.
 4. حالا میتوانید با مراجعه به فولدر اسپم، تاپیک را حذف کرده و یا در صورتی که اشتباها آن را به عنوان اسپم علامتگذاری کرده اید، آن را unspam کرده یا از حالت اسپم خارج کنید.
 5. اسپم کردن یک موضوع را میتوانید از ناحیه کاربری نیز انجام دهید. به این صورت که به موضوع مورد نظر مراجعه میکنید و در میان لینک های مربوط در موضوع، روی لینک Spam که از امکانات مدیریتی شماست کلیک میکنید.

جابجا کردن یک موضوع

گاهی ممکن است مایل باشید موضوعی که در یک انجمن درج شده را به انجمن دیگری انتقال دهید. برای انجام این کار میتوانید مطابق روش زیر عمل کنید :

 1. در ناحیه مدیریت از منوی موضوع ها به زیرمنوی همه موضوع ها مراجعه کنید.
 2. موضوع مورد نظر را جهت ویرایش باز کنید.
 3. انجمن انتخاب شده را در بخش صفات موضوع به انجمن دلخواه خود تغییر دهید.
 4. تغییرات را ذخیره کنید.

چند تکه کردن یک موضوع

گاهی ممکن است بخواهید پاسخ های یک موضوع را چند تکه کرده یا اصطلاحا Split کنید. برای انجام این کار میتوانید به شکل زیر عمل کنید :

 1. در بخش کاربری به موضوع مورد نظر مراجعه کرده و پاسخی که مایلید از آنجا، موضوع به دو قسمت تقسیم شود را پیدا کرده و درآن بر روی لینک Split یا جداسازی کلیک کنید.
 2. در صفحه ای که برای شما باز میشود، تنظیمات دلخواه را جهت جداسازی انتخاب کنید. شما این انتخاب را دارید که پاسخ ها را به موضوعی که از قبل موجود است انتقال دهید و یا اینکه از پاسخ هایی که در حال جداسازی آنها هستید، موضوع جدیدی ایجاد کنید.
 3. بعد از اعمال تنظیمات دلخواه، روی ارسال/submit کلیک کنید تا عملیات مورد نظر انجام شود.

ویرایش، جابجایی، حذف و علامتگذاری پاسخ ها به عنوان اسپم، دقیقا مانند آنچه پیشتر توضیح داده شد انجام میگیرد. با این تفاوت که اعمال مورد نظر را باید با مراجعه به منوی پاسخ ها در ناحیه مدیریت یا پاسخ مربوطه در بخش کاربری سایت خود انجام دهید.

تعمیر، درون ریزی و بازسازی انجمن ها

در ناحیه مدیریت وردپرس در بخش ابزارها، زیرمنویی با عنوان انجمن ها در اختیار شماست که میتواند اعمالی از قبیل تعمیر انجمن ها، درون ریزی محتوا از انجمن ساز های دیگر و بازسازی انجمن ها را برای شما انجام دهد.

تنظیماتی که در تب تعمیر انجمن ها در این بخش مشاهده میکنید، عموما برای زمانی هستند که شما اطلاعات خود را از محل دیگری به انجمن فعلی خود درونریزی کرده اید و لازم است اطلاعاتی را مجددا محاسبه و شمارش نمایید و یا عملیات دیگری را بر روی آنها اعمال کنید. توجه داشته باشید که هرگاه لازم بود از ابزارهای این بخش استفاده کنید، هرگز بیش از یک عمل را به طور همزمان جهت انجام انتخاب نکنید. این نکته را هم مد نظر داشته باشید که برخی از این ابزارها ممکن است مقدار زیادی به حجم دیتابیس شما اضافه کنند. بنابراین زمانی از این ابزارها استفاده کنید که واقعا به آنها نیاز داشته باشید.

اگر از قبل صاحب یک انجمن بوده اید و حالا میخواهید آن انجمن را که با انجمن ساز دیگری ایجاد شده، به انجمن فعلی خود انتقال دهید، در تب درون ریزی انجمن ها تنظیماتی در اختیار شماست که به شما اجازه میدهد اطلاعات خود را از انجمن قبلی به انجمن فعلی خود انتقال دهید. برای انجام این کار باید نوع اسکریپت انجمن ساز خود را انتخاب کرده، اطلاعات اتصال به پایگاه داده آن و سایر موارد را وارد کنید و پس از اعمال تنظیمات دلخواه، عملیات انتقال را شروع کنید. در این بخش، امکان انتقال از انجمن ساز های مختلفی مثل SMF, VBulletin, PHPFox, PHPBB, MyBB, Kunena, XenForo و … برای شما فراهم شده که در صورتی که نیاز به انتقال اطلاعات داشته باشید، میتواند کار شما را به شکل چشمگیری آسان کند.

تب بازسازی انجمن ها میتواند به شما در ریست کردن کامل انجمن کمک کند. به این مفهوم که با امکانات موجود در این بخش قادر هستید کلیه ی محتوای موجود در bbPress را به طور کامل حذف کنید. در استفاده از این بخش بسیار دقت کنید و همچنین اگر احیانا خواستید از امکانات موجود در این بخش استفاده کنید، اولا اطمینان حاصل کنید که دقیقا میدانید چه کاری انجام میدهید و دوما، حتما از دیتابیس و سایت خود بکاپ کامل تهیه کنید.

خوب، در اینجا به پایان این آموزش میرسیم. به نظر میرسد گرچه سعی کردیم به طور مختصر به شرح کارکرد این افزونه بپردازیم، اما این آموزش کمی طولانی تر از آنچه فکر میکردیم شد. راستی اگر نکته ای را از قلم انداخته ایم، حتما در بخش دیدگاه ها در رابطه با موضوعاتی که در این مقاله آموزشی مطرح نشده اند، از ما سوال بپرسید. ما هم سعی میکنیم اگر پاسخ سوال شما را بدانیم، شما را راهنمایی کنیم.

امیدواریم که از این آموزش چند کیلومتری لذت برده باشید!

دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
شاید از اینها هم خوشتان بیاید!
17 دیدگاه
 1. آموزش وردپرس می گوید

  یک دنیا ممنون

  1. حسن می گوید

   موضوع های شما خیلی جالب است .ممنون

 2. علی می گوید

  سلام ممنون از زحمتی که کشیدید
  فقط ی اشکال تو ترجمه تون هست و یک سری از ترجمه هارو نشون نمیده
  لطفا esc_html__ رو به sources keywords اضافه کنید تا همه معنی هارو بیاره
  تشکر

  1. MrCode می گوید

   سلام
   ممنون از لطف شما.
   چشم. اگر عمری باقی بود حتما آپدیتش میکنیم.

  2. MrCode می گوید

   آپدیت ترجمه انجام شد. اگر مشکل دیگه ای مشاهده کردید خوشحال میشم بدونم

 3. عاطفه می گوید

  سلام
  خسته نباشید
  بسیار ممنون از توضیحات جامع و کامل شما
  من یک سایت آزمایشی طراحی کردم و توی سایتم با استفاده از bbpress وآموزش شما انجمن تشکیل دادم و چند موضوع هم اضافه کردم.مشکل اینجاست که وقتی در سایتم به قسمت انجمن میرم هیچ مطلبی از انجمن باز نمی شه و موضوع ها هم نمایش داده نمیشه و نمی توان مطلبی هم ارسال کرد
  همه ی مراحل و تنظیمات را چند بار چک کردم .نمیدونم مشکل از کجاست…لطفا من را راهنمایی کنید
  ممنون

  1. MrCode می گوید

   سلام
   حقیقتش من بر اساس توضیحات شما هرچی بخوام بگم فقط حدس و گمان هست …
   اگر از صحیح بودن تنظیماتتون 100 درصد مطمئن هستید و به مسیر صحیحی هم مراجعه میکنید و بعد انجمن رو نمیبینید، احتمالا مشکل از قالبتون هست. قالب های استاندارد بدون نیاز به تغییر قادر به نمایش انجمن هستن.
   اما اگر انجمن هارو میبینید و به قول خودتون باز نمیشن، باز این جای سوال داره و نیازمند توضیحه. آیا آدرس ها 404 میدن؟
   یکمی باید واضح تر مشکلتون رو توضیح بدید.

   1. وحید می گوید

    سلام من تمام مراحل تشکیل انجمن انجام دادم . برا من ادرس404 میده میتونید راهنماییم کنید ؟؟

   2. MrCode می گوید

    سلام
    راهنمای رفع خطای 404 در وردپرس رو مطالعه کنید :
    https://mrcode.ir/?p=3094

 4. بهزاد می گوید

  سلام ، صفحه ای که انجکن میسازه مثلا میشه name.com/forums ، اما تو برگه ها صفحه ای با نام forums وجود نداره که بشه ویرایشش کرد
  . من میخوام بالای صفحه انجمن خودم مثلا یه بنر یا یه متن اضافه کنم ، از کجا میشه اینن صفحه رو ویرایش کرد؟

  1. MrCode می گوید

   سلام
   برای این کار باید تمپلیت های bbpress رو در قالب خودتون قرار بدید و مطابق میلتون سفارشی سازیشون کنید.
   راهنمای این کار در لینک های زیر قابل دسترسه :

   https://codex.bbpress.org/themes/theme-compatibility/getting-started-in-modifying-the-main-bbpress-template/

   https://bbpress.org/forums/topic/change-the-default-forums-page/

 5. aaa می گوید

  سلام من از این افزونه استفاده میکنم و مشکل خاصی ندارم فقط فونت این انجمن ساز خیلی ریزه(نه تنها فونت هنگام تایپ بلکه فونت قالب افزونه) شایدم با قالب سایت من اینجور نشون میده…
  به نظرتون مشکل چیه باید چیکار کرد؟

  1. MrCode می گوید

   سلام
   این مسئله ارتباطی به افزونه bbpress نداره و نحوه نمایش توسط قالب شما تعیین میشه. برای رفع مشکلتون باید استایل های قالب رو سفارشی کنید.

 6. fardin می گوید

  خیلی ممنون.بسیار عالی بود

 7. انسی می گوید

  سلام . ممنون از مطلب خوبتون.
  یک سوال دارم ایا این امکان هست که وقتی کاربری بخواهد پاسخی به یک تاپیک بده، مدیر سایت اول اون پاسخ رو تایید کنه و بعد پاسخ نمایش داده بشه؟ ممنون میشم کمک کنید.

 8. yt می گوید

  با سلام و سپاس از آزموش جامع شما
  افزونه بی بی پرس با افزونه یوهاست سئو تداخل دارد.
  به این نحوه که وقتی یوهاست سئو فعاله، مسیر طی شده در انجمن توسط کاربر که breadcrumbs نامیده می شه، در بالایش انجمن نمایش داده نمی شود اما با غیرفعال کردن یوهاست این مسیر به نمایش در می آید.
  چگونه باید این مشکل را برطرف کرد؟
  با سپاس

 9. مرضیه می گوید

  سلام
  وقتی افزونهbbpress نصب کردیم میتونم قالب کاربران تغییر بدیم؟من نمیتونم بفهمم که آیا واقعا میشه یک قالب جدیدایجادکرد وبه افزونه اضافه کنیم؟چون قالب های افزونه ساده هستند و رنگ و شکل جالبی ندارن میخوام یک شکل و رنگ خوب داشته باشه آیا امکان پذیره؟

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.