آموزش تغییر رمز ورود به مدیریت جوملا از طریق دیتابیس

1

آموزش تغییر رمز ورود به مدیریت جوملا از طریق دیتابیس

اگر بخاطر فراموش کردن پسورد ادمین یا به هر دلیل دیگری (!) امکان ورود به ناحیه مدیریت وبسایت جوملایی خود را ندارید اصلا جای نگرانی نیست. در آموزش بسیار ساده و کاربردی امروز به همراه مسترکد خواهید آموخت که چگونه میتوانید رمز ورود به مدیریت جوملا را از طریق دیتابیس (phpMyAdmin) ریست کرده و مجددا به ناحیه مدیریت جوملا دسترسی پیدا کنید. از شما دعوت میکنیم که در ادامه با ما همراه شوید.

آموزش ریست کردن رمز مدیریت جوملا با استفاده از phpMyAdmin

برای شروع لازم است که ابتدا در هاست خود به phpMyAdmin مراجعه کرده و دیتابیس مربوط به سایت خود را جهت ویرایش باز کنید. حالا لازم است که در بین جداول موجود، جدول مربوط به کاربران جوملا را بیابید. توجه داشته باشید که با توجه به پیشوند جداولی که انتخاب کرده اید، نام این جدول ممکن است برای شما متفاوت باشد. مثلا در نصب جوملای ما، پیشوند جداول معادل r9xvq بوده پس جدول کاربران نامی معادل r9xvq_users خواهد داشت. لازم است که این جدول را جهت ویرایش انتخاب کنید. پس از باز شدن جدول مورد نظر، مانند تصویر زیر بر روی لینک Edit کلیک کنید تا امکان ویرایش اطلاعات این جدول برای شما فراهم شود :

ویرایش جدول دیتابیس

شاید اشاره به این نکته هم بد نباشد که امکان ویرایش اطلاعات یک جدول، تنها با کلیک روی فیلد مربوطه نیز میسر است و الزامی نیست که جهت ویرایش، حتما روی لینک Edit کلیک کرده و به صفحه ی مربوط به ویرایش اطلاعات بروید. پس از کلیک کردن بر روی لینک Edit با صفحه ای مشابه زیر روبرو خواهید شد :

ویرایش رمز عبور مدیریت جوملا از دیتابیس

 

نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که باید رمز جدید خود را ابتدا با MD5 هش کنید و سپس آن را در فیلد مربوط به پسورد که در تصویر بالا دور آن را با رنگ قرمز مشخص کرده ایم، قرار دهید. برای این کار روی اینجا کلیک کنید. برای تبدیل رمز به MD5 کافی است رمز دلخواه خود را در لینکی که به شما معرفی کردیم وارد کنید و نتیجه ای که سایت به شما اعلام میکند را در فیلد رمز قرار داده و در پایان با کلیک بر روی دکمه Go تغییرات را در دیتابیس خود ذخیره کنید.

اگر تبدیل رمز به MD5 برای شما دشوار است، میتوانید از رمز های از پیش آماده ی زیر استفاده کنید :

همانطور که مشخص است، کد MD5 اول، رمز شما را به عبارت admin و دومی رمز را به عبارت secret تغییر میدهد. پس از انجام مراحل فوق میتوانید به راحتی با رمز جدیدتان، مجددا به ناحیه مدیریت جوملا دسترسی داشته باشید. توجه داشته باشید که چنین رمز هایی اصلا امن نیستند. بنابراین فراموش نکنید که بلافاصله پس از برقرار شدن مجدد دسترسیتان به ناحیه مدیریت، رمز ورودتان را به رمزی مناسب تغییر دهید تا از بروز خطرات امنیتی جلوگیری شود.

توضیحات تکمیلی : برای ساده نگه داشتن این آموزش، در جریان آموزش اصلی به این نکته اشاره نکردیم، ولی اگر دلتان بخواهد میتوانید عبارت رمز را به شکل ساده در فیلد مربوطه وارد کنید و سپس در بخش Type، نوع فیلد را به MD5 تغییر دهید تا عملیات هش شدن به صورت اتوماتیک از طرف phpMyAdmin روی فیلد مربوطه اعمال شده و رمز شما به MD5 تبدیل شود.

دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For:  آموزش تغییر رمز ورود به مدیریت جوملا از طریق دیتابیس
توضیحات محصول با بهره گیری از AI تولید شده و در برخی موارد ممکن است تا حدی با اطلاعات سایت رسمی متفاوت باشد.
شاید از اینها هم خوشتان بیاید!
1 دیدگاه
  1. ali می گوید

    ممنون

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.