آموزش غیر فعال کردن جستجو در وردپرس

2

آموزش غیر فعال کردن جستجو در وردپرس

چند وقت پیش در یک سایت وردپرسی به حالتی برخوردیم که در آن مایل نبودیم به کاربران اجازه ی جستجو در سایت را بدهیم. در واقع هدف این بود که کاربران سایت، تنها به لینک هایی که از طریق منو ها و بخش های مختلف سایت در اختیار آنها قرار میگیرد، به بخش های سایت دسترسی داشته باشند و خارج از این لینک ها، امکان جستجو در سایت برای آنها فراهم نباشد. دلیل این مسئله هم این بود که گاهی جستجو در وردپرس، نتایجی را در دسترس کاربر قرار میدهد که شاید ادمین سایت به طور عادی مایل نباشد آن بخش های خاص را به کاربر نشان دهد و یا مایل نباشد آن بخش های خاص به طور جداگانه توسط کاربر مورد دسترسی قرار بگیرند.

اگر شما هم در شرایط مشابه آنچه توضیح دادیم هستید و یا به هر دلیل مایلید امکان جستجو را در وردپرس غیر فعال کنید، آموزش امروز مسترکد مخصوص شماست. با ما همراه شوید تا به همراه هم، روش های غیر فعال کردن جستجو در وردپرس را بررسی کنیم.

غیر فعال کردن جستجو در وردپرس با استفاده از کد

در روش اول برای غیر فعال کردن امکان جستجو در وردپرس از کدنویسی استفاده میکنیم. در این روش کافی است کد زیر را به فایل functions.php قالب خود یا افزونه site-specific ای که از پیش آماده کرده اید اضافه کنید :

کد بالا به دو صورت کار میکند. اگر در خط اول مقدار error را برابر با true قرار داده باشید و قالب شما دارای فایل 404.php باشد، هرگاه کاربری در سایت شما اقدام به جستجوی عبارتی کند، با صفحه ی 404 روبرو خواهد شد. حال اگر مقدار error در خط اول را برابر با false قرار دهید، در زمان جستجو، کاربر در همان صفحه ای که قبلا در آن بوده باقی میماند و به او نتیجه ای بر نمیگردد. به هر حال در هر دو حالت، ویژگی جستجوی وردپرس غیر فعال خواهد شد و کاربر قادر به جستجو در سایت نخواهد بود.

در این حالت در صورتی که در بخشی از سایت فرم جستجو قرار داده باشید، هرچند که این فرم ها دیگر قابلیت جستجو نخواهند داشت ولی برای بالا بردن کارایی سایت، بهتر است فرم های مربوطه را از سایت حذف کرده و از نمایش آنها در سایت جلوگیری کنید تا کاربر دچار سردرگمی نشود. طبعا وقتی ویژگی جستجو در سایت غیر فعال است، نیازی هم به وجود فرم های جستجو در سایت نخواهید داشت.

راستی طبق معمول قبل از ویرایش فایل های قالب یا افزونه ها، بکاپ فراموش نشود …

غیر فعال کردن جستجو در وردپرس با استفاده از افزونه

و اما روش دوم مخصوص اشخاصی که ترجیح میدهند کارشان را با افزونه های وردپرس راه بیاندازند. در این روش برای غیر فعال کردن جستجو در وردپرس لازم است که افزونه Disable Search را بر روی سایت خود نصب و فعال کنید. (آموزش نصب افزونه در وردپرس را بخوانید)

این افزونه نیاز به هیچ نوع تنظیم خاصی ندارد و پس از فعال شدن، عملیات زیر را در سایت شما انجام خواهد داد :

 • جلوگیری از نمایش فرم های جستجو که با تابع get_search_Form ایجاد شده اند.
 • جلوگیری از نمایش فرم های جستجو در قالب هایی که از تمپلیت searchform.php استفاده میکنند.
 • غیر فعال کردن ابزارک جستجو در بخش ابزارک ها
 • حذف ابزارک جستجو از سایدبارها
 • جلوگیری از بازگردانی نتایج جستجو در هر دو حالت متد های GET و POST
 • بازگردانی خطای 404 (در صورت موجود بودن تمپلیت 404 در پوسته) در هنگام جستجو

همانطور که میبینید این افزونه کوچک و کاربردی میتواند در یک چشم بر هم زدن، تمامی آنچه مورد نیاز شماست را در زمینه غیر فعال کردن امکان جستجو در وردپرس، برایتان فراهم کند.

طبق تجربه، غیر فعال کردن جستجو در سایت معمولا برای سایت هایی کاربرد دارد که عموم مطالب و محتوای آنها در قالب برگه ها در سایت درج شده اند و استفاده ی اندکی از نوشته ها در آنها به عمل آمده. از بین این سایت ها مثلا میتوان به سایت های شرکتی اشاره کرد که دارای بخش بلاگ نیستند و دسترسی به عموم بخش های آنها، به طور کامل از طریق منوهای سایت امکان پذیر است.

امیدواریم از این آموزش کوتاه لذت برده باشید.

دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For: آموزش غیر فعال کردن جستجو در وردپرس
توضیحات محصول با بهره گیری از AI تولید شده و در برخی موارد ممکن است تا حدی با اطلاعات سایت رسمی متفاوت باشد.
شاید از اینها هم خوشتان بیاید!
2 دیدگاه
 1. ثبت شرکت می گوید

  بسیار عالی

 2. حسین می گوید

  سلام
  جواب داد ممنون

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.