آموزش PHP : آرایه ها

0

آموزش PHP 7

در این قسمت از مجموعه آموزش های برنامه نویسی به زبان پی اچ پی به مبحث آرایه ها خواهیم پرداخت. از شما دعوت میکنیم که در ادامه با ما همراه شوید.

آرایه چیست؟

آرایه در واقع نوعی متغیر ویژه است که میتواند در هر زمان بیش از یک مقدار واحد را در خود نگهداری کند. اگر نیاز به ذخیره ی فهرستی از آیتم های مختلف داشته باشید، برای این کار میتوانید از آرایه ها استفاده کنید. مثلا فرض کنید که میخواهیم لیستی از تولید کنندگان خودرو تهیه کنیم. در این حالت اگر بخواهیم از متغیر ها استفاده کنیم، کدی مشابه زیر خواهیم داشت :

با در نظر گرفتن کد بالا، اگر بجای 3 تولید کننده، 300 تولید کننده داشته باشیم باید چه کار کنیم؟ یا اگر بخواهیم بین این تولید کنندگان جستجو کرده و تولید کننده ی خاصی را پیدا کنیم و عملیات خاصی روی آن انجام دهیم، باید چه کاری انجام دهیم؟ اینجاست که پای آرایه ها به میان می آید. آرایه میتواند مقادیر متعددی را تحت یک نام در خود نگهداری کند. هر مقدار در آرایه با استفاده از شماره اندیس آن قابل دسترسی خواهد بود.

ساختن آرایه در PHP

برای تعریف آرایه در پی اچ پی از تابع array() استفاده میکنیم. در پی اچ پی سه نوع آرایه وجود دارد :

  • آرایه های ایندکس شده یا Indexed Arrays – آرایه هایی هستند که اندیس آنها عددی است
  • آرایه های انجمنی یا Associative Arrays – آرایه هایی هستند که بجای اندیس عددی از اسامی به عنوان کلید استفاده میکنند
  • آرایه های چند بعدی یا Multidimensional Arrays – آرایه هایی هستند که خود شامل یک یا چند آرایه اند (در مورد این توابع اجازه ندهید کلمه ی بُعد، موضوع را برای شما پیچیده کند. به این آرایه ها به سادگی و بر اساس تعریف آنها نگاه کنید. یعنی آرایه هایی که شامل آرایه های دیگر هستند)

آرایه های ایندکس شده در PHP

آرایه های ایندکس شده را میتوانید به دو شیوه ایجاد کنید. در اولین روش از تخصیص اتوماتیک ایندکس استفاده میکنیم. ایندکس همیشه از 0 شروع میشود. به مثال زیر توجه کنید :

در حالت بعدی از تخصیص دستی ایندکس (اندیس) استفاده کرده ایم :

در مثال زیر،آرایه ای با نام $cars ساخته و سه عنصر به آن نسبت داده ایم. سپس متنی حاوی مقادیر موجود در آرایه در خروجی به نمایش گذاشته شده است :

تشخیص طول آرایه در PHP

برای تشخیص طول آرایه از تابع count() استفاده میکنم. این تابع طول آرایه (یعنی تعداد عناصر موجود در آرایه) را بر میگرداند :

گردش در بین عناصر آرایه ایندکس شده

برای گردش در بین عناصر یک آرایه و نمایش آنها میتوانید از حلقه for استفاده کنید. به مثال زیر توجه کنید :

آرایه های انجمنی در PHP

آرایه های انجمنی آرایه هایی هستند که کلید های آنها دارای نامهاییست که توسط شما به آنها نسبت داده میشود. به دو روش میتوان آرایه های انجمنی را ایجاد کرد :

یا

سپس میتوان از کلید های نام دار در اسکریپت استفاده کرد :

گردش بین عناصر آرایه انجمنی

برای گردش بین عناصر آرایه انجمنی میتوان از حلقه foreach استفاده کرد. به مثال زیر توجه کنید :

آرایه های چند بعدی

آرایه های چند بعدی را در بخش های بعدی، همزمان مباحث پیشرفته php برای شما شرح خواهیم داد.

مطالعه بخش بعدی : مرتب سازی آرایه ها

دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For:  آموزش PHP : آرایه ها
شاید از اینها هم خوشتان بیاید!

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.