مسترکد https://mrcode.ir دانلود قالب وردپرس, دانلود قالب HTML, دانلود افزونه, آموزش Thu, 19 Apr 2018 15:28:48 +0000 fa-IR hourly 1 آشنایی با ویرایشگر جدید وردپرس: گوتنبرگ https://mrcode.ir/%d9%88%db%8c%d8%b1%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%b1-%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%be%d8%b1%d8%b3-%da%af%d9%88%d8%aa%d9%86%d8%a8%d8%b1%da%af https://mrcode.ir/%d9%88%db%8c%d8%b1%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%b1-%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%be%d8%b1%d8%b3-%da%af%d9%88%d8%aa%d9%86%d8%a8%d8%b1%da%af#comments Tue, 10 Apr 2018 04:52:39 +0000 https://mrcode.ir/?p=5622 آشنایی با ویرایشگر جدید وردپرس : گوتنبرگ

حتما یادتان هست که در پست معرفی وردپرس 4.9 برایتان از ویرایشگر جدید وردپرس یعنی گوتنبرگ صحبت کردیم. در آن معرفی برایتان توضیح دادیم که در وردپرس 5.0 شاهد حضور ویرایشگر جدیدی با نام گوتنبرگ خواهید بود. خوب ماجرا هنوز هم مانند قبل است. با این تفاوت که پیش از ارائه نسخه 4.9.5 قرار شده […]

نوشته آشنایی با ویرایشگر جدید وردپرس: گوتنبرگ اولین بار در مسترکد. پدیدار شد.

]]>
آشنایی با ویرایشگر جدید وردپرس : گوتنبرگ

آشنایی با ویرایشگر جدید وردپرس : گوتنبرگ

حتما یادتان هست که در پست معرفی وردپرس 4.9 برایتان از ویرایشگر جدید وردپرس یعنی گوتنبرگ صحبت کردیم. در آن معرفی برایتان توضیح دادیم که در وردپرس 5.0 شاهد حضور ویرایشگر جدیدی با نام گوتنبرگ خواهید بود. خوب ماجرا هنوز هم مانند قبل است. با این تفاوت که پیش از ارائه نسخه 4.9.5 قرار شده بود که در این نسخه، از کاربران دعوت شود که گوتنبرگ را به عنوان یک افزونه در سایت خود نصب کرده و به آزمایش آن بپردازند. وردپرس 4.9.5 هم عرضه شد ولی انجام این امر در مورد گوتنبرگ به تعویق افتاد و از قرار معلوم نمایش این دعوت برای کاربران، تا وردپرس 4.9.6 به تعویق افتاد. اما کماکان به نظر میرسد که تاریخ ارائه نسخه نهایی ویرایشگر گوتنبرگ، همان وردپرس 5.0 باشد. هرچند امکان تست این ویرایشگر، پیش از عرضه رسمی نیز برای کاربران میسر خواهد بود.

با توجه به داغ بودن بازار گوتنبرگ و نزدیک شدن سریعمان به مرحله ی استفاده عمومی از این ویرایشگر، مسترکد تصمیم گرفت که امروز نگاهی به این ویرایشگر جالب و جدید وردپرس بیاندازد و شما را کمی با آن آشنا کند. در این معرفی سعی میکنیم بدون حاشیه، واقعا احساسی که از لحظه ی شروع به کار با گوتنبرگ تا پایان کار و نوشتن این مقاله داشتیم را با شما به اشتراک بگذاریم. در آخر هم اگر گوتنبرگ هنوز راضیتان نکرده بود و احساس کردید که مایلید به استفاده از ویرایشگر کلاسیک وردپرس ادامه دهید، روشی را جهت نگه داشتن ویرایشگر کلاسیک و غیر فعال کردن دعوت آپدیت به گوتنبرگ در نسخه های بعدی وردپرس، برایتان شرح خواهیم داد. از شما دعوت میکنیم که با ما همراه شوید.

با گوتنبرگ، ویرایشگر جدید وردپرس آشنا شوید

در این لحظه که این معرفی را برای شما مینویسیم، برای استفاده از ویرایشگر جدید وردپرس، لازم است که به بخش افزونه ها رفته و آن را مانند هر افزونه ی دیگری روی سایتتان نصب و فعال کنید. (کافی است در بخش نصب افزونه ها عبارت gutenberg را تایپ کنید) پس از فعال کردن افزونه حالا اگر به بخش نوشته ها (یا برگه ها) سایتتان مراجعه کنید، در بالای صفحه در بخش افزودن نوشته، متوجه وجود تغییر جدیدی خواهید شد.

انتخاب بین گوتنبرگ یا ویرایشگر کلاسیک وردپرس

همانطور که مشاهده میکنید، حالا برای افزودن نوشته دو انتخاب پیش رو دارید. میتوانید ویرایشگر قدیمی (کلاسیک) وردپرس را انتخاب کنید و یا از ویرایشگر جدید (Gutenberg) بهره بگیرید. وضعیت در مورد ویرایش نوشته یا برگه هایی که از پیش موجود هستند نیز به همین صورت خواهد بود.

مشاهده ی این ویرایشگر برای اولین بار، برای مسترکد کمی عجیب و غریب بود و 4-5 ثانیه ای طول کشید تا حالمان سر جایش بیاید و شروع به بررسی امکانات موجود در صفحه ی پیش رویمان کنیم. (شما هم اگر برای اولین بار این ویرایشگر با مشاهده میکنید، به سرِ مبارک چند ثانیه ای اجازه بدهید که با ایده ی این ویرایشگر جدید کنار بیاید و ببیند که اوضاع از چه قرار است😀)

در نگاه به گوتنبرگ اولین چیزی که به چشم می آید، سادگی صفحه ی ویرایشگر و نمایش همه ی تنظیمات در قالب تاگل هایی است که امکان باز و بسته شدن دارند. حالا همه چیز از دسته ها و برچسب ها گرفته تا تصویر شاخص، تنظیمات دیدگاه ها و چکیده ی نوشته به صورت کاملا مینیمال در زیر هم به نمایش در آمده اند. با هر کدام که کاری دارید، کافی است روی آن کلیک کرده و آن را باز کنید. در مراجعه بعدی شما به صفحه، هر آیتمی که باز گذاشته باشید، از این پس به حالت باز به نمایش در خواهد آمد. (وجود این تاگل ها چیز عجیب یا حتی جدیدی نیست اما مینیمال بودن و تا حدی فشرده بودن طراحی گوتنبرگ است که نمایی متفاوت به این بخش ها میبخشد.)

اولین چیزی که در ویرایشگر جدید وردپرس تست کردیم، کار با برچسب ها بود. تا ورژن فعلی وردپرس برچسب هایی که در هر نوشته وارد میکنید، تنها در صورتی ذخیره میشوند که نوشته را به نحوی ذخیره یا منتشر کنید. اما در ویرایشگر جدید اوضاع دیگر به این شکل نیست. برچسب هایی که در نوشته وارد میکنید، به صورت آنی در وردپرس ذخیره شده و با مراجعه به منوی برچسب ها در ناحیه مدیریت وردپرس در دسترس خواهند بود. حتی اگر خود نوشته را ذخیره نکرده باشید. لازم به ذکر است که در این ویرایشگر دیگر امکان مشاهده برچسب های پر استفاده را نخواهید داشت. علاوه بر این، دیگر از تنظیماتی مثل “تنظیمات صفحه” نیز خبری نیست.

در بالای سمت چپ صفحه یک منوی کوچک مشاهده میکنید که شکل سه نقطه ی روی هم دارد. با باز کردن این منو و انتخاب یکی از گزینه های ویرایشگر دیداری یا ویرایشگر کد میتونید بین دو حالت ویرایش بصری و امکان کدنویسی، جابجا شوید. البته لازم به ذکر است که همین امکان با کلیک روی دکمه سه نقطه در کنار هر عنصر در صفحه نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

جابجایی بین ویرایشگر دیداری و ویرایشگر کد در گوتنبرگ

اما تا اینجا در این ویرایشگر مینیمال، جای یک امکان کاملا خالی است. و احتمالا شما هم طی چند ثانیه به این مسئله پی خواهید برد. در این ویرایشگر هیچ خبری از امکان ویرایش و افزودن زمینه های دلخواه (Custom Fields) نیست! صادقانه من شخصا هنوز هم دلیل این تصمیم را درک نمیکنم اما خوشبختانه این مشکل هم راه حل خودش را دارد. برای رفع این مشکل و فراهم کردن امکان استفاده از زمینه های دلخواه در این ویرایشگر میتوانید از افزونه Custom Fields for Gutenberg استفاده کنید. البته لازم به ذکر است که افزونه ACF هم از ورژن 5.6.9 تقریبا با گوتنبرگ سازگار شده و امکان استفاده از این افزونه در ویرایشگر جدید وردپرس فراهم شده است. بدیهی است، سایر افزونه ها و قالب هایی که از متاباکس های وردپرس در صفحه ویرایشگر بهره میگیرند، نیازمند تغییراتی در نحوه ی نمایش و ساختار خود هستند تا بتوانند با این ویرایشگر هماهنگ شوند.

در گوتنبرگ در واقع همه چیز بر پایه ی استفاده از بلاک ها بنا شده است. عناصر مختلفی در اختیار شما قرار گرفته که با کلیک بر روی آیکن “+” در خود ویرایشگر یا در بالا سمت راست صفحه، میتوانید هر یک را که مایلید انتخاب کرده و به نوشته/برگه ی خود بیافزایید.

اضافه کردن بلاک ها در گوتنبرگ

اولین تغییری که استفاده از این شیوه ایجاد میکند این است که حالا تصویر عنصری جدا از گالری است. این در حالی است که قبلا گالری ها و تصاویر را به شیوه ای تقریبا یکسان به محتوای نوشته های وردپرس اضافه میکردیم.

همچنین حالا، هرچند در واقع هدینگ ها هم نوعی متن هستند، ولی با توجه به ساختار بلاک های گوتنبرگ، عنصری جداگانه برای آنها در اختیار دارید. کافی است این عنصر را انتخاب کرده و در ویرایشگر قرار دهید. کلیه ی تنظیمات مربوط به این عنصر در اختیار شما قرار گرفته و قابل ویرایش خواهند بود.

اضافه کردن سرخط یا heading ها در گتنبرگ

اگر روی دکمه “سه نقطه” در سمت چپ همین عنصر کلیک کرده و گزینه ی ویرایش به عنوان HTML را انتخاب کنید، میتوانید به ویرایش کد اچ تی ام ال آن بپردازید. راستی یک نکته ی جالب دیگر این است که از طریق ویرایشگر دیداری، امکان اضافه کردن هدینگ 1 را نخواهید داشت که البته تصمیم جالب و خوبی است. (اگر خیلی اصرار دارید، از طریق ویرایش اچ تی ام ال میتوانید از هدینگ 1 هم استفاده کنید😐)

اگر ماوس خود را در سمت راست عناصر موجود در صفحه نگه دارید، امکان درگ کردن و جابجایی آنها برای شما فراهم میشود. مشابه همین کار را میتوانید با فلش موجود در کنار عناصر نیز انجام داده و عنصر مورد نظر را به محل دلخواه جابجا کنید. (این کار برای پاراگراف ها زیاد هم منطقی به نظر نمیرسد! پس در جابجا کردن متون خود دقت کنید.)

در بین بلاک های موجود در گوتنبرگ، یک بلاک پاراگراف نیز به چشم میخورد. از بلاک پاراگراف میتوانید برای متون خود استفاده کنید. اما واقعیت این است که در واقع شما هیچ نیازی به این بلاک یا هر نوع بلاک نوشتاری دیگری ندارید. چرا؟ به این جهت که در واقع در هر نقطه ای بین بلاک ها که کلیک کنید، بلافاصله یک بلاک جدید ایجاد شده و امکان نوشتن متن را برایتان فراهم میکند. (پس نوشتن متن دلخواه اصلا وقت گیر نخواهد بود)

در این ویرایشگر آنچه واقعا جالب توجه است، این است که چیزی به شما نشان داده نمیشود، مگر اینکه واقعا در این لحظه به آن احتیاج داشته باشید. مثلا فقط وقتی تنظیمات فرمت متن به شما نشان داده میشوند که یک بلاک متنی را انتخاب کرده باشید. هرگاه بلاکی را انتخاب میکنید میتوانید تنظیمات مخصوص آن بلاک را در سایدبار سمت چپ صفحه مشاهده کرده و همه چیز را مطابق میل خود تنظیم کنید.

تنظیمات بلاک ها در گوتنبرگ

در حال حاضر برای بلاک های متنی تنظیمی با عنوان “راس افتادن” (!) در سایدبار مشاهده میشود که در واقع معادل drop caps است. اگر این تنظیم را انتخاب کنید، حرف اول متن به صورت بزرگتر و جدا از بقیه ی متن به نمایش در خواهد آمد. راستی سایدبار سمت چپ را نیز میتوانید با کلیک روی دکمه ی چرخ دنده در بالای صفحه مخفی کنید و یک محیط کاملا بدون حواس پرتی برای خودتان آماده کرده و مشغول نوشتن شوید.

در بالا سمت راست صفحه یک دکمه ی کوچک به شکل i (معادل info یا اطلاعات) به نمایش در می آید. با کلیک روی این دکمه میتوانید اطلاعاتی در مورد نوشته ی خود کسب کرده و همچنین ساختار کلی ی آن را مشاهده کنید.

مشاهده ساختار و اطلاعات نوشته

یکی از کارهای جال این بخش این است که با کلیک روی سرخط های نوشته (heading) شما را دقیقا به محل مورد نظر میبرد. این مسئله در یک نوشته ی طولانی که دارای عناوین و بخش های مختلفی است، بسیار کاربردی بوده و امر ویرایش را بسیار آسان خواهد نمود.

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، در گوتنبرگ محور اصلی کار شما بر مبنای استفاده از بلاک هاست. اما در بین بلاک های این ویرایشگر، علاوه بر بلاک های عادی مثل تصویر، متن، پارگراف، جداول و … شاهد وجود برخی بلاک های مخصوص طرح بندی یا layout نیز هستیم. جداکننده ها، نمایش ادامه مطلب، دکمه ها، ستون های متنی و همچنین ستون هایی که قابلیت نمایش همزمان متن، تصاویر و … را در اختیار شما قرار میدهند از این دسته بلاک ها هستند. کلیه ی بلاک های گوتنبرگ قابلیت تکثیر یا ویرایش به عنوان HTML را در اختیار شما قرار میدهند. همچنین برخی از این بلاک ها را میتوانید به بلاک های دیگر تبدیل کنید. (مثلا بلاک متن میتواند به بلاک نقل قول تبدیل شود)

امکان جالب دیگری که ما خیلی از آن خوشمان آمد، امکان به اشتراک گذاری بلاک ها بود. اجازه بدهید کمی راجع به این امکان توضیح بدهیم. فرض کنید که با بلاک ستون ها، ساختاری شامل نوشته ها و تصاویر دلخواه خود ایجاد کرده اید. اما مایل نیستید که استفاده از بلاکی که همین حالا مدت طولانی ای روی آن وقت گذاشته اید، فقط به همین نوشته محدود شود. بلکه میخواهید امکان استفاده از آن در همه ی نوشته یا برگه های وردپرس برایتان فراهم باشد. در این حالت کافی است بلاک مورد نظر را با نام دلخواه به اشتراک بگذارید. حالا اگر به نوشته یا برگه ی دیگری مراجعه کنید، میتوانید بلاک از پیش ساخته ی خود را در کوتاه ترین زمان ممکن در نوشته/برگه ی جدید قرار داده و از طرح پیش ساخته ی خود لذت ببرید. وجود این امکان برای ما بسیار جالب بود.

به اشتراک گذاری بلاک ها در گوتنبرگ

خوب، اینها چیزهایی بود که در نگاه اول و طی چند دقیقه ای که با این ویرایشگر کار کردیم، نظر ما را جلب کرد. مسترکد صادقانه تا این لحظه حس خاصی به این ویرایشگر ندارد. در واقع دیدگاه ما به گوتنبرگ تا این لحظه نه منفی است و نه مثبت.

هنوز قانع نشده اید؟

اگر این معرفی و مواردی که مطرح کردیم ایم شما را قانع نکرده که از گوتنبرگ استفاده کنید، نیازی نیست نگران باشید. با استفاده از افزونه Classic Editor میتوانید تا هر زمان که مایلید (یا تا هر زمان که این افزونه وجود دارد!) به استفاده از ویرایشگر کلاسیک وردپرس ادامه دهید. این افزونه گوتنبرگ را از سایت شما حذف نخواهد کرد و امکان استفاده از این ویرایشگر را در کنار ویرایشگر کلاسیک برای شما فراهم میکند. البته این مسئله کاملا قابل درک است که برخی از طراحان ممکن است استفاده از این ویرایشگر را برای مشتریان خود مناسب ندانند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید و یا میخواهید به هر نحو خود را از فراخوان استفاده از گوتنبرگ که در وردپرس 4.9.6 به نمایش در خواهد آمد، رها کنید و علاوه بر استفاده از ویرایشگر کلاسیک، اثری را هم از گوتنبرگ در سایت خود مشاهده نکنید، میتوانید علاوه بر افزونه ی فوق از ادآن ویژه ی آن نیز استفاده کنید و به طور کلی خود را از استفاده از گوتنبرگ معاف کنید! (البته با توجه به اینکه اینجا مسئله ی نوشدارو و مرگ سهراب مطرح نیست، به نظر مسترکد برای انجام این کار ها کمی زود است!)

جمع بندی نهایی

هنوز لازم است که به گوتنبرگ زمان بدهیم و ببنیم که دقیقا در نسخه ی نهایی آن قرار است با چه امکاناتی روبرو شویم. اما از دید مسترکد تا این لحظه، گوتنبرگ هنوز چیزی نیست که بتواند تغییری شگرف در نوع مدیریت سایت افرادی که سالهاست در این کار هستند و در واقع تا امروز به نحوی در مدیریت سایت خود صاحب سبک شده اند، ایجاد کند. مثلا اگر بحث استفاده از بلاک ها باشد، ما شخصا ترجیح میدهیم که از ابزاری مثل WPBakery Page Builder استفاده کنیم. وگرنه جدا از این، هدف نوشتن است و نه چیزی دیگر.

اما باید این را هم در نظر بگیریم که در نهایت گوتنبرگ برای کسانی که تازه به عرصه ی مدیریت سایت قدم میگذارند، فرصتی جدید و تازه ایجاد میکند. این مسئله را نمیتوان انکار کرد که استفاده از گوتنبرگ برای افراد کاملا تازه کار، فرصت آن را ایجاد میکند که محتوای خود را به شکلی زیبا، برازنده و درخور به مخاطب خود عرضه کنند و این مسئله به خودی خود، باعث میشود که این ویرایشگر، ابزاری واقعا ارزشمند باشد.

شما در مورد گوتنبرگ چه فکر میکنید؟ آیا دوست دارید که از همین الان به استفاده از آن مشغول شوید؟ یا تا وردپرس 5.0 منتظر میمانید؟ یا شاید اصلا تصمیم به استفاده از آن نداشته باشید. از شما دعوت میکنیم که دیدگاه خود را در مورد ویرایشگر جدید وردپرس در بخش دیدگاه ها با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

نوشته آشنایی با ویرایشگر جدید وردپرس: گوتنبرگ اولین بار در مسترکد. پدیدار شد.

]]>
https://mrcode.ir/%d9%88%db%8c%d8%b1%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%b1-%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%be%d8%b1%d8%b3-%da%af%d9%88%d8%aa%d9%86%d8%a8%d8%b1%da%af/feed 4
اضافه کردن دکمه دریافت پیوندک و دریافت لینک کوتاه در وردپرس https://mrcode.ir/%d8%af%da%a9%d9%85%d9%87-%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%a7%d9%81%d8%aa-%d9%be%db%8c%d9%88%d9%86%d8%af%da%a9-%d9%84%db%8c%d9%86%da%a9-%da%a9%d9%88%d8%aa%d8%a7%d9%87-%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%be%d8%b1%d8%b3 https://mrcode.ir/%d8%af%da%a9%d9%85%d9%87-%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%a7%d9%81%d8%aa-%d9%be%db%8c%d9%88%d9%86%d8%af%da%a9-%d9%84%db%8c%d9%86%da%a9-%da%a9%d9%88%d8%aa%d8%a7%d9%87-%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%be%d8%b1%d8%b3#comments Thu, 22 Mar 2018 09:59:12 +0000 https://mrcode.ir/?p=5605 بازگردانی دکمه دریافت پیوندک و دریافت لینک کوتاه مطلب در وردپرس

امکان دریافت لینک کوتاه مطالب (دریافت پیوندک) امکان کاربردی و مفیدی است که میتواند به شما در به اشتراک گذاری آسان محتوای سایتتان با دیگران، کمک کند. طبعا وقتی میخوایید لینکی از سایت خود را در اختیار شخص دیگری قرار دهید، ارسال یک لینک کوتاه به شکل چشمگیری آسان تر از ارائه یک لینک بلند […]

نوشته اضافه کردن دکمه دریافت پیوندک و دریافت لینک کوتاه در وردپرس اولین بار در مسترکد. پدیدار شد.

]]>
بازگردانی دکمه دریافت پیوندک و دریافت لینک کوتاه مطلب در وردپرس

بازگردانی دکمه دریافت پیوندک و دریافت لینک کوتاه مطلب در وردپرس

امکان دریافت لینک کوتاه مطالب (دریافت پیوندک) امکان کاربردی و مفیدی است که میتواند به شما در به اشتراک گذاری آسان محتوای سایتتان با دیگران، کمک کند. طبعا وقتی میخوایید لینکی از سایت خود را در اختیار شخص دیگری قرار دهید، ارسال یک لینک کوتاه به شکل چشمگیری آسان تر از ارائه یک لینک بلند خواهد بود. (خصوصا لینک های فارسی که در کپی/پیست کاملا شکل خود را از دست میدهند) این امکان مفید تا وردپرس 4.4 به صورت پیشفرض در دسترس کلیه ی کاربران قرار گرفته بود ولی متاسفانه پس از این نسخه، این امکان از وردپرس حذف شد.

امروز در این آموزش کوتاه در رابطه با بازگرداندن دکمه دریافت پیوندک به وردپرس و فراهم کردن امکان دریافت لینک کوتاه (shortlink یا همان پیوندک) مطالب با هم صحبت میکنیم. از شما دعوت میکنیم در ادامه این آموزش کوتاه با مسترکد همراه شوید. در این آموزش ابتدا به شرح کاربرد دکمه دریافت پیوندک، برای کسانی که قبل از وردپرس 4.4 از این سیستم مدیریت محتوا استفاده نمیکرده اند و به تازگی به جمع وردپرسی ها پیوسته اند میپردازیم. سپس دو روش را بازگردانی مجدد این امکان به وردپرس، برایتان شرح خواهیم داد. در روش اول به شما یک افزونه را معرفی میکنیم و در روش دوم مثل همیشه به بررسی شیوه ی اضافه کردن دکمه دریافت پیوندک به وردپرس، با استفاده از کد خواهیم پرداخت.

دکمه دریافت پیوندک چیست؟

برای شرح کارکرد دکمه دریافت پیوندک، اجازه بدهید که ابتدا به شرح کاربرد لینک کوتاه یا همان پیوندک بپردازیم. محتوایی که شما در وردپرس درج میکنید (مثلا نوشته ها و برگه ها) هر یک، بجز ساختار لینکی که شما در تنظیمات وردپرس برای سایت خود تعیین کرده اید، دارای یک آدرس کوتاه عددی نیز هستند که هیچ نوع وابستگی ای به تنظیمات پیوند های یکتا در وردپرس نداشته و هرگز تغییر نمیکند (ساختار عددی این لینک به شناسه ی هر مطلب درج شده در وردپرس اشاره میکند). این لینک که با توجه به ساختار عددی خود، دارای کوتاه ترین حالت ممکن است، میتواند در کنار آدرس های سفارشی ایجاد شده در وردپرس کار کرده و امکان دسترسی به مطالب سایت را با آدرسی بسیار کوتاه تر از آدرس های سفارشی، میسر سازد.

مثلا لینک زیر را در نظر بگیرید :

https://mrcode.ir/آموزش-رفع-خطای-504-وردپرس

لینک بالا، ساختار پیوند عادی یکی از مطالب سایت مسترکد را نشان میدهد. اما دسترسی به نوشته ی بالا از طریق لینک زیر نیز میسر است :

https://mrcode.ir/?p=5529

کاملا واضح است که لینک بالا بسیار کوتاه تر بوده و در صورتی که تصمیم به اشتراک گذاری مطلب مورد نظر داشته باشیم، بهتر است از این لینک بجای لینک قبلی استفاده کنیم. به لینک دوم که ساختاری کوتاه تر دارد، پیوندک، shortlink یا لینک کوتاه مطلب میگوییم. (این نوع لینک را برای انواع post type های وردپرس و همچنین برگه های موجود در سایت میتوانید به کار بگیرید.

حالا که مفهوم پیوندک را میدانیم، اجازه بدهید به شرح کار دکمه ی دریافت پیوندک بپردازیم. همانطور که در ابتدا هم ذکر کردیم، تا وردپرس 4.4، در نوشته ها و برگه های وردپرس، دکمه ای با عنوان “دریافت پیوندک” وجود داشت. (مانند تصویر زیر)

دکمه دریافت پیوندک در وردپرس

کلیک روی این دکمه پنجره ی کوچکی را برای شما به نمایش میگذاشت که حاوی لینک کوتاه مطلب مورد نظر شما بود. (مانند تصویر زیر)

لینک کوتاه مطلب در وردپرس

این دکمه پس از وردپرس 4.4 از این سیستم مدیریت محتوا حذف شد اما با توجه به اینکه لینک های کوتاه جزئی جدایی ناپذیر از آدرس دهی مطالب وردپرس هستند، برای بهره گیری از آن، تنها کاری که لازم است بکنید، بازگرداندن این دکمه به سر جای خودش است. چطور باید این کار را انجام دهید؟ از طریق یکی از دو شیوه ای که در زیر آمده.

استفاده از افزونه WP Bitly

افزونه wp bitly برای وردپرس

استفاده از افزونه WP Bitly روشی بسیار ساده برای اضافه کردن دکمه دریافت پیوندک به وردپرس است. البته در واقع کار اصلی این افزونه این نیست، ولی خوشبختانه این افزونه میتواند بدون اعمال هیچ تنظیمی، امکانی که ما میخواهیم را برایمان به وردپرس اضافه کند. برای استفاده از این افزونه کافی است آن را در سایت خود نصب و فعال کنید. (آموزش نصب افزونه در وردپرس) بلافاصله پس از فعالسازی، اگر به نوشته ها و برگه های سایتتان سری بزنید، دکمه ی دریافت پیوندک را در بالای ویرایشگر مشاهده خواهید کرد. (دقیقا همانطور که در تصاویر ابتدای این نوشته قابل مشاهده است) جهت دریافت لینک کوتاه، حالا کافی است که روی دکمه دریافت پیوندک (یا در نسخه انگلیسی Get Shortlink) کلیک کنید. لینک کوتاه نوشته/برگه ی مورد نظر در یک پنجره ی محاوره ای کوچک به شما نمایش داده میشود و شما میتوانید آن را کپی کرده و در محل دلخواه از آن بهره بگیرید.

اضافه کردن دکمه دریافت لینک کوتاه با استفاده از کد

در روش دوم، اگر طرفدار استفاده از افزونه ها نیستید، میتوانید به سادگی کد زیر را در فایل functions.php قالب خود قرار دهید. اگر هم مثل مسترکد برای سایتتان یک افزونه site specific ایجاد کرده اید، بهتر است که کد را در همان افزونه قرار داده و تغییرات را ذخیره کنید :

add_filter( 'get_shortlink', function( $shortlink ) {return $shortlink;} );

نتیجه ی کد بالا نیز دقیقا مانند نتیجه ی استفاده از افزونه wp bitly خواهد بود. پس از اضافه کردن کد به یکی از فایل های ذکر شده، حالا اگر یکی از نوشته ها یا برگه های سایت را جهت ویرایش باز کنید، دکمه ی دریافت پیوندک را در بالای ویرایشگر مشاهده خواهید کرد. کلیک روی این دکمه، لینک کوتاه مطلب را به آسانی در اختیار شما خواهد گذاشت.

سوال از شما؟!

در پاراگراف دوم این آموزش، اشاره کردیم که لینک های فارسی پس از کپی و پیست، شکل فارسی و خوانای خود را از دست میدهند. کاربران زرنگ مسترکدی احتمالا میدانند که اگر کمی حوصله داشته باشند میتوانند از اتفاق افتادن این مسئله جلوگیری کنند. چه طور؟ اگر پاسخ این سوال را میدانید، در بخش دیدگاه ها، آن را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید … (آموزش رو با سوال تموم کردیم! دستمون درد نکنه!😎)

امیدواریم که از این آموزش لذت برده باشید.

نوشته اضافه کردن دکمه دریافت پیوندک و دریافت لینک کوتاه در وردپرس اولین بار در مسترکد. پدیدار شد.

]]>
https://mrcode.ir/%d8%af%da%a9%d9%85%d9%87-%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%a7%d9%81%d8%aa-%d9%be%db%8c%d9%88%d9%86%d8%af%da%a9-%d9%84%db%8c%d9%86%da%a9-%da%a9%d9%88%d8%aa%d8%a7%d9%87-%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%be%d8%b1%d8%b3/feed 4
آموزش عیب یابی و رفع خطای 504 Gateway Timeout در وردپرس https://mrcode.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%b1%d9%81%d8%b9-%d8%ae%d8%b7%d8%a7%db%8c-504-%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%be%d8%b1%d8%b3 https://mrcode.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%b1%d9%81%d8%b9-%d8%ae%d8%b7%d8%a7%db%8c-504-%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%be%d8%b1%d8%b3#respond Wed, 14 Mar 2018 12:55:07 +0000 https://mrcode.ir/?p=5529 آموزش عیب یابی و رفع خطای 504 در وردپرس

در مقالات قبلی با شما در رابطه با عیب یابی و رفع خطای 503 صحبت کرده بودیم. امروز فرصت مناسبی است که با هم در رابطه با عیب یابی و رفع خطای 504 صحبت کنیم. البته هردوی این خطا ها (و به طور کلی خطاهای خانواده 5xx) به نحوی شباهت هایی به هم دارند و […]

نوشته آموزش عیب یابی و رفع خطای 504 Gateway Timeout در وردپرس اولین بار در مسترکد. پدیدار شد.

]]>
آموزش عیب یابی و رفع خطای 504 در وردپرس

آموزش عیب یابی و رفع خطای 504 در وردپرس

در مقالات قبلی با شما در رابطه با عیب یابی و رفع خطای 503 صحبت کرده بودیم. امروز فرصت مناسبی است که با هم در رابطه با عیب یابی و رفع خطای 504 صحبت کنیم. البته هردوی این خطا ها (و به طور کلی خطاهای خانواده 5xx) به نحوی شباهت هایی به هم دارند و به همین دلیل راه حل های عیب یابی و رفع آنها نیز تا حدی مشترک بوده و به یکدیگر شبیه خواهد بود. اما از آنجایی که خطای 504 نیز در دسته ی خطاهای مرسومی که بسیاری از کاربران با آن مواجه میشوند، قرار میگیرد، به نظر میرسد که اختصاص دادن یک مقاله ی جداگانه به این خطا، تصمیم مناسبی باشد.

اگر در مقاله ی امروز با مسترکد همراه باشید، سعی میکنیم با هم اَشکال مختلف اتفاق افتادن خطای 504 را بررسی کرده و سپس به بررسی دلایل وقوع این خطا و بیان کردن راه حل های برطرف سازی آن بپردازیم. از شما دعوت میکنیم که ادامه ی این مقاله را به همراه ما دنبال کنید.

شکل های مختلف خطای 504 Gateway Timeout

بسته به اینکه خطای 504 gateway time-out از چه محلی به شما بازگردانده میشود، شکل اتفاق افتادن آن نیز ممکن است متفاوت باشد. البته پیام کلی این است که سروری که به عنوان gateway عمل میکند نتوانسته در زمان مقرر شده، پاسخ مناسبی را دریافت کند و به همین جهت امکان پاسخدهی به درخواست شما و نمایش صفحه ی مورد نظر میسر نشده است. در اینجا باید به این نکته توجه داشت که هرچند طبق این توضیح، خطای 504 یک خطای سمت سرور است ولی این مسئله به این مفهوم نیست که اگر به این خطا برخورد کنید، سرور میزبانی شما مشکلی دارد. بنابراین در نظر داشته باشید که حتی در این حالت هم ممکن است مشکل از خود سایت شما سرچشمه بگیرد. بنابراین در عیب یابی این خطا صبور باشید تا به بهترین نتیجه دست پیدا کنید.

همانطور که در ابتدا هم اشاره کردیم، خطای 504 ممکن است به شکل های مختلفی اتفاق بیافتد. در زیر سه نمونه از وقوع این خطا را مشاهده میکنید. تصویر اول وقوع خطای 504 را در سایتی با وب سرور nginx نشان میدهد:

خطای 504 gateway timeout در وب سرور nginx

تصویر دوم وقوع خطای 504 را در CloudFlare به نمایش میگذارد :

وقوع خطای 504 gateway time-out در سی دی ان کلادفلر

و تصویر دیگری که در زیر آمده، نمایش خطای 504 توسط مرورگر را نشان میدهد :

نمایش خطای 504 توسط مرورگر

همانطور که مشاهده میکنید در تصویر بالا، مرورگر ذکر کرده domain.com took too long to respond و سپس در بخش خطا HTTP Error 504 را لیست کرده است. این مسئله دقیقا به شرح این خطا که در ابتدا در رابطه با آن توضیح دادیم اشاره میکند و میگوید که پاسخدهی سایت مورد نظر، بیش از اندازه به طول انجامیده است.

پیدا کردن دلیل و رفع خطای 504

در هنگام بروز خطای 504 موارد مختلفی برای بررسی وجود خواهد داشت که در ادامه به طور مختصر به شرح آنها خواهیم پرداخت. پیش از بررسی دلایل این خطا، بهتر است به این نکته هم اشاره کنیم که اگر این امکان برای شما میسر باشد که پیش از هر کاری به بررسی log های سایتتان بپردازید، شاید بتوانید خیلی سریع تر منشا خطا را پیدا کرده و تا حدی از حدس زدن و تست کردن راه حل های مختلف بی نیاز شوید. توصیه میکنیم که حتما پیش از شروع به مطالعه و دنبال کردن این راهنما، یک بکاپ کامل از سایت خود تهیه کنید.

1- شاید خطا موقتی باشد : شاید درست نباشد که این مورد را در بخش دلایل خطای 504 ذکر کنیم. اما پیش از اینکه به دنبال یک تعقیب و گریز طولانی بروید، در نظر بگیرید که این خطا ممکن است کاملا موقتی باشد. بنابراین یکی دو دقیقه صبر کنید و مجددا سایت را بارگذاری کنید. در این حالت اگر مشکل سایتتان برطرف شده باشد، این مسئله یک مشکل موقتی کوچک بوده که برطرف شده و جای نگرانی خاصی نیست. در این حالت توصیه میکنیم پس از برطرف شدن مشکل، سایتتان را به خوبی زیر نظر داشته باشید. در صورت تکرار خطا نیاز به بررسی های بیشتری خواهید داشت.

2- ممکن است سایت شما به منابع بیشتری احتیاج داشته باشد : در حال حاضر جهت رعایت حقوق کلیه ی مصرف کنندگان و اشتراک عادلانه ی منابع بین کاربران عموم هاست های اشتراکی به نحوی تنظیم میشوند که از استفاده ی بیش از اندازه ی منابع توسط یک سایت جلوگیری به عمل آید. چرا که اگر قرار باشد وبسایتی بیش از حدود مجاز تعیین شده در این نوع پلن های میزبانی، از منابع یک سرور استفاده کند، این امر میتواند به بروز مشکل برای سایر سایت های میزبانی شده بر روی آن سرور منجر شود. بنابراین یکی از دلایلی که ممکن است منجر به بروز خطای 504 در سایت شما شود، همین کمبود منابع و یا گاهی کمبود worker های PHP اختصاص داده شده به سایت شماست.

حدس زدن این موضوع که سایت شما به منابع بیشتری نیاز دارد، با بررسی رشد بازدید ها یا افزایش تعداد افزونه ها و موارد از این دست، برای خود شما که مدیر سایت هستید، تقریبا کار آسانی است. اما در این مورد جهت حصول اطمینان و بررسی بیشتر، بهتر است از پشتیبانی هاستینگ خود درخواست کنید که مصرف منابع سایت شما را بررسی کرده و اگر مشکل از کمبود منابع در دسترس سایت سرچشمه میگیرد، شما را در ارتقا پلن و انتخاب سرویسی متناسب با نیازهای سایتتان راهنمایی کند.

3- نگران نشوید اما احتمال حمله ی DDOS را هم در نظر داشته باشید : اولا، افزایش ناگهانی بازدیدکنندگان یک سایت الزاما به مفهوم حمله دیداس نیست. بررسی این مسئله هم با چک کردن نوع درخواست ها، آی پی کاربران، آدرس ارجاع دهنده، اطلاعات مرورگر و موارد از این دست، میسر بوده و کار بسیار آسانی است. پس به این دلیل به DDOS اشاره نکرده ایم که شما را بترسانیم. این دلیل را در اینجا گنجانده ایم که در صورت لزوم، آن را هم در نظر داشته باشید.

اگر فرضا یکی از افزونه های امنیتی شما نکته ی نگران کننده ای در سایت پیدا کرده، یا در این زمینه تهدیدی داشته اید، باید احتمال این نوع حمله را نیز در نظر بگیرید. در چنین حالتی پس از حصول اطمینان از وجود حمله، میتوانید از سرویس هایی مانند Cloudflare (و البته بسیاری سرویس های مشابه) بهره بگیرید و یا اگر برای انجام این کار کمی دیر شده، شاید میزبان شما بتواند با خارج کردن سایت از دسترس برای مدت زمانی مشخص، مشکل را موقتا برطرف کند و فرصت مناسب را برای شما جهت اندیشیدن تمهیدات امنیتی در دفعات بعد، فراهم نماید.

اما اگر مشکل شما از حمله ی دیداس سرچشمه نگرفته و فقط به علت افزایش ناگهانی بازدیدکنندگان در یک بازه ی زمانی خاص بوجود آمده باشد (مثلا شاید مطلب جالبی در سایت قرار داده اید که به محبوبیت رسیده است) در این حالت باید بر اساس توضیحاتی که در بخش قبلی در رابطه با ارتقا پلن میزبانی به شما  ارائه کردیم، عمل کنید.

4- اگر اخیرا سایتتان را منتقل کرده اید : نه نگران نشوید! مشکل از خود انتقال نیست. بلکه ممکن است خطای 504 به علت ست نشدن کامل DNS ها برای شما پیش آمده باشد. بنابراین اگر سایتتان را جدیدا به هاست دیگری منتقل کرده اید و همه چیز هم به درستی انجام شده، حتما بررسی کنید که دی ان اس های صحیح را روی دامنه ی خود تنظیم کرده باشید و بعد هم در نظر داشته باشید که ست شدن کامل دی ان اس ها روی دامنه، ممکن است تا 24 ساعت نیز به طول بیانجامد. (برای دامنه های ir که خدا به خیر بگذرونه!)

ست شدن کامل دی ان اس روی دامنه ی تان را میتوانید در سایتی مانند intodns.com بررسی کنید. اگر پس از بررسی دامنه در این سایت، اوضاع DNS ها مرتب بود و همه چیز آنطور که باید به نظر میرسید اما هنوز قادر به مشاهده سایت نبودید، ابتدا از سایت خود ping بگیرید که مشخص شود کامپیوتر شما درخواست را به کدام سرور میفرستد. (سرور قدیمی یا سرور جدید) اگر درخواست هنوز به سرور قدیمی فرستاده میشد، با وارد کردن دستور زیر در cmd ویندوز، میتوانید کش DNS خود را خالی کنید :

ipconfig /flushdns

پس از خالی کردن کش دی ان اس سیستم عامل، مجددا تست پینگ را تکرار کنید تا اطمینان حاصل کنید که سایت را در سرور جدید مشاهده میکنید. در نهایت در صورت لزوم، تست را با یک مرورگر جدید تکرار کنید. (امان از کش!)

5- شاید دیتابیس شما احتیاج به تعمیر دارد : هرچند این مسئله تقریبا خیلی کم پیش می آید اما گاهی ممکن است بروز خطا به علت نیاز دیتابیس شما به تعمیر یا repair باشد. تعمیر دیتابیس های کوچک را میتوانید به سادگی از طریق phpmyadmin و یا افزونه ای مانند WP-DBManager انجام دهید. برای دیتابیس های بزرگتر ممکن است لازم باشد که از دستور استفاده کنید.

توجه : پیش از اعمال هر نوع تغییر روی دیتابیس، حتما از سایت خود بکاپ کامل تهیه کنید.

5- اگر تغییری در فایل htaccess ایجاد کرده اید : تغییرات ایجاد شده در فایل htaccess نیز میتواند از دلایل بروز خطای 504 باشد. البته در نظر داشته باشید که ممکن است خود شما مستقیما تغییری در این فایل ایجاد نکرده باشید و این تغییر از طریق یک افزونه ی جانبی روی این فایل اعمال شده باشد. به هر حال در این شرایط شما باید این فایل را به حالت قبل یا به یکی از بکاپ هایی که در اختیار دارید بازگردانید و نتیجه را بررسی کنید.

اگر شک دارید که واقعا مشکل از htaccess باشد، میتوانید پس از ایجاد بکاپ از این فایل، آن را به صورت موقت از کدهای اضافی خالی کرده و نتیجه را بررسی کنید. در صورتی که مشکل سایت با این کار برطرف شد و مجددا در دسترس قرار گرفت، حتی اگر از نسخه ی قدیمی فایل htaccess که بدون مشکل در سایتتان کار میکرده، نسخه ی پشتیبانی نداشته باشید، باز هم با صرف کمی وقت و انجام آزمون و خطا میتوانید کدی که منجر به بروز خطا میشود را یافته و آن را از فایل حذف کنید.

6- افزونه یا قالب جدیدی نصب کرده اید : در بسیاری از مواقع (خیلی بیشتر از آنچه فکرش را بکنید) مشکل از افزونه یا قالب جدیدی سرچشمه میگیرد که به تازگی در سایتتان نصب و فعال کرده اید. گاهی این مسئله ممکن است از به روز رسانی هایی که اخیرا روی سایتتان اعمال کرده اید نیز سرچشمه بگیرد. بنابراین اگر تغییری در این زمینه در سایت اعمال کرده اید، بهترین کار این است که حالا، آن را به حالت قبل بازگردانید. مثلا افزونه ی جدیدی که نصب کرده اید را غیر فعال کنید. یا اگر نمیدانید که مشکل دقیقا ممکن است از کدام افزونه باشد، میتوانید کلیه ی افزونه ی های سایت را غیر فعال کرده و دسترسی به سایت را مجددا بررسی کنید. در مورد قالب ها نیز مشابه همین مسئله صادق خواهد بود. (آموزش غیر فعال کردن افزونه های وردپرس بدون دسترسی به ناحیه مدیریت)

افزونه یا قالبی که به درستی کار نکند میتواند منجر به بروز کندی در پاسخدهی سایت شده و در نهایت خطای 504 را ایجاد کند.

7- اگر از فایروال استفاده میکنید : فایروال لایه ای امنیتی است که بین مرورگر بازدیدکننده و سرور قرار میگیرد. اگر در سایت خود فایروال فعال کرده باشید، وجود هر نوع مشکل در تنظیمات فایروال ممکن است از دسترسی کاربران به سایت جلوگیری کرده و منجر به بروز خطا شود. برای بررسی این مسئله میتوانید فایروال را موقتا غیر فعال کرده و سپس دسترسی به سایت را مجددا بررسی کنید.

8- شاید مشکل از CDN باشد : مشابه مبحث مطرح شده برای فایروال، همین حالت در صورت استفاده از CDN نیز ممکن است برای شما پیش بیاید. بنابراین اگر از CDN استفاده میکنید، بهتر است که تنظیمات آن را بررسی کرده و یا در صورت نیاز با پشتیبان CDN خود در این رابطه مشورت کنید.

9- کمبود timeout در nginx و عدم هماهنگی با مقدار timeout در PHP : این مورد را برای مدیران سرور ها در اینجا درج کرده ایم. بنابراین به عنوان یک کاربر عادی اگر مدیریت سرور در دست شما نیست، از این مورد عبور کنید. البته لازم به ذکر است که بروز این حالت در وردپرس اصلا مرسوم هم نیست اما احتمالی است که بد نیست در نظر گرفته شود. گاهی پیش می آید که مقدار زمان timeout تنظیم شده برای nginx از حداکثر زمان مجاز اجرای اسکریپت در php کمتر است. در این حالت اگر عملیاتی که شما از طریق php انجام میدهید به طول بیانجامد، شما به timeout وب سرور انجینکس برخورد میکنید در حالی که اسکریپت php هنوز در پس زمینه در حال اجراست! در اینجا باید به این نکته توجه داشت که اگر مشکل شما از این مورد باشد، وبسایت شما عموما بدون مشکل در دسترس خواهد بود و تنها در مواردی که عملیات خاصی را انجام میدهید با این مشکل برخورد خواهید کرد. راه حل این مشکل این است که تایم آوت انجینکس را با تایم آوت php هماهنگ کرده و مقداری را برای هر دو برگزینید که با نیازهای سایت شما مطابقت داشته باشد.

10- و در نهایت ممکن است که : اگر هیچ یک از موارد بالا، مشکل شما را برطرف نمیکند، خوب، این احتمال وجود دارد که مشکلی در سرور میزبانی شما بوجود آمده باشد. توجه داشته باشید که ما از کلمه ی “احتمال” صحبت کرده ایم. چرا که پیچیدن یک نسخه ی ثابت برای همه ی مشکلات و همه ی کاربران، نه صحیح است و نه مناسب. به هر حال اگر کلیه ی موارد فوق، مشکل شما را برطرف نکرده است، میتوانید به سراغ پشتیبانی هاستینگ خود رفته و از آنها درخواست راهنمایی کنید. حتی در این شرایط هم در نظر بگیرید که ممکن است هنوز موردی را از قلم انداخته باشید. بنابراین با نیت دریافت کمک به سراغ پشتیبانی بروید و نه با حالتی طلبکارانه. (آرامش، اخلاق خوب و مقصر قلمداد نکردن دیگران کلید حل مشکلات شماست)

و اما اگر خودتان مدیر سرور خود هستید (مثلا از سرور مجازی یا اختصاصی برای میزبانی سایت خود استفاده میکنید) وضعیت وب سرور خود را بررسی کنید. این مسئله خصوصا در مورد وب سرور Nginx خیلی مرسوم است و گاهی ممکن است چاره ی آن یک ریستارت ساده ی سرویس انجینکس باشد! اگر هم از ترکیب وب سرورهای nginx و آپاچی در ترکیب با FPM استفاده میکنید، گاهی یک ریستارت ساده ی سرویس fpm، سریع ترین راه حل این مشکل خواهد بود. (همه ی اینها به شرطی است که مشکل از خود سایت شما نباشد و واقعا از طرف سرور اتفاق افتاده باشد و البته سرور هم دچار مشکل یا نقص در تنظیمات نرم افزاری نباشد)

سخن پایانی

در بالا موارد مختلفی که میتواند منجر به بروز خطای 504 شود را برای شما برشمردیم و راه حل هایی را برای برطرف کردن این خطا در هر حالت برای شما ذکر کردیم. در انتها مجددا روی اهمیت ایجاد بکاپ از سایتتان، پیش از انجام هر نوع تغییر جهت رفع خطا، تاکید میکنیم. بنابراین این مورد را از قلم نیاندازید.

در پایان امیدواریم که این راهنما در برطرف کردن خطای سایتتان به شما کمک کرده باشد. از شما دعوت میکنیم که اگر موردی را از قلم انداخته ایم، حتما آن را در بخش دیدگاه ها به ما یادآوری کنید و اگر در زمینه ی رفع این خطا، تجربه ای دارید، آن را با دیگر کاربران نیز به اشتراک بگذارید.

نوشته آموزش عیب یابی و رفع خطای 504 Gateway Timeout در وردپرس اولین بار در مسترکد. پدیدار شد.

]]>
https://mrcode.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%b1%d9%81%d8%b9-%d8%ae%d8%b7%d8%a7%db%8c-504-%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%be%d8%b1%d8%b3/feed 0
آموزش راه اندازی و تنظیمات افزونه W3 Total Cache در وردپرس https://mrcode.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%86%d8%b5%d8%a8-%d9%88-%d8%aa%d9%86%d8%b8%db%8c%d9%85-%d9%be%d9%84%d8%a7%da%af%db%8c%d9%86-%da%a9%d8%b4-w3tc https://mrcode.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%86%d8%b5%d8%a8-%d9%88-%d8%aa%d9%86%d8%b8%db%8c%d9%85-%d9%be%d9%84%d8%a7%da%af%db%8c%d9%86-%da%a9%d8%b4-w3tc#comments Thu, 15 Feb 2018 09:18:24 +0000 http://mrcode.ir/?p=296 آموزش راه اندازی و تنظیمات افزونه W3 Total Cache در وردپرس

عجیب است که هرچقدر سرعت و کیفیت اینترنت بالا تر میرود، کاربران اینترنت، بی حوصله تر شده و کمتر از همیشه حاضرند برای بارگذاری یک وبسایت منتظر بمانند. واقعیت این است که امروز، سرعت بارگذاری یک وبسایت میتواند نقش مهمی را در جذب تعداد مخاطبین بیشتر و داشتن ترافیک بالاتر برای یک سایت ایفا میکند. […]

نوشته آموزش راه اندازی و تنظیمات افزونه W3 Total Cache در وردپرس اولین بار در مسترکد. پدیدار شد.

]]>
آموزش راه اندازی و تنظیمات افزونه W3 Total Cache در وردپرس

آموزش راه اندازی و تنظیمات افزونه W3 Total Cache در وردپرس

عجیب است که هرچقدر سرعت و کیفیت اینترنت بالا تر میرود، کاربران اینترنت، بی حوصله تر شده و کمتر از همیشه حاضرند برای بارگذاری یک وبسایت منتظر بمانند. واقعیت این است که امروز، سرعت بارگذاری یک وبسایت میتواند نقش مهمی را در جذب تعداد مخاطبین بیشتر و داشتن ترافیک بالاتر برای یک سایت ایفا میکند. داشتن یک وبسایت سریع، جدا از انتخاب یک هاستینگ مناسب و انتخاب پلاگین هایی به شکل مناسبی طراحی شده اند، به استفاده از CDN و پلاگین های کش نیز بستگی دارد. هدف ما هم از نوشتن این مقاله، دقیقا همین است. قرار است در آموزش امروز، نحوه ی راه اندازی و اعمال تنظیمات صحیح بر روی یکی از بهترین پلاگین های کش وردپرس را با هم بررسی نماییم.

اما کاری که لازم است پیش برداشتن هر قدم دیگر انجام دهید این است که وبسایت خود را با مراجعه به یکی از دو سایت Google Page Speed یا Pingdom Tools مورد بررسی قرار داده و ببینید این دو سرویس به سایت شما چه رتبه ای میدهند. در پایان میخواهیم از همین دو سرویس برای سنجش مقدار موفقیتمان در بهینه سازی سایت استفاده کنیم. در زیر میتوانید نمونه ای از نتیجه ی سنجش وبسایت MrCode را توسط Pingdom Tools مشاهده نمایید :

آموزش راه اندازی و تنظیمات افزونه W3 Total Cache در وردپرس - نتیجه تست سایت در پینگدام تولز

خوب، حالا دیگر به سراغ اصل ماجرا میرویم …

W3 Total Cache دقیقا چه نوع افزونه ای است؟

W3 Total Cache که از اینجا به بعد آن را W3TC صدا خواهیم کرد، یکی از قدرتمند ترین و سریع ترین افزونه کش و بهینه سازی کارکرد سایت، برای وردپرس است. این افزونه در سراسر جهان محبوبیت بسیاری دارد و وبسایت های بزرگی مثل AT&T, Mashable و Smashing Magazine از آن استفاده میکنند. (نتیجه هم که کاملا قابل مشاهده و بررسی است) کار این افزونه این است که با بهینه سازی سایت شما میتواند کارکرد سایت را بهبود بخشیده و در واقع به کاربر تجربه ی بهتری از کار با سایت ارائه کند. در عین حال این پلاگین با به کار گیری متد های caching و استفاده از CDN میتواند باری که سایت شما بر روی سرور میگذارد را به شکل چشمگیری کاهش دهد. یکی از امتیازات دیگر این افزونه، این است که در واقع تنظیمات آن بسیار آسان است. تا حدی که پس از آشنایی با بخش های مختلف آن، میتوانید سایت های جدید خود را طی کمتر از 15 دقیقه با استفاده از آن بهینه سازی کنید!

نصب افزونه W3 Total Cache

نصب این افزونه هم مانند نصب تمامی افزونه های دیگر در وردپرس بسیار ساده است. فقط باید به یک نکته ی مهم توجه داشته باشید و آن نکته این است که اگر افزونه کش دیگری مثلا WP Super Cache را از پیش روی سایتتان نصب کرده اید، باید حتما قبل از نصب W3TC آن افزونه را غیر فعال کرده و از وردپرس حذف نمایید. وگرنه در هنگام فعالسازی W3TC با مشکل مواجه خواهید شد.

برای نصب W3TC از منوی افزونه ها، افزودن را انتخاب نمایید و سپس در باکس مربوط به جستجو، عبارت “W3 Total Cache” را تایپ نمایید.

آموزش راه اندازی و تنظیمات افزونه W3 Total Cache در وردپرس

در اینجا فقط کافی است روی دکمه “نصب” کلیک کنید تا پلاگین بر روی سیستم شما نصب شود و در پایان پلاگین را بر روی سیستم خود فعال کنید.

تنظیمات پلاگین W3 Total Cache

افزونه W3 Total Cache، افزونه ای بی نهایت پر قدرت است. و از آنجایی که در سیستم های کامپیوتری و سیستم های تحت وب، معمولا قدرت مساوی تنظیمات پیچیده است، این پلاگین نیز پر از تنظیماتی است که یک کاربر تازه کار ممکن است در نگاه اول به این تنظیمات، واقعا گیج شده و احساس سردرگمی کند. اما واقعیت این است که شما با معدنی از طلا روبرو هستید که در صورت اعمال تنظیمات صحیح، میتواند برای شما کاری در حد معجزه انجام دهد. بنابراین نگران نباشید و خودتان را سردرگم نکنید. در ادامه مفصلا به شرح این تنظیمات خواهیم پرداخت.

تنظیمات عمومی – General Settings

پیش از هر چیز خدا ایرانی های عزیز را خیر بدهد که این یک پلاگین را ترجمه نکردند. ( دو نقطه دی!!) چون بعضی از ترجمه هایی که برای پلاگین های حرفه ای ارائه میشود واقعا بیش از حد نامفهوم و گیج کننده است!
برای مشاهده بخش تنظیمات عمومی، کافی است از منوی Performance، به زیر منوی General Settings بروید. در اینجا حواستان باشد که اشتباها به داشبورد پلاگین نرفته باشید و دقیقا در صفحه تنظیمات عمومی قرار داشته باشید.

آموزش راه اندازی و تنظیمات افزونه W3 Total Cache در وردپرس

خوب؛ همانطور که از نام این بخش کاملا مشخص است، در اینجا کلیه ی تنظیمات پایه ای و عمومی این افزونه در اختیار ما قرار میگیرند. با هم به مرور این تنظیمات میپردازیم. توجه داشته باشید که تنظیم اول در این صفحه همان تب اصلی “General” است که برای فعال یا غیر فعال کردن همزمان تمامی تنظیمات به کار میرود و ما به آن کاری نداریم. کار ما از Page Cache آغاز میشود.

Page Cache

تنظیمات Page Cache یا کش صفحات یا مخزن صفحات وظیفه اش این است که تمامی صفحاتی که بارگذاری میشوند، یک نسخه ایستا (static) ایجاد نماید. فایده ی این کار این است که وقتی از یک صفحه، یک نسخه ی ایستا تولید شده باشد، کاربران برای مشاهده آن نیازی به بارگذاری داینامیک آن ندارند و صفحه به عنوان یک محتوای static به آنها ارسال خواهد شد. این امکان میتواند به شکل چشمگیری زمان لود صفحات شما را کاهش دهد. به عنوان یک مثال خوب و قابل درک، میتواند تصویر زیر را مشاهده کنید :

کاربرد کش کردن صفحات و سرو به صورت استاتیکهمانطور که میبینید، در حالت عادی اتفاقی که می افتد این است که وقتی کاربری به وبسایت شما مراجعه کرده و درخواست خودش را برای مشاهده یک صفحه به وردپرس ارسال کند، وردپرس ابتدا اسکریپت PHP مربوط به درخواست را اجرا کرده و اسکریپت اجرا شده، درخواست های لازم را به MySQL ارسال میکند، سپس کد های صفحه ای که کاربر درخواست کرده تبدیل به محتوای HTML قابل درک برای مرورگر میشود و بعد صفحه به کاربر ارسال میشود تا کاربر آن را مشاهده کند. همانطور که میبینید این پروسه زمانبر بوده و از ریسورس زیادی بر روی سرور استفاده میکند. استفاده از page cache باعث میشود که وردپرس یک محتوای ایستا از صفحات مورد درخواست را در محلی ذخیره کند و سپس در هنگام درخواست صفحه توسط کاربر، محتوای ایستا را برای کاربر ارسال کند.

تنظیمات کش و مخزن صفحات

همانطور که حتما تا حالا متوجه شده اید و تصویر بالا هم مشخص است، صفحات به شیوه های مختلفی قابل کش کردن هستند (Page Cache Method). در اکثر هاستینگ های اشتراکی و برای اکثر کاربران، بهترین انتخاب همان انتخاب پیشفرض، یعنی Disk: Enhanced است. بعضی از هاستینگ ها ممکن است شیوه های دیگری را نیز در اختیار شما بگذارند ولی توصیه میشود که با دقت و توجه زیاد این شیوه ها را انتخاب کنید. یکی از بهترین انتخاب ها در این میان استفاده از APC خواهد بود. متاسفانه در عین بالا بودن کارائی APC، این شیوه بر روی سرورهایی که مجبور به ارائه Zend Optimizer هستند، قابل فعالسازی و ارائه نیست اما اگر قرار است خودتان یک سرور را برای خودتان کانفیگ کنید، این یکی از جالب ترین و موثرترین شیوه ها خواهد بود.
در اینجا به فعال کردن گزینه ی Page Cache اکتفا کنید و روش کش را نیز بر روی Disk: Enhanced قرار دهید.

در ادامه برای اعمال تنظیمات دلخواه برای بخش Page cache از منوی Performance به زیرمنوی Page Cache مراجعه کنید.

تنظیمات کش صفحات در افزونه w3 total cache

در این بخش تنظیمات متعددی وجود دارند که در ادامه به طور مختصر به شرح آنها خواهیم پرداخت:

Cache posts page : در اکثر سایت ها و بلاگ ها، برگه ی نوشته ها، پر بازدید ترین بخش سایت است، با فعال کردن این گزینه میتوانید کش را برای این صفحه فعال کنید.

Don’t Cache front page :  اگر مایل نیستید صفحه ی اصلی سایت شما کش شود، این گزینه را فعال کنید.

Cache feeds : در صورتی که مایلید فید بخش های مختلف سایت از جمله فید اصلی، دسته ها، برچسب ها و دیدگاه ها از کش در اختیار کاربران قرار بگیرد، از این گزینه استفاده کنید. استفاده از این گزینه حتی در صورت استفاده از سرویس های واسطه مثل فید برنر نیز پیشنهاد میشود و میتواند بار روی سایت را کاهش دهد.

Cache SSL Requests : برای کش کردن درخواست های انجام شده روی SSL این گزینه را فعال کنید. به طور کلی استفاده از این گزینه توصیه میشود.

Cache URIs with query string variables : این گزینه به شما اجازه میدهد که صفحاتی که دارای رشته های کوئری هستند را کش کنید. مثلا فرض کنید در یک بازه ی زمانی کوتاه، تعداد زیادی افراد (یا حتی ربات ها) در حال مشاهده ی نتایج جستجو برای یک عبارت خاص هستند. این مسئله ممکن است در آن بازه ی زمانی، بار بسیار زیادی را بر روی سایت شما بگذارد. کش کردن این درخواست ها و پاسخ دادن به آنها به صورت استاتیک میتواند بار روی سایت را کاهش داده و در عین حال باعث افزایش سرعت پاسخدهی به این نوع درخواست ها شود.

Cache 404 Pages : اگر مایلید در صورت موجود نبودن یک صفحه، پاسخ 404 آن از طریق افزونه کش شود، میتوانید از این گزینه استفاده کنید. این گزینه بار روی سرور را کاهش میدهد ولی در حالتی که کش صفحه را روی disk: enhanced قرار داده باشید، بجای پاسخ 404 پاسخ 200 را باز میگرداند که در واقع ایده آل نیست. بنابراین به طور عمومی، استفاده از این گزینه را به شما پیشنهاد نمیکنیم، مگر اینکه دلیل خاصی داشته باشید و از تنظیم خاص دیگری در بخش تنظیمات دیسک در کش صفحه استفاده کرده باشید.

Don’t cache pages for logged in users : اگر میخواهید هیچ یک از بخش های سایت برای کاربرانی که وارد اکانت کاربری خود شده اند، کش نشود، میتوانید از این گزینه استفاده کنید. طبعا این گزینه برای سایت هایی که تعداد کاربر زیادی دارند توصیه نمیشود اما برای سایت های دارای چند نویسنده/چند مدیر، میتواند گزینه ی مفیدی باشد.

Don’t cache pages for the following user roles : در این قسمت میتوانید تعیین کنید که سایت برای نقش خاصی از کاربران، کش نشود. مثلا میتوانید تعیین کنید که مدیران یا نویسندگان، سایت را به صورت کش نشده مشاهده نمایند.

پس از اعمال تنظیمات دلخواه در این بخش، ذخیره تنظیمات و خالی کردن کش را فراموش نکنید.

راستی تا یادمان نرفته! در پایین همین صفحه در بخش Purge Policy: Page Cache میتوانید تعیین کنید که وقتی کش سایت را خالی میکنید، کش کدام بخش ها تازه سازی شود.

در این قسمت از مقاله از گزینه های Database Cache و Object Cache میگذریم چون بسیاری از سرور ها ممکن است با استفاده از این تنظیمات، نتیجه های دلخواه را به شما ندهند. در انتهای این مطلب، چند خطی هم درباره ی این امکانات توضیح خواهیم داد. همچنین به مبحث Opcode Cache نیز نمیپردازیم چون این بخش نیاز به وجود برخی تنظیمات و امکانات سفارشی روی سرور میزبانی خواهد داشت و برای اکثر کاربران عادی وردپرس، کاربردی ندارد.

Minify

مینیفای کردن به مفهوم کاهش حجم و تعداد فایل های css و js سایت شماست. در این جا لازم است به این نکته اشاره کنیم که هرچند گزینه ی minify میتواند تعداد درخواست هایی که جهت بارگذاری سایت شما لازم است را به شکل چشمگیری کاهش دهد اما استفاده از آن ممکن است دو تاثیر منفی برای شما در بر داشته باشد.

اول اینکه استفاده از این گزینه ممکن است مصرف سی پی یو را در سایت شما افزایش دهد. بنابراین استفاده از این گزینه دست کم در هاست های اشتراکی توصیه نمیشود. دوم اینکه هرچند با مینیفای کردن، زمان بارگذاری کلی سایت شما کاهش میابد اما گاهی ممکن است این امر به قیمت افزایش زمان انتظار برای بارگذاری اولیه ی سایت شما منجر شود.

اجازه بدهید در این زمینه یک مثال هم بزنیم. (توجه داشته باشید که اعداد ارقام ارائه شده در این بخش صرفا مثال هستند و آمار و ارقام دقیق و واقعی نیستند. همچنین دقت داشته باشید که این مسئله الزاما همیشه به این صورت نیست و بر اساس نوع وب سرور، سخت افزار در دسترس، افزونه ها و قالب استفاده شده در سایت و … نتیجه ای که شما دریافت میکنید ممکن است کاملا متفاوت باشد)

فرض کنید در حالت عادی زمان پاسخدهی اولیه ی سایت شما معادل 0.5 ثانیه بوده. یعنی پس از ارسال درخواست به سرور، سرور پس از 0.5 به کاربر پاسخ میداده و شروع به بارگذاری سایت میکرده است و مثلا پس از 5 ثانیه بارگذاری سایت به پایان میرسیده است. پس از مینیفای ممکن است این زمان پاسخدهی اولیه به 1 ثانیه برسد ولی بارگذاری کامل سایت طی 3 ثانیه صورت بگیرد. یعنی درست است که زمان بارگذاری کلی سایت پایین می آید ولی بسته به محیط و تنظیمات سرور میزبانی و همچنین نوع کارکرد قالب و افزونه های سایت شما، ممکن است زمان انتظار برای اولین بارگذاری افزایش پیدا کند.

تنظیمات مینیفای در افزونه w3 total cache کاهش حجم فایل های css و js کوچک کردن فایل استایل و جاوااسکریپت

حالا اگر همه چیز را سبک و سنگین کردید و باز هم تصمیم داشتید که از امکانات این بخش بهره بگیرید، برای فعال کردن آن کافی است گزینه ی Enable را تیک زده و تغییرات را ذخیره کنید. افزونه W3 Total Cache دو حالت مختلف را برای مینیفای کردن در اختیار شما قرار میدهد. حالت اول Manual بوده و حالت دوم Auto است. (توجه داشته باشید که در نسخه ی فارسی جای دکمه رادیویی این دو تنظیم برعکس است!) اگر حالت Manual را برگزینید، میبایست خودتان به صورت دستی کلیه ی فایل های css و js به کار رفته در سایت خود را جهت فشرده سازی و تلفیق به تنظیمات افزونه اضافه کنید. این کار بسیار وقت گیر و طولانی است و فقط در شرایطی انجام آن توصیه میشود که روش Auto در سایت شما باعث ایجاد خطا و مشکل شده باشد.

پس از فعال کردن این بخش حالا از منوی Performance به زیرمنوی Minify مراجعه کنید. در اینجا برای اینکه از برخورد کردن با هشدار Eliminate render-blocking JavaScript and CSS in above the fold content در تست سرعت گوگل (Google PageSpeed Insights) جلوگیری شود، در بخش JS مقدار embed type را برای قسمت before head روی Non-blocking using async قرار دهید. (توجه داشته باشید که اگر حالت Manual را برای مینیفای انتخاب کرده باشید باید در همین صفحه، کلیه ی فایل های css و js خود را با ترتیب مورد نظر خود اضافه کنید.)

در بخش JS مقدار embed type را برای قسمت before head روی Non-blocking using async قرار دهید

مجددا ذخیره ی تغییرات و خالی کردن کش را فراموش نکنید (save settings and Purge Caches).

در اینجا لازم است به یک نکته ی مهم هم اشاره کنیم. گاهی پیش می آید که پس از انتخاب تنظیم Non-blocking using async برای فایل های جاوااسکریپت سایتتان، اجرای برخی اجزای سایت، خصوصا اجزایی که نیازمند جی کوئری هستند دچار مشکل میشود. (ممکن است این اجزا پیش از بارگذاری کامل محتوای js بارگذرای شوند و به درستی کار نکنند) در چنین حالتی ممکن است لازم باشد که این تنظیم را به حالت اول یعنی blocking برگردانید.

Browser Cache

خوب، حتما میدانید که هر بار یک کاربر از یک وبسایت دیدن میکند، محتوای آن وبسایت، از جمله تصاویر، CSS فایل های جاوا اسکریپت و … درون یک فولدر موقتی بر روی کامپیوترش ذخیره میشود. این کار باعث میشود در بارگذاری های بعدی و یا در مراجعه به صفحات دیگر سایت که از محتوای یکسانی با صفحه ای که کاربر قبلا مشاهده کرده استفاده میکنند، صفحه با سرعت بیشتری برای کاربر بارگذاری شود. دلیل این قضیه هم مشخص است، چون در اینجا مرورگر محتوای ایستای صفحات را بجای بارگذاری از روی سرور، از روی کامپیوتر کاربر بارگذاری میکند.

این همان چیزی است که ما میتوانیم از آن به نفع خود استفاده کنیم. تنظیمات بخش Browser Cache دقیقا همین امکان را در اختیار ما میگذارد ولی بخش مهم ماجرا این است که ما میتوانیم بگوییم فایلهایی که بر روی کامپیوتر کاربر ذخیره میشوند، برای چه مدت معتبر هستند. مثلا لوگوی وبسایت خود را در نظر بگیرید. آیا این تصویر به طور مرتب آپدیت میشود؟ طبیعی است که پاسخ منفی است. شما لوگوی وبسایت خود را هر روز به روز رسانی نمیکنید. فایل های بسیاری در وبسایت شما دقیقا همین وضعیت را دارند. بنابراین منطقی است که کش چنین فایل هایی را بر روی 24 ساعت قرار دهیم. برای فعال کردن این امکان، باید ابتدا Browser Cache را در بخش تنظیمات عمومی فعال کنید و سپس از منوی Performance به بخش Browser Cache مراجعه کنید. در این بخش میتوانید کلیه ی تنظیماتی را که لازم میبینید اعمال نمایید. مثلا ما این بخش را به شکل زیر تنظیم کرده ایم :

آموزش تنظیم Browser Cache

برای این بخش ما فعال کردن تنظیمات زیر را به شما توصیه میکنیم :

 • Set last-modified header
 • Set expires header
 • Set cache control header
 • Set entity tag (Etag)
 • Enable HTTP (gzip) Compression
 • Remove query Strings from static resources
 • Don’t set cookies for static files (یا Disable cookies for static files)
 • Do not process 404 errors for static objects with WordPress

همانطور که میبینید تقریبا از اکثر گزینه های موجود در این بخش استفاده کرده ایم.

راستی در مورد گزینه Prevent caching of objects after settings change باید به این نکته توجه داشته باشید که فعال کردن این گزینه منجر به اضافه شدن یک کوئری به انتهای آدرس فایلها سایت شما میشود. بنابراین در صورتی که این مسئله برای شما ایده آل نیست و مایلد نیستید این کوئری را در پایان آدرس ها مشاهده کنید، حتما آن را غیر فعال کنید.

و در مورد گزینه Remove query Strings from static resources. این گزینه رشته ی کوئری را از پایان فایل های استاتیک حذف میکند. حتما دقت کرده اید که در وردپرس در پایان فایل هایی مثل فایل های css رشته ای وجود دارد که در آن ورژن وردپرس یا گاهی ورژن خود فایل و … به چشم میخورد. فعال کردن این گزینه، این رشته ها را از پایان این ریسورس ها حذف کرده و اجازه میدهد که این منابع به درستی کش شوند. فرضا اگر قبلا با شیوه ای دیگری خودتان این مسئله را روی سایتتان اعمال کرده باشید (مثلا با افزونه های دیگر یا اضافه کردن کد) دیگر لازم نیست که این گزینه را فعال کنید.

در مورد گزینه ی Do not process 404 Errors for static objects with wordpress باید بگویم که انتخاب با خود شماست. چیزی که این گزینه میگوید این است که اگر برای آبجکت های ایستا، مثلا فایل های نوشتاری یا تصاویر و … خطای 404 رخ داد، اجازه بده سرور بجای وردپرس نمایش و مدیریت خطا را به عهده بگیرد. در زیر این گزینه برخی از فایلها، مانند فایل های robots.txt و فایل های sitemap به عنوان استثنا مشخص شده اند. استفاده یا عدم استفاده از این گزینه به تصمیم خود شما باز میگردد و بهترین کار در اینجا همان آزمون و خطای قدیمی خومان است.

در این صفحه علاوه بر بخش General که به آن پرداختیم، اگر به پایین اسکرول کنید، بخش های دیگری با عنوان CSS & JS، بخش HTML & XML و بخش Media & Other Files نیز به چشم میخورند. این بخش ها را نیز میتوانید با راهنمایی که برای بخش اول ذکر شد تنظیم نمایید. (گزینه ها اکثرا در این بخش ها مشترک هستند و اصلا نیازی نیست که علاوه بر مواردی که برای بخش general ذکر شد، تغییرات خیلی خاصی در این بخش ها اعمال کنید. همه چیز را میتوانید بر اساس آنچه برای بخش General توضیح داده شده، انجام دهید.)

استفاده از CDN

CDN مخفف عبارت Content Delivery Network یا شبکه تحویل محتوا (یا یک همچین چیزی!) است. اگر تا اینجا خوب دقت کرده باشید متوجه شده اید که وقتی شما تنظیمات کش را برای صفحات خود فعال میکنید، به هر حال محتوای شما باید توسط سروری که سایت شما را میزبانی میکند به کاربران ارسال شود. برای وبسایتهایی که واقعا بزرگ هستند، این مسئله اصلا کافی نیست و ممکن است هزینه های بسیار زیادی را برای تامین ریسورس لازم بر روی سرور به آنها وارد کند. اینجاست که CDN ها وارد ماجرا میشوند. کار CDN ها این است که محتوای ایستای صفحات وبسایت شما را از روی چندین سرور ابری در اختیار کاربران قرار میدهند. در واقع اتفاقی که می افتد این است که CDN نسخه ی استاتیک صفحات شما را بر روی سرور های خود نگهداری میکند، و در زمانی که کاربری درخواست مشاهده آن صفحات را میدهد، بجای اینکه درخواست توسط سرور شما پاسخ داده شود، CDN با استفاده از محتوایی که از پیش فراهم کرده، درخواست را پاسخ میدهد. این کار فواید بسیار زیادی دارد. دو تا از واضح ترین فواید آن، کاهش بار روی سرور و کاهش استفاده از پهنای باند است. و فایده ی دیگر آن این است که CDN ها، خصوصا CDN های غیر رایگان پیشرفته، میتوانند تا حد قابل قبولی جلوی حملات DDOS را هم بگیرند.

CDN های معروف بسیاری وجود دارند که میتوانید به دلخواه خود یکی از آنها را انتخاب کرده و تنظیمات آنها را بر روی افزونه ی W3TC اعمال کنید. در این میان حتما اسم CloudFlare به گوشتان خورده است. البته Incapsula نیز سرویس جالبی است ولی متاسفانه به نظر میرسد که توسط W3TC ساپورت نمیشود. (و من هم زیاد دوستش ندارم!)

هر CDN ای را که انتخاب کنید، لازم است ابتدا در آن ثبت نام کرده و مراحل راه اندازی آن را طی کنید. گرچه راه اندازی آنها با یکدیگر تفاوت هایی دارد، اما ماجرای کلی این است که پس از ثبت نام، به شما یک سری آدرس داده میشود که یا باید آنها را به عنوان CNAME یا DNS بر روی دامنه هایی که به CDN اعلام کرده اید تنظیم کنید و با تنظیمات جلو بروید.

در اینجا چون مبحث راه اندازی Varnish خودش ماجرایی طولانی و هزارتویی پیچ در پیچ است، بنابراین به مبحث Reverse Proxy نخواهیم پرداخت. (مرسی. ولی نه! مرسی.)

Fragment Cache

این امکانات در میان امکانات افزونه W3TC تقریبا جزو امکانات جدید به شمار میرود. با استفاده از fragment cache میتوانید کاری کنید که تنها بخش هایی از کدهای یک صفحه ی خاص از کش بارگذاری شده و بخش هایی دیگر به صورت مستقیم در هر بار فراخوانی اجرا شوند. در این حالت خروجی بخشی انتخابی شما به صورت کش شده نگهداری خواهد شد و در هر بار اجرای صفحه مورد نظر، تا زمانی که کش معتبر باشد، بجای اجرای بخش مورد نظر از کد، تنها از خروجی کش شده ی آن استفاده خواهد شد. این در حالی است که سایر بخش های صفحه که برای کش شدن انتخاب نشده اند، به صورت عادی اجرا میشوند.

توضیح نحوه استفاده از این امکان کمی طولانی بوده و در واقع کاربرد و جایگاهی در این آموزش ندارد. شاید مسترکد بعدا در آموزشی جداگانه به توضیح این بخش و نحوه راه اندازی آن بپردازد. ولی فعلا از آن عبور خواهیم کرد.

 

خوب، حالا سراغ دو مورد از موارد مهمی که از آنها گذشته بودیم میرویم :

 

DataBase Cache

این امکان هم همانطور که از نامش معلوم است، کوئری های ارسال شده به دیتابیس را کش میکند تا بعدا بدون ارسال کوئری به دیتابیس بتواند به درخواست های کاربران پاسخ دهد. دقیقا مثل Minify، این آپشن هم ممکن است بجای سبکتر کردن سایت شما، بار روی سرور را افزایش دهد و یا حتی منجر به مصرف بی رویه دیسک شود. بنابراین در بیشتر مواقع شاید بهتر باشد از این امکان هم  بگذرید. در واقع استفاده از این امکان به هیچ وج بر روی هاست های اشتراکی توصیه نمیشود.

Object Cache

کاری که این امکان انجام میدهد دقیقا مشابه database cache است. فقط مشکلی که هست این است که W3TC اینجا در واقع خیلی هم خوب عمل نمیکند و با پلاگین های بکاپ اصلا سر سازش ندارد. توصیه میکنم این گزینه را خاموش نگهدارید.

بعد از اعمال تنظیمات …

اگر تا اینجا فقط تغییرات را ذخیره کرده اید و کش را خالی نکرده اید، همین حالا با استفاده از گزینه ی performance در نوار مدیریت و کلیک کردن روی Purge All Caches کش کلیه ی بخش های سایت را خالی کنید.

Purge All Caches

به طور کلی استفاده از این گزینه را پس از اعمال هر نوع تغییر ظاهری و ساختاری در سایت به شما توصیه میکنیم تا بتوانید مطمئن باشید که کلیه ی کاربران، نسخه ی به روز سایت شما را مشاهده میکنند. (مثلا حتی اگر صفحه ای را ویرایش میکنید که از قبل در سایت وجود داشته، ممکن است لازم باشد که پس از ویرایش یک بار کش را خالی کنید، چرا که ممکن است بعضی از کاربران برای مدت کوتاهی هنوز نسخه ی قدیمی صفحه را مشاهده کنند.)

و در پایان

بعد از توضیحات بالا حتما متوجه شدید که منظور ما این است که به هیچ عنوان در محیط هاست اشتراکی از گزینه های Database cache و Object Cache و حتی الامکان حتی از گزینه ی مینیفای استفاده نکنید. نه؟ موارد بسیاری را مشاهده کرده ایم که به علت فعال کردن این گزینه ها توسط کاربر، مصرف دیسک و بار سایت روی سرور به شدت افزایش یافته و به علت ایجاد تعداد بسیار زیادی فایل های موقتی، حتی بکاپ گیری از هاست کاربر نیز به مشکل برخورد کرده است. بنابراین در تنظیم افزونه بسیار دقت کنید و حتما در محیط های اشتراکی از فعال کردن این گزینه ها خودداری نمایید. طبعا در محیط های اختصاصی (مثل سرور اختصاصی یا سرور مجازی) میتونید این گزینه ها را بر روی سایت خود آزمایش کنید و تاثیر مثبت یا منفی آنها را بر روی سایتتان بسنجید.

همین! البته به قول معروف : به پایان آمد این دفتر، حکایت همچنان باقی است …
راستی تجربیات خود را حتما در بخش نظرات با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید.

نوشته آموزش راه اندازی و تنظیمات افزونه W3 Total Cache در وردپرس اولین بار در مسترکد. پدیدار شد.

]]>
https://mrcode.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%86%d8%b5%d8%a8-%d9%88-%d8%aa%d9%86%d8%b8%db%8c%d9%85-%d9%be%d9%84%d8%a7%da%af%db%8c%d9%86-%da%a9%d8%b4-w3tc/feed 65
آموزش فعال کردن SSL و استفاده از HTTPS در وردپرس https://mrcode.ir/%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84-ssl-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%81%d8%a7%d8%af%d9%87-https-%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%be%d8%b1%d8%b3 https://mrcode.ir/%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84-ssl-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%81%d8%a7%d8%af%d9%87-https-%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%be%d8%b1%d8%b3#respond Wed, 14 Feb 2018 13:36:40 +0000 https://mrcode.ir/?p=5448 آموزش فعال کردن SSL و استفاده از HTTPS در وردپرس

در حال حاضر در واقع میتوان گفت که مبحث استفاده از HTTPS در سایت ها، مبحثی است که دیگر از حالت اختیاری خارج شده و تبدیل به استانداردی شده است که همه باید آن را رعایت کنند. علیرغم اهمیت بسیار زیاد این مسئله، چه از لحاظ امنیتی و چه جهت کسب رتبه ی بهتر در […]

نوشته آموزش فعال کردن SSL و استفاده از HTTPS در وردپرس اولین بار در مسترکد. پدیدار شد.

]]>
آموزش فعال کردن SSL و استفاده از HTTPS در وردپرس

آموزش فعال کردن SSL و استفاده از HTTPS در وردپرس

در حال حاضر در واقع میتوان گفت که مبحث استفاده از HTTPS در سایت ها، مبحثی است که دیگر از حالت اختیاری خارج شده و تبدیل به استانداردی شده است که همه باید آن را رعایت کنند. علیرغم اهمیت بسیار زیاد این مسئله، چه از لحاظ امنیتی و چه جهت کسب رتبه ی بهتر در نتایج جستجو، باز هم مشاهده میکنیم که بسیاری از سایت ها در این زمینه اقدامی انجام نداده اند و هنوز از SSL استفاده نمیکنند. این در حالی است که استفاده از پروتکل امن و فعال کردن SSL خصوصا در سایت های وردپرسی، بسیار آسان بوده و با هزینه ای بسیار ناچیز و حتی بعضا به صورت رایگان قابل انجام است. در آموزش امروز قصد داریم با هم به مبحث فعال کردن SSL در وردپرس و استفاده از https بپردازیم. از شما دعوت میکنیم که در ادامه با مسترکد همراه شده و این آموزش را در کنار ما دنبال کنید.

پیش نیاز ها

برای استفاده از پروتکل امن در سایتتان، یک پیش نیاز بسیار مهم وجود دارد و آن هم وجود گواهینامه امنیتی معتبر در هاست شماست. این گواهینامه را میتوانید بر اساس بودجه و نوع نیازهای خود، از سرویس دهنده ی دلخواه خریداری کرده و در هاست خود نصب کنید. البته در حال حاضر بعضی از هاستینگ ها امکان استفاده از گواهینامه امنیتی را به صورت رایگان در اختیار کاربران خود قرار میدهند. بنابراین اگر هاستینگ فعلی شما نیز در همین دسته قرار میگیرد، شما میتوانید بدون صرف هزینه جهت خریداری گواهینامه ssl، ادامه مراحل را با ما دنبال کنید. به هر صورت پیش از ادامه ی مطالعه آموزش، اطمینان حاصل کنید که یک گواهینامه امنیتی معتبر در هاست شما نصب و فعال شده باشد.

نکته ی مهم پیش از شروع : نکته ی بسیار مهم پیش از شروع آموزش و دنبال کردن مراحلی که در ادامه آمده، این است که همین حالا از وبسایت خود یک بکاپ کامل تهیه کنید تا در صورت بروز هر نوع مشکل در هر یک از مراحل آموزش، امکان بازگردانی سایتتان به حالت اولیه از طریق بکاپ برایتان میسر باشد. ایجاد بکاپ پیش از اعمال تغییرات گسترده در سایت، یکی از مهمترین اصولی است که همواره باید به آن توجه داشته باشید.

فعال کردن SSL در وردپرس و استفاده از HTTPS

اجازه بدهید به این نکته اشاره کنیم که استفاده از ssl در وردپرس آسان است. بنابراین از طولانی بودن آنچه در ادامه درج کرده ایم نترسید. چون انجام این مراحل زمان زیادی را از شما نخواهد گرفت. اگر هنوز سایتتان را راه اندازی نکرده باشید که کارتان بسیار آسان است. اما اگر سایتتان را راه اندازی کرده اید و حالا مایلید https را در سایت خود فعال کنید، لازم است که یکی دو مرحله اضافی را نیز جهت اعمال این تغییرات طی کنید. در ادامه نحوه استفاده از اس اس ال در وردپرس را هم برای اشخاصی که تازه تصمیم به راه اندازی سایت خود گرفته اند و هم برای سایت هایی که از پیش راه اندازی شده اند، شرح خواهیم داد.

اگر هنوز وبسایت خود را راه اندازی نکرده اید

اگر تصمیم دارید، همین حالا سایت خود را راه اندازی کنید و میخواهید در سایتتان از ssl استفاده کنید، کار شما بسیار آسان است. برای فعال کردن SSL در وردپرس کافی است از همین ابتدا آدرس سایت خود را با https در نوار آدرس مرورگر صدا کرده و وردپرس را با این آدرس نصب کنید. (یعنی مثلا پس از آپلود وردپرس در هاست خود به آدرس https://yourdomain.com بروید و مشغول نصب وردپرس شوید. به همین آسانی!)

پس از نصب وردپرس کافی است بخش “اجبار SSL و ریدایرکت به HTTPS در سایت” را در ادامه ی همین آموزش دنبال کنید.

برای وبسایت هایی که از قبل راه اندازی شده اند

اگر سایتتان را قبلا راه اندازی کرده اید و حالا تصمیم به استفاده از ssl در سایت خود دارید لازم است که ابتدا دو مرحله را پشت سر بگذارید.

مرحله اول – تغییر آدرس سایت در تنظیمات وردپرس : برای این کار در ناحیه مدیریت وردپرس از منوی تنظیمات به زیرمنوی همگانی مراجعه کنید. سپس آدرس های موجود در دو بخش “نشانی وردپرس” و “نشانی سایت” را مانند شکل زیر به حالت https تغییر دهید. (تغییری در ساختار لینک ایجاد نکنید، فقط http را به https تبدیل کنید)

تغییر آدرس سایت در تنظیمات وردپرس

در پایان تغییرات را ذخیره کنید.

مرحله دوم – جایگزینی آدرس های قدیمی با آدرس های جدید در سایت :  در مرحله ی دوم لازم است که آدرس های قدیمی را که بدون https در سایت فراخوانی شده اند، با نسخه https آنها جایگزین کنیم. برای این کار میتوانید از دو روش استفاده کنید. پیش از ادامه، حتما از دیتابیس خود بکاپ تهیه کنید. روش اول این است که با مراجعه به phpmyadmin از دیتابیس خود خروجی ایجاد کنید. سپس فایل خروجی دیتابیس را روی کامپیوتر خود در نرم افزاری مانند Notepad++ جهت ویرایش باز کرده و آدرس های فاقد https را با نسخه ی دارای https جایگزین کنید. مثلا در دیتابیس به دنبال http://domain.com بگردید و آن را با https://domain.com جایگزین کنید. (طبعا آدرس بر اساس آدرس دامنه ی شما متفاوت خواهد بود. همچنین اگر از آدرس دارای www استفاده کرده اید، این امر را در وارد کردن آدرس های قدیمی و جدید لحاظ کنید.) پس از انجام این کار، تغییرات را در فایل دیتابیس ذخیره کنید. حالا دیتابیس سایت خود را با drop کردن جداول، خالی کرده و فایلی که به تازگی ویرایش کرده بودید را در دیتابیس سایت درون ریزی نمایید.

و اما روش دوم که اتفاقا مسترکد هم آن را به روش اول ترجیح میدهد، استفاده از افزونه Velvet Blues Update URLs است. در این قسمت هم به شما توصیه میکنیم که حتما از دیتابیس خود بکاپ تهیه کنید. سپس افزونه را در سایت خود نصب و فعال کرده و جهت دسترسی به تنظیمات آن، در پنل مدیریت وردپرس، از منوی ابزار ها به زیرمنوی Update URLs مراجعه کنید.

آپدیت آدرس ها در وردپرس با افزونه velvet blues update urls

در تنظیمات این افزونه میتوانید به سادگی بخش هایی که مایلید آدرس ها در آنها به روز رسانی شوند را انتخاب کرده و با وارد کردن آدرس قدیم و جدید، کلیه ی بخش های مورد نیاز را به روز رسانی کنید. مثلا ما در بالا همه ی گزینه ها، بجز گزینه ی آخر را انتخاب کرده ایم. توجه داشته باشید که گزینه ی آخر را به هیچ عنوان در سایت های لایو مورد استفاده قرار ندهید. این گزینه ممکن است سایت شما را دچار اختلال کند و توصیه میشود که از آن فقط در محیط های لوکال و تست و تنها در صورت اطمینان از لزوم این کار، استفاده کنید.  در پایان برای جایگزینی آدرس های قدیمی با جدید، روی Update URLs Now کلیک کنید.

اجبار SSL و ریدایرکت به HTTPS در سایت

خوب، حالا که امکان استفاده از SSL را در سایت فراهم کردیم، بهتر است کاری کنیم که از این به بعد سایت فقط با آدرس https مورد دسترس قرار بگیرد. برای انجام این کار کافی است کد زیر را به فایل htaccess سایت خود اضافه کنید :

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTPS} off [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^domain\.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://domain.com/$1 [R=301,L]

فراموش نکنید که نام domain و پسوند com را با نام و پسوند صحیح دامنه ی خود جایگزین کنید.

روش بالا برای اشخاصی است که از آپاچی، لایت اسپید و یا اجینیکس به صورت پراکسی در سایت خود استفاه میکنند. (احتمالا شما هم جزو همین گروه هستید) اما اگر وب سرور شما فقط nginx است و از حالت پراکسی استفاده نمیکنید، میتوانید کد زیر را جهت ریدایرکت از http به https به تنظیمات انجینیکس سایت خود اضافه کنید :

server {
listen 80;
server_name yoursite.com www.yoursite.com;
return 301 https://yoursite.com$request_uri;
}

طبق معمول، جایگزین کردن آدرس yoursite.com را با دامنه ی خود فراموش نکنید.

اجبار SSL با افزونه iThemes Security

اگر از افزونه iThemes security استفاده میکنید، برای اجبار به استفاده از اس اس ال در سایت، بجز استفاده از روش بالا، انتخاب دیگری پیش رو دارید. در این حالت میتوانید این کار را با استفاده از تنظیمات موجود در این افزونه انجام دهید. برای انجام این کار در ناحیه مدیریت وردپرس از منوی Security به زیرمنوی Settings مراجعه کرده و سپس در جعبه ی SSL روی دکمه Enable کلیک کنید. سپس جهت اعمال تنظیمات دلخواه در این بخش روی دکمه Configure Settings کلیک کنید تا تنظیمات مربوط به ssl برای شما به نمایش گذاشته شود.

اجبار SSL با افزونه iThemes Security

در اینجا اگر میخواهید SSL را به صورت سراسری در سایت فعال کنید، گزینه Redirect All HTTP Page Requests to HTTPS را روی Enabled قرار دهید. اما اگر میخواهید اس اس ال را فقط روی بخشی از سایت، مثلا فقط در ناحیه مدیریت یا فقط در بخش کاربری سایت فعال کنید، گزینه ی Advanced را انتخاب کنید. خواهید دید که در این حالت دو تنظیم دیگر در اختیار شما قرار میگیرد.

تنظیم اول یعنی Front End SSL Mode، وضعیت SSL را در طرف کاربری سایت شما مشخص میکند. در اینجا اگر گزینه ی Off را انتخاب کنید، اس اس ال غیر فعال میشود. اگر Whole Site را انتخاب کنید اس اس ال در تمام بخش های ناحیه ی کاربری فعال میشود و اگر گزینه ی Per Content را انتخاب کنید، در همه برگه ها و نوشته های شما چک باکسی ظاهر میشود که به شما اجازه میدهد وضعیت SSL را برای هر یک از آنها به صورت جداگانه مشخص کنید.

تنظیم دوم یعنی SSL for Dashboard استفاده از https را در ناحیه مدیریت وردپرس اجبار خواهد نمود. برای فعال نمودن این تنظیم، گزینه ی Force SSL for Dashboard را تیک بزنید.

در پایان ذخیره ی تنظیمات را فراموش نکنید.

اجبار SSL فقط در صفحات مدیریت وردپرس

اگر تصمیم دارید اس اس ال را فقط در بخش مدیریت وردپرس استفاده کنید، بجای اجبار آن در تمام سایت، لازم است که آن را فقط برای بخش مدیریت اجباری کنید. در بخش قبلی به شما یاد دادیم که چطور میتوانید با استفاده از تنظیماتی که در افزونه iThemes Security در اختیار شما قرار میگیرد، همین کار را انجام دهید، در اینجا همین کار را از طریق اضافه کردن کد به فایل wp-config.php به شما آموزش خواهیم داد. برای این کار ابتدا فایل wp-config.php سایت خود را جهت ویرایش باز کنید. سپس خطی که عبارت “That’s all, stop editing! Happy blogging” در آن درج شده را پیدا کرده و کد زیر را قبل از آن قرار دهید :

define('FORCE_SSL_ADMIN', true);

در پایان تغییرات را در فایل ذخیره کنید.

استفاده از SSL فقط در صفحات خاص وردپرس

در بالا در بخش “اجبار SSL با افزونه iThemes Security” به شما یاد دادیم که چگونه میتوانید اس اس ال را در وردپرس فقط در صفحات و نوشته های خاص فعال کنید. اگر از افزونه آی تمز سیکیوریتی استفاده میکنید، استفاده از روشی که قبلا شرح دادیم را به شما توصیه میکنیم. اما برای این کار روش دیگری هم وجود دارد. روش دیگر استفاده از افزونه WordPress HTTPS است. کافی است این افزونه را در سایت خود نصب و فعال کنید. پس از فعال سازی، اگر یکی از برگه های سایت خود را برای ویرایش باز کنید (یا تصمیم به ایجاد برگه ی جدیدی داشته باشید) جعبه ی مربوط به تنظیمات https را در آن مشاهده خواهید کرد و میتوانید تصمیم بگیرید که آیا مایلید اس اس ال را در برگه ی مورد نظر فعال کنید یا خیر.

رفع مشکل سبز نبودن SSL در نوار آدرس

رفع مشکل سبز نبودن SSL در نوار آدرس

سبز نبودن اس اس ال در نوار آدرس مرورگر معمولا به این مفهوم است که در صفحه ی فعلی، محتوایی را به صورت نا امن و با آدرس http فراخوانی کرده اید. مثلا ممکن است در صفحه ی شما تصویری وجود داشته باشد که در آدرس آن بجای https از http استفاده شده است. برای بررسی این مسئله کافی است که ابزار توسعه مرورگر خود را باز کنید (از ترکیب دکمه های SHIFT+CTRL+i برای این کار استفاده کنید) و صفحه را مجددا بارگذاری نمایید. پس از بارگذاری، فایل هایی که به صورت نا امن فراخوانی شده اند را میتوانید در لیست خطاهای نمایش داده شده در تب console مشاهده کنید.

اگر جایگزینی آدرس های قدیمی با جدید را در مراحل قبل به درستی انجام داده باشید، احتمالا مشکل شما از فایل ها و محتوایی است که از سایت های دیگر فراخوانی شده اند. یا ممکن است مشکل از تصاویری باشد که به صورت hard code شده در قالب شما به کار رفته اند. مثلا ممکن است کد یا تصویری از سایت دیگری در سایت خود قرار داده باشید که بدون https فراخوانی شده. و یا ممکن است تصویری در قالبتان به کار برده باشید و آدرس تصویر را مستقیما در فایل های استایل و … قالب قرار داده باشید. در این حالت بهترین کاری که میتوانید انجام دهید این است که فایل هایی که برای سایتتان مشکل ایجاد کرده اند را شناسایی کرده و سپس بر اساس ماهیت و نوع کارکرد هر یک از آنها، جهت اصلاح و تغییر آدرس آنها در سایتتان اقدام کنید.

یک روش جایگزین

اگر انجام همه ی مراحل بالا برای شما دشوار است و باعث شده که تا حدی از استفاده از SSL در سایتتان پشیمان شوید، نگران نباشید! چرا که میتوانید بجای طی کردن مراحل بالا از افزونه ی Really Simple SSL استفاده کنید. برای استفاده از این افزونه، باید ابتدا گواهینامه ی امنیتی را روی هاست خود نصب کرده باشید. سپس جهت احتیاط از سایت خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید و بعد نسبت به نصب و فعال کردن این افزونه در سایت خود اقدام کنید. (از آنجایی که مسترکد این روش را دوست ندارد، در اینجا به شرح آن نخواهیم پرداخت.)

سخن پایانی

خوب، به پایان این آموزش رسیدیم. فکر میکنم در طول آموزش به حد کافی بر ضرورت ایجاد بکاپ از سایت تاکید کرده باشیم، ولی اگر تاکید ها کافی نبوده، باز هم در اینجا تاکید میکنیم که پیش از اعمال این تغییرات، حتما از سایت خود بکاپ تهیه کنید. (انقدر گفتم بکاپ، زبونم مو در آورد!! ایناهاش😝)

پس از فعال کردن ssl در سایتتان فراموش نکنید که نسخه https سایت خود را نیز به کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) اضافه کنید.

در پایان امیدواریم که از این آموزش لذت برده باشید و اگر هنوز در سایتتان از SSL استفاده نمیکنید، هر چه سریعتر این تغییر مثبت را روی سایتتان اعمال نمایید.

نوشته آموزش فعال کردن SSL و استفاده از HTTPS در وردپرس اولین بار در مسترکد. پدیدار شد.

]]>
https://mrcode.ir/%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84-ssl-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%81%d8%a7%d8%af%d9%87-https-%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%be%d8%b1%d8%b3/feed 0
آموزش فعال کردن امکان ورود به وردپرس با شبکه های اجتماعی https://mrcode.ir/%d9%88%d8%b1%d9%88%d8%af-%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%be%d8%b1%d8%b3-%d8%b4%d8%a8%da%a9%d9%87-%d8%a7%d8%ac%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b9%db%8c https://mrcode.ir/%d9%88%d8%b1%d9%88%d8%af-%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%be%d8%b1%d8%b3-%d8%b4%d8%a8%da%a9%d9%87-%d8%a7%d8%ac%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b9%db%8c#respond Sat, 03 Feb 2018 06:24:15 +0000 https://mrcode.ir/?p=5446 آموزش فعال کردن امکان ورود به وردپرس با شبکه های اجتماعی

هرچند عموما فرم های ثبت نام در سایت های مختلف، تنها چند مورد اطلاعات ساده را از کاربران درخواست میکنند و پر کردن آنها بسیار آسان است ولی خیلی از اوقات شاید برای خودتان هم پیش آمده باشد که علیرغم اینکه مایلید در سایتی ثبت نام کنید ولی اصلا تمایلی به پر کردن همین چند […]

نوشته آموزش فعال کردن امکان ورود به وردپرس با شبکه های اجتماعی اولین بار در مسترکد. پدیدار شد.

]]>
آموزش فعال کردن امکان ورود به وردپرس با شبکه های اجتماعی

آموزش فعال کردن امکان ورود به وردپرس با شبکه های اجتماعی

هرچند عموما فرم های ثبت نام در سایت های مختلف، تنها چند مورد اطلاعات ساده را از کاربران درخواست میکنند و پر کردن آنها بسیار آسان است ولی خیلی از اوقات شاید برای خودتان هم پیش آمده باشد که علیرغم اینکه مایلید در سایتی ثبت نام کنید ولی اصلا تمایلی به پر کردن همین چند مورد ساده هم برای ثبت نام در آن سایت ندارید. چقدر پیش آمده که در چنین شرایطی به سادگی سایت را ببندید و به سراغ کار دیگری بروید؟ چیزی که میدانیم این است که فعال کردن امکان ورود و ثبت نام با استفاده از اکانت های شبکه های اجتماعی میتواند نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به اعضای سایت را بالا برده و از تعداد افرادی که به علت عدم تمایل جهت ورود اطلاعات در پروسه ثبت نام، از انجام این کار صرف نظر میکنند را به شکل چشمگیری کاهش دهد.

طبعا شما هم اگر مشاهده کنید که سایتی به شما اجازه میدهد که با یکی از اکانت های اجتماعی خود، مثل گوگل، فیسبوک یا توییتر وارد حساب کاربری خود شوید، بجای وارد کردن مجدد اطلاعات شخصی تان در آن سایت یا تلاش برای به خاطر سپردن یک نام کاربری و رمز عبور جدید، ترجیح میدهید که این گزینه را جهت بهره گیری از امکانات سایت مورد نظر انتخاب کنید. بنابراین فعال کردن امکان ورود به وردپرس با شبکه های اجتماعی، امکانی است که میتواند به افزایش اعضای سایت شما کمک کرده و در نهایت منجر به پیشرفت سایت شما شود. البته بدیهی است که بعضی شرایط، مثلا در ووکامرس، پس از ثبت نام و ورود کاربر با حساب شبکه های اجتماعی اش، لازم است که اطلاعاتی همچون آدرس یا شماره تلفن و موارد از این دست نیز به صورت جداگانه به شما ارائه شود اما به هر شکل فعال کردن چنین امکانی، کاربران را یک قدم به هدف دلخواه شما نزدیک تر کرده و مراحلی که لازم است از طرف آن ها طی شود را بسیار ساده تر میکند.

در مقاله ی امروز، مسترکد تصمیم دارد که تعدادی از افزونه هایی را که برای اضافه کردن امکان ورود به وردپرس با شبکه های اجتماعی طراحی شده اند، به شما معرفی کند. از شما دعوت میکنیم که در ادامه با ما همراه شده و با این افزونه ها آشنا شوید. در هر مورد توضیحات مختصری را نیز در رابطه با هر افزونه به شما ارائه میکنیم تا شاید بتوانیم به شما در انتخاب بین این افزونه های متنوع، کمک مختصری کرده باشیم. اما در پایان این شما هستید که میتوانید بر اساس نیازهای سایت و سلایق خود و همچنین با استناد به امکانات هر افزونه، افزونه ای که مطابقت بیشتری با نیازهای شما داشته باشد را برای استفاده در سایت خود برگزینید. از شما دعوت میکنیم که با ما همراه شوید.

افزونه های ورود و ثبت نام با شبکه های اجتماعی در وردپرس

در ادامه تعدادی از افزونه هایی که با استفاده از آنها میتوانید امکان لاگین به حساب کاربری وردپرس با حساب های شبکه های اجتماعی را فعال کنید، به شما معرفی خواهیم کرد. فهرستی که در ادامه آمده است است را بر اساس تعداد نصب های فعال افزونه ها مرتب کرده ایم. به نحوی که اولین افزونه دارای بیشترین تعداد نصب فعال و آخرین افزونه دارای کمترین تعداد نصب های فعال در سایت های کاربران وردپرسی است. البته لازم به ذکر است که داشتن تعداد نصب های فعال بیشتر، الزاما به مفهوم برتری یک افزونه نسبت به سایر افزونه های موجود در این گروه نیست.

افزونه WordPress Social Login

افزونه WordPress Social Login

این افزونه با میسر کردن امکان ورود و ثبت نام کاربران با شبکه های اجتماعی، آنها را از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور در فرم های ثبت نام بی نیاز میکند. در این افزونه امکان درون ریزی کاربران از لیست تماس های سرویس دهندگانی از جمله گوگل، فیسبوک، ویندوز لایو و لینکدین برای شما میسر میشود و با استفاده از آن میتوانید قوانین و محدودیت های دلخواه خود را نیز برای کاربران ثبت نامی از طریق شبکه های اجتماعی مشخص کنید.

سفارشی سازی و یکپارچه کردن این افزونه با انواع قالب های وردپرس به آسانی و طریق ابزارک مخصوص آن صورت میگیرد. تعداد سرویس دهندگانی که در این افزونه قابل استفاده هستند بسیار گسترده بوده و علاوه بر شبکه های اجتماعی شامل پلتفرم های میکروبلاگینگ، شبکه های حرفه ای، رسانه ها، شبکه های بازی و برنامه نویسان و شبکه های اشتراک تصاویر نیز میشود.

این افزونه کامل رایگان بوده و امکان استفاده از آن به صورت کاملا white label (بدون نمایش برند طراح افزونه) برای کاربران میسر است. افزونه wordpress social login در حال حاضر از کاربران خود در مخزن افزونه های وردپرس میانگین امتیاز 4 ستاره را دریافت نموده است.

افزونه Super Socilizer

افزونه Super Socilizer

این افزونه میتواند چندین کار را برای شما به صورت همزمان انجام دهد. با استفاده از این افزونه میتوانید امکان ورود با شبکه های اجتماعی، امکان استفاده از کامنت های شبکه های اجتماعی و امکان اشتراک گذاری مطالب سایت در شبکه های اجتماعی را به صورت یکجا در اختیار داشته باشید. (برای استفاده از دیدگاه های فیسبوک نیاز به نصب افزونه fancy Facebook comments به صورت جداگانه خواهد بود)

این افزونه حدودا 100 شبکه اجتماعی را پشتیبانی کرده و میتواند تعداد اشتراک گذاری مطالب را در شبکه های فیسبوک، لینکدین، توییتر، بافر، ردیت، پینترست، استامبل آپان و … را به نمایش بگذارد. آیکن های این افزونه قابل سفارشی سازی بوده و امکان استفاده از لینک کوتاه مطالب جهت اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی نیز در آن میسر است.

super socializer میتواند اطلاعات کاربران را از شبکه اجتماعی مورد استفاده ی آن ها با پروفایل وردپرسشان همگام سازی کند و همچنین از تصویر آواتار آنها نیز در سایت بهره بگیرد. البته امکانات این افزونه بسیار گسترده تر از موارد مختصری است که در اینجا به آنها اشاره شد. ولی به هر صورت اگر مایلید با یک تیر، چند نشان بزنید، این افزونه میتواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. این افزونه در حال حاضر در مخزن وردپرس 5 ستاره ی کامل را از کاربران خود دریافت نموده است.

افزونه Social Login By Claude Schlesser

افزونه Social Login By Claude schlesser

افزونه Social Login که ما در بالا نام آن را با نام طراحش همراه کرده ایم که آن را با نام افزونه ی بعدی در همین لیست اشتباه نگیرید (چون هر دو همنام هستند!) افزونه ای حرفه ای، رایگان و جمع و جور است. این افزونه بیش از 30 شبکه اجتماعی را تحت پوشش قرار داده و امکان ورود، ثبت نام و درج دیدگاه در سایت شما را با استفاده از حساب های شبکه های اجتماعی برای کاربران فراهم میکند.

این افزونه به طور کامل قابل سفارشی سازی بوده و بخش های متنوع آن به دلخواه شما قابل فعال/غیرفعال کردن هستند. مثلا میتوانید تعیین کنید که امکان ورود با شبکه های اجتماعی در چه بخش های در سایت به نمایش در بیاید. برخی از این بخش ها شامل صفحه ورود، صفحه ثبت نام، در سایدبار و در بخش دیدگاه ها هستند و البته امکان بهره گیری از امکانات این افزونه با استفاده از کدهای کوتاه (shortcode ها یا کد میانبر) نیز برای کاربران میسر است. این افزونه امتیاز 4 از 5 ستاره را در مخزن وردپرس از کاربران خود دریافت کرده است.

افزونه Social Login By miniOrange

افزونه Social Login By miniOrange

در مورد این افزونه نکته ی مهمی وجود دارد که لازم است در ابتدا به آن اشاره کنیم. این افزونه هرچند دارای امکانات متنوع و جالبی است اما مهمترین امکانات آن از جمله امکان ثبت نام با شبکه های اجتماعی، تنها به صورت دوره ی آزمایشی 30 روزه در اختیار کاربران قرار میگیرد و پس از اتمام این دوره، جهت ادامه ی استفاده از این امکانات لازم است که آن را به نسخه پریمیوم ارتقا دهید. در غیر این صورت دسترسی شما به این امکانات قطع خواهد شد.

تنظیم و راه اندازی این افزونه به آسانی صورت گرفته و با استفاده از آن میتوانید به سرعت امکان ورود و ثبت نام با شبکه های اجتماعی را در سایت وردپرسی خود فعال نمایید. این افزونه در دسته افزونه هایی قرار میگیرد که علاوه بر اضافه کردن امکان ورود با شبکه های اجتماعی، امکان اشتراک گذاری مطالب شما در شبکه های اجتماعی را نیز برای کاربران فراهم مینماید. در بخش تنظیمات، این افزونه به شما اجازه میدهد که بدون نیاز به سفارشی سازی استایل ها و css سایت خود، دیزاینی را برای نمایش در سایت برگزینید که با طراحی سایت و سلیقه ی شما، تناسب بیشتری داشته باشد.

با استفاده از این افزونه میتوانید آیکن های ورود با شبکه های اجتماعی را به انواع بخش های سایت از جمله صفحه ورود، صفحه ثبت نام، بخش دیدگاه ها و سایدبار سایت اضافه کنید. همچنین امکان بهره گیری از ابزارک ها و کد کوتاه ویژه ی این افزونه نیز برای شما میسر خواهد بود.

در نهایت هم اگر تصمیم بگیرید که نسخه ی پریمیوم این افزونه را تهیه کنید، امکان تخصیص نقش کاربری خاص به افرادی ثبت نامی با شبکه های اجتماعی نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت. افزونه social login در حال حاضر در مخزن وردپرس از کاربران خود امتیاز 4 از 5 ستاره را دریافت نموده است.

افزونه AccessPress Social Login Lite

افزونه AccessPress Social Login Lite

افزونه AccessPress Social Login Lite همانطور که از عبارت lite در نام آن نیز مشخص است، دارای دو نسخه رایگان و غیر رایگان است. امکانات ارائه شده در نسخه رایگان این افزونه بسیار متنوع هستند و احتمالا نیازهای بسیاری از کاربران را به بهترین شکل براورده میکنند. از بین امکانات رایگان این افزونه میتوان به امکان ورود با سه شبکه اجتماعی، امکان تعیین محل نمایش ورود با شبکه های اجتماعی، امکان ثبت نام و لاگین به سایت با یک کلیک، امکان ارسال اطلاعات ورود به ایمیل کاربر و امکان انتخاب بین 4 طرح متنوع برای آیکن ها / دکمه های ورود و ثبت نام اشاره کرد.

و اما اگر تصمیم بگیرید که از نسخه حرفه ای این افزونه بهره بگیرید، امکان استفاده از 9 شبکه اجتماعی، 15 دیزاین متنوع، قدرت سفارشی سازی بسیار بیشتر و گسترده تر و همچنین امکان استفاده با افزونه ووکامرس و بادی پرس در اختیار شما قرار خواهد گرفت. این افزونه در حال حاضر در مخزن وردپرس، امتیاز 4 از 5 ستاره را از کاربران خود دریافت نموده است.

افزونه YITH WooCommerce Social Login

افزونه YITH WooCommerce Social Login

با استفاده از افزونه ی YITH WooCommerce Social Login میتوانید امکان ورود با حساب های شبکه های اجتماعی را به فروشگاه اینترنتی خود اضافه کنید. آنچه در مورد این افزونه، همزمان هم عجیب و هم جالب است، این است که در بین کلیه ی افزونه های معرفی شده در این مقاله، سازنده ی این افزونه از همه معروف تر و معتبر تر است اما این افزونه در بین رقبای خود، پایین ترین امتیاز یعنی 3 از 5 ستاره را نصیب خود کرده و نقد و بررسی های آن نیز چنگی به دل نمیزند. دلیل این مسئله هم کاملا مشخص است. امکانات این افزونه به نحوی طراحی شده که شما را به تهیه ی نسخه ی پریمیوم YITH WooCommerce Social Login تشویق کند (البته بعید میدانم این روش خوبی برای تشویق باشد! این روش بیشتر مناسب عصبانی کردن کاربران خواهد بود.) و در واقع نسخه ی رایگان آن امکانات بسیار محدودی دارد که برای اکثر کاربران راضی کننده نیست. (برای دانلود نسخه ی پریمیوم کلیک کنید)

افزونه Social Login Lite for WooComerce

افزونه Social Login Lite for WooComerce

آخرین افزونه ای که در این گروه به معرفی مختصر آن میپردازیم، Social Login Lite For WooCommerce نام دارد. علیرغم استفاده از عبارت lite در نام این افزونه، مسترکد حتی در سایت رسمی طراح، نسخه ی پریمیومی برای آن پیدا نکرد! به هر حال همانطور که از نام این افزونه نیز مشخص است، این افزونه امکان لاگین با شبکه های اجتماعی را برای فروشگاهی ووکامرسی شما فراهم میکند. پس از ورود کاربران با استفاده از حساب شبکه اجتماعی به سایت شما، افزونه کاربر جدیدی در سایت ایجاد کرده و اطلاعات پروفایل کاربر را نیز بر اساس حساب شبکه اجتماعی اش به روز خواهد نمود.

شبکه های اجتماعی پشتیبانی شده توسط این افزونه محدود بوده و فقط شامل گوگل و فیسبوک هستند. امکان سفارشی سازی آیکن استفاده شده برای این دو شبکه ی اجتماعی از طرف شما میسر است. شما همچنین میتوانید گذارش تعداد اتصال هایی که از طریق شبکه های اجتماعی در سایت شما انجام شده است را در این افزونه به صورت مجزا مشاهده کنید. امتیاز این افزونه در مخزن افزونه های وردپرس در حال حاضر 4 از 5 ستاره است اما تعداد کاربران فعلی این افزونه در حال حاضر نسبت به کلیه ی افزونه های معرفی شده در این مقاله، به شکل چشمگیری کمتر هستند. (البته بدیهی است که ممکن است این شرایط دستخوش تغییر شود)

جمع بندی

در این مقاله افزونه های متعددی را جهت فراهم کردن شرایط لازم برای ورود با حساب های شبکه های اجتماعی به ووکامرس و وردپرس به شما معرفی کردیم. در ابتدای این مقاله به این نکته اشاره کردیم که استفاده از این روش میتواند نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به کاربران را در سایت شما به شکل قابل توجهی افزایش دهد. اما در این زمینه دو مزیت بزرگ دیگر نیز وجود دارد که هنوز از آنها صحبتی نکرده ایم. این مزایا عبارتند از کاهش ثبت نام اسپم در سایت شما و استفاده از اطلاعات واقعی کاربران.

همانطور که میدانید، شبکه های اجتماعی، خود، عموما به خوبی از انجام ثبت نام های اسپم توسط کاربران جلوگیری میکنند. در واقع هر کاربری که یک حساب در شبکه های اجتماعی معتبر برای خود ایجاد کرده باشد، جهت ایجاد این حساب لازم بوده که حداقل ایمیل خود را تایید کرده و جهت ثبت نام، انسان بودن خود را تایید کرده باشد. این مسئله خود مزیت بزرگی برای شما محسوب خواهد شد، چرا که میدانید در صورت در نظر گرفتن تمهیدات لازم، احتمال انجام ثبت نام های اسپم در سایت شما به شکل چشمگیری کاهش خواهد یافت و به همین شیوه از امکان ارسال ایمیل های اسپم از طرف سایت شما نیز کاسته خواهد شد.

از طرفی هم اکثر کاربران (البته نه همه) در شبکه های اجتماعی از اطلاعات واقعی خود استفاده میکنند تا سایر دوستان و آشنایان بتوانند آنها را پیدا کرده و با آنها در ارتباط باشند. بنابراین وقتی شما هم امکان ورود و ثبت نام با اکانت های شبکه های اجتماعی را در سایت خود برای کاربران فراهم کرده و اطلاعات پروفایل آنها را در سایت خود بر اساس آنچه در شبکه ی اجتماعی مورد استفاده خود ارائه کرده اند، تکمیل نمایید، با اطلاعاتی سر و کار دارید که تا حد بسیار زیادی صحیح و واقعی هستند.

پس همانطور که مشاهده میکنید، اضافه کردن این امکان به سایت، علاوه بر اینکه به کاربران شما کمک میکند تا به شکل ساده تری از امکانات سایت شما بهره بگیرند، منجر به افزایش تعداد ثبت نام در سایت شما شده و اطلاعات ثبت نامی به کار برده شده را نیز برای شما قابل اعتماد تر میسازد.

امیدواریم که از مقاله لذت برده باشید. راستی شما کدام افزونه را جهت اضافه کردن امکان ورود به وردپرس با شبکه های اجتماعی برای سایت خود بر میگزینید؟ آیا در لیست ما، به افزونه ی مورد علاقه ی شما اشاره ای نشده است؟ حتما نظرات خود را در بخش دیدگاه ها در پایین مطلب با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

نوشته آموزش فعال کردن امکان ورود به وردپرس با شبکه های اجتماعی اولین بار در مسترکد. پدیدار شد.

]]>
https://mrcode.ir/%d9%88%d8%b1%d9%88%d8%af-%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%be%d8%b1%d8%b3-%d8%b4%d8%a8%da%a9%d9%87-%d8%a7%d8%ac%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b9%db%8c/feed 0
جوملا 4 : آشنایی با امکانات و ویژگی های جدید https://mrcode.ir/%d8%a7%d9%85%da%a9%d8%a7%d9%86%d8%a7%d8%aa-%d9%88%db%8c%da%98%da%af%db%8c-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%ac%d9%88%d9%85%d9%84%d8%a7-4 https://mrcode.ir/%d8%a7%d9%85%da%a9%d8%a7%d9%86%d8%a7%d8%aa-%d9%88%db%8c%da%98%da%af%db%8c-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%ac%d9%88%d9%85%d9%84%d8%a7-4#respond Sun, 21 Jan 2018 06:22:50 +0000 https://mrcode.ir/?p=5490 جوملا 4 : آشنایی با امکانات و ویژگی های جدید

چند ماهی است که شاهد عرضه نسخه های آزمایشی جدید جوملا 4 هستیم. در حال حاضر هر چند زمان دقیقی برای عرضه ی نسخه ی نهایی جوملا 4 اعلام نشده ولی اگر جزو علاقه مندان این سیستم مدیریت محتوا بوده و مشتاق آشنایی با نسخه ی جدید آن باشید، با مراجعه به بخش توسعه دهندگان […]

نوشته جوملا 4 : آشنایی با امکانات و ویژگی های جدید اولین بار در مسترکد. پدیدار شد.

]]>
جوملا 4 : آشنایی با امکانات و ویژگی های جدید

جوملا 4 : آشنایی با امکانات و ویژگی های جدید

چند ماهی است که شاهد عرضه نسخه های آزمایشی جدید جوملا 4 هستیم. در حال حاضر هر چند زمان دقیقی برای عرضه ی نسخه ی نهایی جوملا 4 اعلام نشده ولی اگر جزو علاقه مندان این سیستم مدیریت محتوا بوده و مشتاق آشنایی با نسخه ی جدید آن باشید، با مراجعه به بخش توسعه دهندگان سایت رسمی جوملا، میتوانید نسخه آزمایشی جوملا 4 را دانلود کرده و با آن مشغول به کار شوید. هرچند استفاده از این نسخه برای سایت های لایو توصیه نمیشود ولی تست کردن محیط این نسخه ی جدید، بدون شک خالی از لطف نخواهد بود.

از آنجایی که، با توجه به یکی از پیش نیازهای مهم این نسخه از جوملا که در پایان این معرفی درباره ی آن صحبت خواهیم کرد، ممکن است تست کردن جوملا 4 هنوز برای همه میسر نباشد، بنابراین مسترکد تصمیم گرفته که امروز در قالب یک معرفی جمع و جور، شما را با امکانات و ویژگی های جدید این نسخه آشنا کند. البته در این معرفی زیاد به تغییرات فنی این نسخه نخواهیم پرداخت و بیشتر به آنچه توسط کلیه ی کاربران قابل لمس خواهد بود میپردازیم. از شما دعوت میکنیم که در ادامه این معرفی با ما همراه شده تا با امکانات و ویژگی های جدید جوملا 4.0 آشنا شوید.

تغییرات جدید و ویژگی های قابل توجه در مقایسه با نسخه 3

واقعیت این است که اگر به عنوان یک کاربر و به دور از دیدگاه توسعه دهندگان، به جوملا 4 نگاه کنیم، میتوان گفت که عمده ی تغییرات اعمال شده در این نسخه، کاملا ظاهری هستند. رابط کاربری جوملا 4 به شکل چشمگیری دستخوش تغییر شده است. برای برخی افراد این تغییر واقعا جذاب است ولی بعضی ها هم اصلا از این تغییر استقبال نکرده اند.

منوی کناری جوملا 4 - سایدبار ناحیه مدیریت جوملای ورژن 4

در نگاه اول آنچه در مورد Joomla 4.x توجه شما را جلب خواهد کرد، اضافه شدن سایدبار حاوی آیتم های منو به کنار ناحیه مدیریت جوملاست. بهره گیری از منوهای کناری در امر UX در حال حاضر امری کاملا مرسوم و مورد تایید به شمار میرود. بنابراین استفاده از این سبک منو، برای خیلی از افراد کاملا جالب بوده و مورد پسند آنها واقع شده است. اما در مقابل هستند افرادی که از راهی که جوملا پیش گرفته اصلا راضی نیستند و از اینکه ناحیه مدیریت سایتشان قرار است به وردپرس کنونی شباهت بیشتری پیدا کند، اصلا رضایت ندارند. در ادامه به طور مختصر به برخی ویژگی های جدید این نسخه در مقایسه با نسخه ی قبلی آن اشاره کرده ایم.

برخی ویژگی های جدید جوملا 4 :

 • بهره گیری از Bootstrap 4
 • سازگار کردن بخش مدیریت با دیوایس های موبایل
 • بهبود در کدنویسی
 • اضافه شدن قالب مدیریت و قالب کاربری پیشفرض جدید
 • استفاده از سیستم مدیریت رسانه جدید
 • ساده تر کردن مراحل نصب جوملا
 • بهبود سرعت بارگذاری صفحات
 • بهبود امکانات و ویژگی های مربوط به سئو

قالب های جدید جوملا 4

همانطور که در فهرست بالا نیز به آن اشاره شد، یکی از مواردی که در این نسخه از جوملا شاهد آن هستیم، اضافه شدن قالب های جدید به ناحیه مدیریت و ناحیه کاربری سایت است. قالب جدید ناحیه مدیریت جوملا Atum نام دارد که در بخش قبلی در مورد شکل ظاهری آن با هم صحبت کردیم. و اما نوبت به قالب ناحیه کاربری جدیدی میرسد که در این نسخه به جوملا اضافه شده است.

قالب cassiopeia برای جوملا

قالب جدید این نسخه Cassiopeia نام داشته و در طراحی آن از Bootstrap 4 بهره گرفته شده است. طبعا نتیجه قالبی میشود که هرچند از نظر شکل ظاهری، ساده است اما جلوه ای کاملا مدرن داشته و در عین حال واکنش گرا نیز هست.

سهولت در کاربری و سازگاری با موبایل

یکی دیگر از مواردی که در این نسخه مورد توجه قرار گرفته، Accessibility است. ما در اینجا از این عبارت با عنوان سهولت در کاربری یاد میکنیم (Accessibility به مفهوم دسترسی است) به عنوان نمونه در این نسخه شاهد به کار گیری رنگ آبی تیره در کنار خاکستری روشن هستیم. کنتراست این دو رنگ به اندازه ای است که در حیطه مقادیر استانداردهای WCAG 2.0 قرار میگیرد. بنابراین در زمان استفاده از ناحیه مدیریت این نسخه مشکلی در دیدن و بهره گیری از امکانات موجود، خصوصا از جهت رنگ های به کار رفته در این بخش، نخواهید داشت.

در مورد منو ها هم وضعیت تقریبا به همین صورت است و در کلیه بخش های ناحیه مدیریت، منو ها و دکمه ها به نحوی در اختیار شما قرار گرفته اند که استفاده از آنها کاملا آسان و بدون دشواری صورت بگیرد.

داشبورد مدیریت جوملا 4

و اما نکته ی دیگری که باید به آن اشاره کنیم، سازگاری کامل ناحیه مدیریت این نسخه با دیوایس های موبایل است. خوشبختانه داشبورد مدیریت جوملا 4 به نحوی طراحی شده که امکان استفاده از آن بدون مشکل در دیوایس های موبایل و به طور کلی صفحات نمایش کوچک نیز میسر باشد. بنابراین با توجه به واکنش گرایی قالب ناحیه مدیریت، میتوانید به سادگی از امکانات آن بر روی تلفن همراه خود بهره گرفته و هر کجا که باشید، عملیات مدیریتی را به آسانی انجام بدهید.

تغییرات بخش رسانه

مدیریت رسانه جوملا 4

در جوملای 4، بخش مدیریت رسانه در واقع به طور کامل بازسازی شده است و قرار است تجربه ی کاربری بسیار بهتر و دلپذیر تری را برای شما رقم بزند. رابط در نظر گرفته شده برای این بخش کاربر پسندانه تر شده و حالا امکانات زیر را نیز پشتیبانی میکند:

 • امکان آپلود فایل به صورت گروهی از طریق کشیدن و رها کردن (drag and drop)
 • اضافه شدن ابزارهای بیشتر برای مدیریت فایل ها از قبیل : امکان ویرایش نام، پیش نمایش فایل، properties فایل ها
 • امکان ویرایش تصاویر به صورت درون ساخت و امکان انجام عملیات برش، تغییر اندازه و چرخش تصاویر

آپگرید به جوملا 4

زمان عرضه نسخه ی نهایی این ورژن از جوملا، هنوز مشخص نیست اما در مورد این نسخه یک نکته ی بسیار بسیار مهم وجود دارد. برای استفاده از جوملا 4 باید حتما از PHP 7 استفاده کنید! بنابراین اگر در نظر دارید در آینده سایت خود را به جوملا 4 آپگرید کنید، میبایست حتما این نکته را مد نظر داشته باشید.

البته خوشبختانه پس از عرضه ی جوملا 3.9 پشتیبانی از جوملا 3.9 تا 2 سال ادامه خواهد داشت. (جوملا 3.9 همزمان با جوملا 4 عرضه خواهد شد) بنابراین اگر فعلا به PHP 7 دسترسی ندارید، زیاد نگران نباشید چرا که فعلا برای برنامه ریزی و فراهم کردن زیرساخت های لازم در این زمینه، زمان کافی در اختیار دارید.

حال اگر زیرساخت های مورد نیاز را برای جوملا 4 فراهم کرده باشید و تصمیم به آپدیت به این نسخه داشته باشید، کار شما آسان است. کافی است ابتدا سایت خود را به جوملا 3.9 به روز رسانی کنید. پس از رفتن به نسخه 3.9 امکان آپگرید به نسخه چهار برای شما فراهم خواهد بود.

سخن پایانی

خوب، در اینجا توضیحات نه چندان مختصر ما در مورد ویژگی های جدید (و بیشتر ظاهری) جوملا 4 به پایان میرسد. البته با توجه به اینکه هنوز تا عرضه نسخه نهایی فاصله داریم، ممکن است در برخی موارد ذکر شده در این معرفی، تغییراتی ایجاد شود و یا شاهد امکانات متنوع تری در این نسخه باشیم. ما هم این مقاله را همزمان با دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه، بروزرسانی خواهیم کرد.

راستی نظر شما درباره رابط گرافیکی جدید ناحیه مدیریت جوملا چیست؟ از وجود منوی کناری در آن راضی هستید و یا همان شکل و شمایل قدیمی را ترجیح میدادید؟ آیا شما هم از استفاده از منوی کناری در این نسخه انتقاد دارید و یا در دسته طرفداران این تغییر قرار میگیرید؟

و در پایان یک سوال دیگر، نظرتان در مورد اینکه نسخه جدید جوملا، دیگر از نسخه های قدیمی تر از php 7 پشتیبانی نخواهد کرد چیست؟ آیا این مسئله سد راه شما برای آپدیت به نسخه جدید جوملا خواهد شد و یا همین حالا هم در حال استفاده از همین نسخه از php هستید؟ منتظر شنیدن دیدگاه های شما در بخش نظرات هستیم.

نوشته جوملا 4 : آشنایی با امکانات و ویژگی های جدید اولین بار در مسترکد. پدیدار شد.

]]>
https://mrcode.ir/%d8%a7%d9%85%da%a9%d8%a7%d9%86%d8%a7%d8%aa-%d9%88%db%8c%da%98%da%af%db%8c-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%ac%d9%88%d9%85%d9%84%d8%a7-4/feed 0
آموزش مخفی کردن قیمت محصولات ناموجود در ووکامرس https://mrcode.ir/%d9%85%d8%ae%d9%81%db%8c-%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa-%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84-%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%88%d8%ac%d9%88%d8%af-%d9%88%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%85%d8%b1%d8%b3 https://mrcode.ir/%d9%85%d8%ae%d9%81%db%8c-%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa-%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84-%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%88%d8%ac%d9%88%d8%af-%d9%88%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%85%d8%b1%d8%b3#comments Fri, 29 Dec 2017 14:45:36 +0000 https://mrcode.ir/?p=5450 آموزش مخفی کردن قیمت محصولات ناموجود در ووکامرس

چندی قبل، یکی از کاربران مسترکد با ما سوالی در رابطه با مخفی کردن قیمت محصولات ناموجود در ووکامرس مطرح کرده بود. همانطور که میدانید وقتی موجودی محصولی در ووکامرس به اتمام برسد، هرچند موجودی محصول صفر شده و در صورت فعال بودن کنترل موجودی انبار، امکان سفارش محصول میسر نخواهد بود اما قیمت محصول […]

نوشته آموزش مخفی کردن قیمت محصولات ناموجود در ووکامرس اولین بار در مسترکد. پدیدار شد.

]]>
آموزش مخفی کردن قیمت محصولات ناموجود در ووکامرس

آموزش مخفی کردن قیمت محصولات ناموجود در ووکامرس

چندی قبل، یکی از کاربران مسترکد با ما سوالی در رابطه با مخفی کردن قیمت محصولات ناموجود در ووکامرس مطرح کرده بود. همانطور که میدانید وقتی موجودی محصولی در ووکامرس به اتمام برسد، هرچند موجودی محصول صفر شده و در صورت فعال بودن کنترل موجودی انبار، امکان سفارش محصول میسر نخواهد بود اما قیمت محصول مورد نظر کماکان در سایت به نمایش گذاشته خواهد شد. از آنجایی که به نظر میرسید این مسئله ممکن است برای افراد بسیاری ایده آل نباشد و خیلی از شما مایل باشید که قیمت محصولات خارج از موجودی را در فروشگاه خود مخفی کنید، به همین جهت تصمیم گرفتیم آموزش کوتاهی در زمینه مخفی کردن قیمت محصولات ناموجود در ووکامرس در سایت درج کنیم.

در آموزش امروز به شرح 3 روش ساده ولی موثر برای سفارشی کردن نحوه نمایش قیمت یا مخفی کردن آن در محصولات خارج از موجودی در ووکامرس خواهیم پرداخت. از شما دعوت میکنیم در ادامه ی آموزش با مسترکد همراه شوید.

روش 1 : مخفی کردن قیمت با استفاده از فیلتر های ووکامرس

در روش اول، قصد داریم از فیلتر های ووکامرس بهره بگیریم و کاری کنیم که قیمت محصولات به اتمام رسیده، چه در لیست محصولات و چه در صفحه ی خود محصول، به نمایش در نیاید. برای این کار کافی است کد زیر را به فایل functions.php قالب خود و یا افزونه ای طراحی شده مخصوص سایتتان اضافه کنید. (در این لینک روش ساختن افزونه برای وردپرس را شرح داده ایم)

function mrcode_remove_outofstock_prices( $price, $product ) {
if ( ! $product->is_in_stock() ) {
	$price = '';
}
	return $price;
}

add_filter( 'woocommerce_variable_sale_price_html', 'mrcode_remove_outofstock_prices', 10, 2 );
add_filter( 'woocommerce_variable_price_html', 'mrcode_remove_outofstock_prices', 10, 2 );
add_filter( 'woocommerce_get_price_html', 'mrcode_remove_outofstock_prices', 10, 2 );

پس از اضافه کردن کد بالا به سایتتان، خواهید دید که دیگر اثری از قیمت محصولات ناموجود در سایت دیده نمیشود.

روش 2 : مخفی کردن قیمت با استفاده از استایل CSS

روش دوم روشی کاملا ساده است. در این روش از استایل های CSS برای مخفی کردن قیمت و تعداد محصولات ناموجود در سایت کمک گرفته ایم. برای استفاده از این روش کافی است که دو خط کد زیر را به فایل استایل سایتتان در محل دلخواه اضافه کرده و یا در بین کدهای استایل سفارشی قالبتان قرار دهید (از طریق پنل تنظیمات قالب و یا با مراجعه به بخش css اضافی در سفارشی ساز قالب در پنل مدیریت وردپرس) :

.outofstock .price{display:none}
.outofstock .amount{display:none}

این روش هرچند به درستی کار کرده و قیمت محصولات ناموجود را در سایت شما مخفی میکند اما یک نقطه ضعف دارد. ضعف این روش این است که در واقع قیمت محصول هنوز در کد سایت شما موجود است و هر شخصی با نگاه به سورس سایت شما میتواند قیمت را مشاهده کند. کد های بالا صرفا باعث میشوند که هرچند قیمت در سورس سایت موجود است، ولی در حالت گرافیکی سایت به کاربران نشان داده نشود.

روش 3 : مخفی کردن قیمت با سفارشی سازی تمپلیت های ووکامرس

روش سوم روش جالبی است. این روش قیمت محصول را در لیست محصولات مخفی نخواهد کرد اما به شما اجازه میدهد که در صفحه ی تکی محصولات ناموجود، پیغام دلخواه خود را بجای قیمت محصول به مشتریان خود نشان دهید. بنابراین ترکیب این روش با روش اول به نظر منطقی میرسد و میتواند شما را به نتایج ایده آلی برساند.

برای استفاده از این روش باید ابتدا در فولدر قالب خود به زیر فولدر woocommerce مراجعه کرده و سپس به زیر فولدر single-product بروید. یعنی مسیر زیر :

yourtheme/woocommerce/single-product

در مسیر بالا، منظور از yourtheme نام قالب شماست. اگر در قالبتان این مسیر را پیدا نکردید، نگران نباشید. (مثلا هرچند امکان استفاده از ووکامرس در قالب Twenty Seventeen وجود دارد ولی این قالب فاقد مسیر بالاست) در چنین حالتی کافی است که خودتان این مسیر را در قالبتان ایجاد کنید. پس از مراجعه به این مسیر یک فایل با نام price.php در این آدرس ساخته و کد زیر را در آن قرار دهید (دقت کنید که اینکودینگ فایل utf-8 باشد در غیر این صورت امکان استفاده از زبان فارسی در آن میسر نخواهد بود) :

<?php
if ( ! defined( 'ABSPATH' ) ) exit; // Exit if accessed directly

global $post, $product;
?>
<div itemprop="offers" itemscope itemtype="http://schema.org/Offer">

  <p class="price"> <?php 
    $stockamount = $product->get_stock_quantity();
    $price = $product->get_price_html();
    $pricelabel = "تماس بگیرید";
    if($stockamount == 0)
    {
      echo $pricelabel;
    }
    else
    {
      echo $price;      
    }; 
  ?>
  </p>

  <meta itemprop="price" content="<?php echo $product->get_price(); ?>" />
  <meta itemprop="priceCurrency" content="<?php echo get_woocommerce_currency(); ?>" />
  <link itemprop="availability" href="http://schema.org/<?php echo $product->is_in_stock() ? 'InStock' : 'OutOfStock'; ?>" />

</div>

تغییرات را در فایل ذکر شده ذخیره کنید. حالا اگر به صفحه ی محصولی که موجود نیست مراجعه کنید (یعنی خود محصول را باز کنید) خواهید دید که بجای قیمت محصول، عبارت “تماس بگیرید” به نمایش گذاشته شده است. شما میتوانید این پیام را به دلخواه خود سفارشی سازی کنید. برای این کار کافی است که در خط 11 کد بالا، بجای عبارت تماس بگیرید، عبارت دلخواه خود را قرار دهید.

از این روش میتوانید به صورت ترکیبی در کنار روش 1 استفاده کنید اما امکان استفاده همزمان آن با روش دوم وجود ندارد. در واقع اگر از این روش در کنار روش 1 استفاده کنید دو اتفاق رخ خواهد داد. اول اینکه قیمت محصول ناموجود، در لیست محصولات نشان داده نخواهد شد و دوم اینکه در صفحه محصول ناموجود، پیام دلخواه شما بجای قیمت برای مشتریان به نمایش در خواهد آمد.

سخن پایانی

در بالا 3 روش متنوع را برای مخفی کردن قیمت محصولات ناموجود در ووکامرس و سفارشی کردن نحوه نمایش قیمت برای این نوع محصولات به شما آموزش دادیم. طبق روال همیشه به شما توصیه میکنم که پیش از ویرایش فایل های سایت و قالب خود، اقدام به تهیه بکاپ از آنها بکنید تا در صورت بروز هر نوع مشکل، امکان بازگردانی سایتتان به حالت قبل برای شما به سادگی میسر باشد.

راستی طبق معمول توصیه میکنیم بجای ویرایش فایل functions.php تان، حتی الامکان، افزونه ای ویژه ی سفارشی سازی سایتتان ایجاد کرده و کدهای اینگونه را در همان افزونه قرار دهید تا مدیریت آنها نیز برای شما ساده تر باشد.

امیدواریم که از این آموزش ساده و نسبتا کوتاه لذت برده باشید.

نوشته آموزش مخفی کردن قیمت محصولات ناموجود در ووکامرس اولین بار در مسترکد. پدیدار شد.

]]>
https://mrcode.ir/%d9%85%d8%ae%d9%81%db%8c-%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa-%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84-%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%88%d8%ac%d9%88%d8%af-%d9%88%d9%88%da%a9%d8%a7%d9%85%d8%b1%d8%b3/feed 3
آموزش نصب و فعالسازی قالب جوملا (گام به گام به همراه تصاویر) https://mrcode.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%86%d8%b5%d8%a8-%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d9%82%d8%a7%d9%84%d8%a8-%d8%ac%d9%88%d9%85%d9%84%d8%a7 https://mrcode.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%86%d8%b5%d8%a8-%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d9%82%d8%a7%d9%84%d8%a8-%d8%ac%d9%88%d9%85%d9%84%d8%a7#respond Sat, 23 Dec 2017 12:10:35 +0000 https://mrcode.ir/?p=5452 آموزش نصب و فعالسازی قالب جوملا (گام به گام به همراه تصاویر)

امروز با یکی دیگر از آموزش های مقدماتی جوملا در خدمت شما هستیم. در این آموزش قرار است که نصب قالب جوملا را به صورت تصویری آموخته و نحوه فعالسازی قالب نصب شده، تغییر قالب سایت و حذف قالب های بی استفاده را به همراه هم مرور کنیم. سعی مسترکد بر این است که در […]

نوشته آموزش نصب و فعالسازی قالب جوملا (گام به گام به همراه تصاویر) اولین بار در مسترکد. پدیدار شد.

]]>
آموزش نصب و فعالسازی قالب جوملا (گام به گام به همراه تصاویر)

آموزش نصب و فعالسازی قالب جوملا (گام به گام به همراه تصاویر)

امروز با یکی دیگر از آموزش های مقدماتی جوملا در خدمت شما هستیم. در این آموزش قرار است که نصب قالب جوملا را به صورت تصویری آموخته و نحوه فعالسازی قالب نصب شده، تغییر قالب سایت و حذف قالب های بی استفاده را به همراه هم مرور کنیم. سعی مسترکد بر این است که در آینده در بین آموزش های سایت، توجه بیشتری به موارد مربوط به سیستم مدیریت محتوای جوملا داشته باشیم. بنابراین از شما دعوت میکنیم که حتما مثل همیشه، همراه مسترکد بوده و آخرین مطالب سایت را از طریق فید RSS یا شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا هیچ از آیتم های درج شده در سایت را از دست ندهید.

در آموزش امروز ابتدا به شرح روش های نصب قالب جوملا و فعالسازی آن خواهیم پرداخت و سپس به شما آموزش میدهیم که چطور میتوانید قالب هایی که نیازی به آنها ندارید را از سایت خود حذف کنید و همه چیز را مرتب و تمیز نگه دارید. از شما دعوت میکنیم که در ادامه این آموزش با ما همراه شوید.

روش های نصب قالب جوملا

نصب قالب جوملا با استفاده از بسته نصب سریع

اکثر قالب های تجاری جوملا علاوه بر قالب اصلی و خام، دارای یک بسته نصبی سریع یا Quick start نیز هستند. اگر قالب مورد نظر شما نیز به همین صورت در اختیار شما قرار گرفته، برای نصب آن دو انتخاب پیش رو دارید. در اینجا لازم است که ابتدا به شرح کاربرد بسته نصبی یا Quick Start بپردازیم.

بسته نصب سریع یا کوئیک استارت، پکیجی است که علاوه بر قالب مورد نظر شما، شامل خود اسکریپت مدیریت محتوای جوملا، دموی سایت، افزونه های مورد نیاز و کلیه تنظیمات لازم جهت راه اندازی قالب جدید شما نیز هست. در واقع این بسته پس از نصب، خودش به تنهایی یک سایت کامل خواهد بود. احتمالا تا الان متوجه شده اید که بسته نصبی، یک سایت مستقل راه اندازی میکند و شما نمیتوانید آن را بر روی سایت فعلی خود که از قبل راه اندازی کرده اید، نصب کنید. بنابراین استفاده از بسته نصبی مناسب اشخاصی است که هنوز سایت خود را راه اندازی نکرده اند و قصد دارند که سایت جدیدشان را دقیقا مطابق با دموی قالبی که تهیه کرده اند راه اندازی کنند.

البته از بسته نصبی جهت راه اندازی نسخه های تستی/آموزشی از قالب جدیدتان به صورت لوکال نیز میتوانید بهره بگیرید. در صورت استفاده از بسته نصبی در واقع دیگر نیازی نیست که زمانی طولانی را صرف نصب کامپوننت های مورد نیاز و اعمال تنظیمات لازم بر روی انواع ماژول ها و بخش های مختلف قالب جدیدتان کنید. اما نقطه ی ضعف این روش، همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، این است که نمیتوان از آن در سایتهایی که قبلا راه اندازی شده و دارای محتوا هستند بهره گرفت. استفاده از بسته نصب سریع دقیقا مشابه نصب خود سیستم مدیریت محتوای جوملا در سایت است. بنابراین اگر تصمیم دارید از این شیوه استفاده کنید میتوانید به آموزش نصب جوملا سری بزنید و از آن راهنما بهره بگیرید. اما اگر مایل به استفاده از این روش نیستید، ادامه این آموزش را به همراه ما دنبال کنید.

سوالی که مطرح میشود این است که : اگر سایتتان را از قبل راه اندازی کرده اید و امکان استفاده از بسته نصبی برای شما میسر نیست، چطور باید قالب جدیدی که تهیه کرده اید را بر روی آن نصب کنید؟ پاسخ این سوال ساده است، در این حالت باید تنها خود قالب را به صورت دستی بر روی سایت خود نصب کنید. طبعا در این حالت پس از نصب و فعالسازی قالب لازم است که تنظیمات مورد نیاز را بر اساس راهنمای سازنده بر روی قالب اعمال کرده و افزونه های مورد نیاز را نیز در سایت نصب کنید تا سایت شما به شکل مورد نظرتان در بیاید. در ادامه به شرح روش نصب و فعالسازی قالب جوملا به صورت دستی بر روی سایت خواهیم پرداخت.

نصب قالب جوملا بدون استفاده از بسته نصب سریع

برای نصب قالب جوملا به صورت دستی و بدون استفاده از بسته نصب سریع به شکل زیر عمل کنید :

به پنل مدیریتی سایت خود وارد شده و از منوی افزونه ها به زیرمنوی مدیریت و سپس نصب مراجعه کنید.

مدیریت و نصب افزونه ها در جوملا

در اینجا میتوانید فایل قالب خود را با کشیدن و رها کردن در ناحیه مخصوص آپلود، در سایت بارگذاری کنید یا اینکه میتوانید با کلیک بر روی دکمه “یا مرورگر فایل را باز کنید”، فایل قالب را مستقیما از کامپیوتر خود انتخاب کرده و در سایت بارگذاری کنید. پس از انتخاب فایل جهت بارگذاری، کمی صبور باشید تا فایل قالب آپلود شده و سپس بر روی سایت شما نصب شود. مدت زمان انتظار شما بسته به حجم فایل و سرعت اینترنت و … متفاوت خواهد بود. پس از پایان بارگذاری و اتمام نصب قالب، پیام “قالب با موفقیت نصب شد” را در بالای صفحه مشاهده خواهید کرد.

شیوه های دیگر بارگذاری و نصب قالب جوملا

گاهی ممکن است به هر دلیل امکان بارگذاری فایل قالب به شکلی که در بالا اشاره شد برای شما میسر نباشد. مثلا ممکن است حجم فایل قالب از حداکثر حجم مجاز جهت آپلود بیشتر باشد. در چنین حالتی میتوانید از یکی از شیوه های زیر جهت بارگذاری قالب در سایت خود بهره بگیرید.

نصب قالب از طریق FTP یا فایل منیجر هاست

در این شیوه میتوانید فولدر قالب را از طریق FTP و یا فایل منیجر هاست مستقیما در فولدر templates در محل نصب سایت خود بارگذاری کنید. (مثلا public_html/templates) اگر قصد دارید قالب را از طریق FTP به هاست انتقال دهید، میبایست ابتدا آن را بر روی کامپیوتر خود از حالت فشرده خارج کنید و سپس فولدر قالب را که از حالت فشرده خارج شده، در محل ذکر شده در هاست بارگذاری کنید. اما اگر از فایل منیجر هاست استفاده میکنید، میبایست فایل فشرده را به فولدر templates منتقل کرده و سپس در آنجا از حالت فشرده خارج نمایید.

سپس در ناحیه مدیریت جوملا از منوی افزونه ها به زیرمنوی مدیریت و سپس منوی کاوش مراجعه کنید.

نصب قالب در جوملا افزونه ها کاوش نصب قالب جدید

سپس قالب مورد نظر را انتخاب کرده و در بالای صفحه روی دکمه “نصب” کلیک کنید. پس از اتمام نصب، قالب مورد نظر، به لیست قالب های موجود در سایت افزوده شده و جهت استفاده در دسترس شما خواهد بود.

نصب قالب از پوشه

برای استفاده از این شیوه، ابتدا لازم است که فولدر قالب را بر روی هاست خود در فولدر tmp در مسیر نصب جوملا قرار داده باشید. این کار را میتوانید از طریق FTP یا با استفاده از فایل منیجر هاست انجام دهید. توجه داشته باشید که فولدر قالب در این حالت میبایست از حالت فشرده خارج شده باشد. مثلا فرض کنیم که نام قالب ما xyz است. در این روش باید این فولدر در مسیر home/user/public_html/tmp/xyz در هاست شما در دسترس باشد (بسته به محل نصب جوملا و نوع کنترل پنل شما ممکن است این آدرس متفاوت باشد). حال برای استفاده از شیوه نصب از پوشه، ابتدا در ناحیه مدیریت جوملا از منوی افزونه ها به زیرمنوی مدیریت و سپس نصب مراجعه کنید. سپس به تب “نصب از پوشه” مراجعه کرده و بر روی کنترل و نصب کلیک کنید.

نصب قالب از پوشه در جوملا

در ادامه قالب روی سایت شما نصب شده و در لیست قالب های موجود در سایت در دسترس خواهد بود.

نصب قالب از آدرس

یکی دیگر از روش هایی که میتوانید برای نصب قالب در جوملا از آن استفاده کنید، نصب از آدرس است. در این حالت لازم است که فایل فشرده قالب را در محلی بارگذاری کرده باشید و سپس آدرس آن را جهت نصب مورد استفاده قرار دهید. برای این کار ابتدا در ناحیه مدیریت جوملا از منوی افزونه ها به زیرمنوی مدیریت و سپس نصب مراجعه کنید. سپس به تب “نصب از آدرس” مراجعه نمایید.

نصب قالب از url در جوملا

در پایان روی دکمه کنترل و نصب کلیک کنید تا نصب قالب انجام شود. در این حالت نصب قالب انجام شده و قالب جدید در لیست قالب های سایت در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

فعال کردن قالب جوملا

حالا که قالب دلخواه را در سایت خود بارگذاری کردیم، نوبت به فعالسازی و نمایش آن در سایت میرسد. برای انجام این کار کافی است به شکل زیر عمل کنید :

ابتدا در ناحیه مدیریت جوملا از منوی افزونه ها به زیر منوی قالب ها و سپس زیرمنوی استایل ها مراجعه کنید تا لیست قالب های موجود در سایت برای شما به نمایش در بیاید.

فعال کردن قالب جوملا

سپس در جلوی قالب مورد نظر بر روی آیکن ستاره کلیک کنید تا قالب مورد نظر تبدیل به قالب پیشفرض همه صفحات (یا در واقع قالب پیشفرض سایت) شود.

حذف قالب جوملا

خوب، حالا که نحوه بارگذاری و نصب و فعالسازی قالب جوملا را آموختیم. بد نیست که روش حذف قالب های اضافی از سایت را نیز بررسی کنیم. برای حذف یک قالب از سایت، کافی است به شکل زیر عمل کنید :

در ناحیه مدیریت جوملا از منوی افزونه ها به زیرمنوی مدیریت و سپس مجددا به زیرمنوی مدیریت مراجعه کنید.

مدیریت افزونه های جوملا

سپس با کلیک روی دکمه ی ابزارهای جستجو، دراپ داون انتخاب نوع را بر روی قالب قرار دهید تا لیستی از قالب های موجود در سایتتان برای شما به نمایش گذاشته شود.

مشاهده لیست قالب های نصب شده در جوملا

حالا در لیست نمایش داده شده، قالب مورد نظر را انتخاب کرده و سپس جهت حذف قالب مورد نظر، در نوار بالای صفحه روی دکمه حذف کلیک کنید. (دقت کنید قالبی که قصد حذف آن را دارید، بر روی سایت فعال نباشد)

حذف قالب جوملا

پس از حذف، پیام عملیات حذف با موفقیت انجام شد را در بالای صفحه مشاهده خواهید نمود.

سخن پایانی

در آموزش امروز با روش هایی متنوع جهت نصب قالب در جوملا و فعالسازی قالب دلخواه در سایتتان آشنا شدید و در پایان نیز روش حذف قالب های بی استفاده را سایتتان را آموختید. آنچه در اینجا باید مد نظر داشته باشید این است که اگر از روشی به غیر از بسته نصبی برای راه اندازی قالب مورد نظرتان استفاده میکنید، پس از فعالسازی قالب در سایت لازم است که کامپوننت ها و ماژول های مورد نیاز برای کارکرد صحیح قالب را نیز در سایتتان نصب کرده و تنظیمات مورد نیاز را نیز با دنبال کردن اسناد و راهنمای قالب مورد نظرتان بر روی سایت خود اعمال کنید. بدیهی است که در اکثر موارد، در صورت عدم اعمال تنظیمات صحیح و عدم نصب ماژول های مورد نیاز، سایت شما شباهتی به دموی قالب مورد نظرتان نخواهد داشت. بنابراین پس از نصب و فعالسازی قالب، با صرف زمان کافی، خود را با کلیه ی بخش های آن آشنا کرده و در این زمینه حتما از اسناد راهنمای رسمی قالبتان نیز بهره بگیرید.

امیدواریم که این آموزش برای شما مفید بوده باشد و از آن استفاده کرده باشید.

نوشته آموزش نصب و فعالسازی قالب جوملا (گام به گام به همراه تصاویر) اولین بار در مسترکد. پدیدار شد.

]]>
https://mrcode.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%86%d8%b5%d8%a8-%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d9%82%d8%a7%d9%84%d8%a8-%d8%ac%d9%88%d9%85%d9%84%d8%a7/feed 0
معرفی 10 افزونه وردپرس برای آنالیز و نمایش آمار سایت شما https://mrcode.ir/%d8%a7%d9%81%d8%b2%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a2%d9%86%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%b2-%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d8%a2%d9%85%d8%a7%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%be%d8%b1%d8%b3 https://mrcode.ir/%d8%a7%d9%81%d8%b2%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a2%d9%86%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%b2-%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d8%a2%d9%85%d8%a7%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%be%d8%b1%d8%b3#comments Sun, 03 Dec 2017 11:34:47 +0000 http://mrcode.ir/?p=362 معرفی 10 افزونه وردپرس برای آنالیز و نمایش آمار سایت شما

مسترکد امروز قصد دارد 10 افزونه خوب و درست حسابی برای آنالیز و نمایش آمار وبسایتتان به شما معرفی کند. افزونه هایی که امروز به شما معرفی میکنیم از تنوع بالایی برخوردار هستند، بعضی از آنها خودشان آمار بازدیدکنندگان وبسایت شما را محاسبه و ذخیره کرده و هم در بخش مدیریت و هم در سمت […]

نوشته معرفی 10 افزونه وردپرس برای آنالیز و نمایش آمار سایت شما اولین بار در مسترکد. پدیدار شد.

]]>
معرفی 10 افزونه وردپرس برای آنالیز و نمایش آمار سایت شما

معرفی 10 افزونه وردپرس برای آنالیز و نمایش آمار سایت شما

مسترکد امروز قصد دارد 10 افزونه خوب و درست حسابی برای آنالیز و نمایش آمار وبسایتتان به شما معرفی کند. افزونه هایی که امروز به شما معرفی میکنیم از تنوع بالایی برخوردار هستند، بعضی از آنها خودشان آمار بازدیدکنندگان وبسایت شما را محاسبه و ذخیره کرده و هم در بخش مدیریت و هم در سمت کاربر به زیبایی به نمایش میگذارند. بعضی از آنها صرفا برای نمایش آمار در کنترل پنل مدیریتی شما هستند. و بعضی ها کارشان این است که آمار را از یک منبع آماری دیگر مثل گوگل آنالیتیکز جمع کنند و در اختیار شما بگذارند. تمامی افزونه هایی که امروز به شما معرفی میکنیم افزونه های محبوب و قدرتمندی هستند اما تصمیم گیرنده نهایی شما هستید که از میان آنها، یکی را که با نیازهای شما سازگاری بیشتری دارد انتخاب کنید.

معرفی را از افزونه ای که شاید کمتر با آن آشنا باشید شروع میکنیم و در آخر هم یک افزونه ی قدیمی، آپدیت نشده، فراموش شده ولی در نهایت دوست داشتنی را به شما معرفی میکنم و چند شیوه را هم برای کار کردن با این افزونه برایتان بازگو خواهم کرد. با مسترکد همراه باشید.

1. افزونه Jetpack by WordPress.com

Jetpack by WordPress.com

اول ببینیم جت پک اصلا چه کاره است؟ جت پک به خودی خود و به طور کلی، افزونه آمارگیر نیست. کار جت پک این است که به شما اجازه دهد بر روی وبسایت وردپرسی خود که بر روی هاست شخصی شما راه اندازی شده، از قدرت سیستم ابری WordPress.com بهره ببرید. امکانات جت پک آنقدر وسیع است که اگر بخواهیم راجع به آنها صحبت کنیم، باید کل مقاله را به همین افزونه اختصاصی دهیم. اما تمرکز ما، در اینجا، روی چیز دیگری است. هدف معرفی افزونه WordPress.com Stats بوده که قبلا یک افزونه مستقل بود و به تازگی به خانواده جت پک پیوسته. البته این افزونه به صورت جداگانه نیز بر روی وردپرس قابل نصب است ولی آپدیت جدیدی برای آن ارائه نخواهد شد. پس بدیهی است که باید برای استفاده از آن جت پک را نصب کنیم تا تمام بخش های وردپرسمان همیشه به روز باشد.

بدیهی است برای استفاده از جت پک نیاز به یک اکانت WordPress.com دارید. خوب حالا کمی درباره امکانات WordPress.com Stats حرف بزنیم. این افزونه میتواند در بخش مدیریت به شما آمار کاملی از بازدید کننده ها و تعداد نمایش صفحات، تعداد نمایش بر حسب کشور، ارجاع دهنده ها، برترین ارسالها و برگه ها، کلیک های انجام شده بر روی لینک ها، تعداد دنبال کننده ها و به اشتراک گذاری ها و بسیاری از موارد دیگر را به شما ارائه دهد. در عین حال میتوانید با کمک ابزارک بسیار جمع و جور Blog Stats Widget نیز آمار بازدید را به بازدیدکنندگان وبسایت خود هم نمایش دهید. (وقتی میگویم جمع و جور، واقعا منظورم جمع و جور است !)

2. افزونه Google Analyticator

Google Analyticator

خوب اول یکمی تلفظش را تمرین کنید. حالا یکی دو تا نفس عمیق بکشید تا حالتان جا بیاید و با هم به سراغ ادامه کار برویم. این افزونه، به طور همزمان در واقع دو کار مهم انجام میدهد. اول اینکه بی نیاز از ویرایش قالب، کد آنالیتیکز را به سایت شما اضافه میکند. (مقاله ای را که درباره دلیل اضافه نکردن کد های دنبال کننده به قالب وبسایت نوشته بودیم را که یادتان هست؟) و در قدم بعدی به شما اجازه میدهد امار گوگل آنالیتیکز خود را به طور کامل از طریق بخش مدیریت در وبسایت خود مشاهده نمایید و طبعا این برای ما ایرانی ها خیلی خوشمزه خواهد بود. (نه؟) در نهایت هم یک ابزارک فسقلی در اختیار شما میگذارد که میتوانید به وسیله ی آن، تعداد بازدیدکنندگان یکتای خود را در یک بازه زمانی دلخواه، برای بازدیدکنندگان وبسایتتان به نمایش در بیاورید.

3. افزونه Slimstat Analytics

WP SlimStat

اسلیم استت یک افزونه آمار گیر واقعا خوب و تر و تمیز است. این افزونه به شکل زیبایی میتواند کلیه ی اطلاعات بازدید ها را بر اساس مرورگر، کد کشور، آی پی، زبان، سیستم عامل، کلمات جستجو شده، ارجاع دهنده، نویسنده ارسال و بسیاری از موارد دیگر و در قالب چارت های بسیار زیبا و مرتب برای شما به نمایش بگذارد. اسلیم استت برای بخش تشخیص موقعیت IP، نوع مرورگر و پلتفرم مورد استفاده از داده های بسیار دقیق MaxMind و Browscap استفاده میکند. جالب است بدانید که این افزونه به نحوی طراحی شده که نمای آن به شکل زیبایی حتی بر روی موبایل شما نیز بدون نقص اجرا خواهد شد. یک نکته ی مهم دیگر در باره SlimStat این است که با افزونه هایی همچون W3 Total Cache, WP SuperCache, HyperCache و سایر افزونه های از این دست، هماهنگی کامل دارد و بدون مشکل در کنار آنها کار میکند.

و اما SlimStat دو بخش جالب و مهم دارد که هر یک به صورت پلاگینی جداگانه به کاربران ارائه میشوند. اولین قسمت ابزارک های مخصوص داشبورد مدیریت است که اطلاعات آماری اسلیم استت را در قالب چارت هایی با طراحی زیبا در داشبورد مدیریت در اختیار شما قرار میدهد. و قسمت دوم که باعث میشود ما این افزونه را خیلی دوست داشته باشیم، منبع عظیمی از کد های میانبر یا Shortcode هایی است که به وسیله ی آنها میتوانید به شکل دلخواه خود و به صورت کاملا سفارشی شده آمار کاملی از بازدید های وبسایت خود را در اختیار بازدیدکنندگان وبسایتتان قرار دهید.

برای نصب و مشاهده راهنمای استفاده از این کد های میانبر روی اینجا کلیک کنید. توجه داشته باشید که دو بخشی که در انتها معرفی کردیم، هریک به صورت یک پلاگین جداگانه ارائه شده اند و در صورتی که میخواهید آنها را استفاده کنید میبایست حتما آنها را به همراه SlimStat بر روی وردپرس نصب نمایید.

این پلاگین یکی از بهترین جایگزین ها برای کسانی است که به دلیل سادگی استفاده و امکانات Cystats، هنوز هم مشغول استفاده از این پلاگین بر روی وبسایت خود هستند. دست به کار شوید و عملیات جایگزینی را آغاز کنید.

4. افزونه WP Statistics

افزونه WP Statistics برای وردپرس

افزونه WP Statistics داده های آماری سایت شما را به صورت کاملا گرافیکی و در قالب نمودار های مختلف در اختیار شما قرار میدهد. برای کار کردن نیاز به تنظیمات پیچیده ای ندارد و دارای ابزارک های متنوعی برای بخش پیشخوان سایت شماست. این افزونه میتواند کلیه اطلاعات کاربران اعم از افراد آنلاین، بازدید کنندگان، تعداد بازدیدها، user agent، کشور بازدیدکننده، IP و … را جمع آوری کرده و در اختیار شما قرار دهد.

از طرف دیگر این افزونه امکان مشخص کردن ورودی های موتورهای جستجو از قبیل گوگل، یاهو، بینگ، داک داک گو و یندکس و همچنین نمایش وبسایت هایی که برای شما ترافیک ارسال کرده اند را نیز به صورت مجزا دارا میباشد. برای نمایش کشور بازدیدکنندگان، افزونه wp statistics از دیتابیس GeoLite2 متعلق به سایت MaxMind استفاده میکند. بنابراین در این زمینه میتوانید انتظار دقت بالایی را از آن داشته باشید.

برخی دیگر از امکانات این افزونه عبارتند از امکان ارسال ایمیل های شامل داده های آماری، پشتیبانی از نقش های کاربری وردپرس، امکان تنظیم معیار برای شامل شدن یا نشدن کاربران در داده های آماری، امکان برون ریزی داده ها، امکان هش کردن IP کاربران و …

5. افزونه Visitors Traffic Real Time Statistics

افزونه Visitors Traffic Real Time Statistics برای وردپرس

در اولین نگاه آنچه در مورد این افزونه قابل توجه است، نوع طراحی پنل کاربری و نمایش نمودار های آن است. این افزونه از طراحی زیبایی برخوردار است که آن را تا حدی از دیگر افزونه های هم رده اش متمایز میکند. با استفاده از این افزونه میتوانید مواردی همچون آمار بازدیدکنندگان، مرورگر آنها، سیستم عامل، بازدید ها و سایر موارد را به طور کامل جمع آوری کرده و مشاهده کنید.

علاوه بر نسخه رایگان، این افزونه یک نسخه حرفه ای هم دارد که با قیمت 49 دلار به فروش رسیده و امکانات متنوع بیشتری همچون امکان مشاهده افراد آنلاین، ابزارک نمایش داده های آماری، آپدیت اتوماتیک دیتابیس GeoIP و … را در اختیار شما قرار خواهد داد.

6. افزونه WassUp Real Time Analytics

WassUp Real Time Analytics

و حالا نوبت WassUp است (کلمه ی What’s Up را سریع تلفظ کنید به شکلی که t اش بیافتد) این پلاگین طرفدارهای خاص خودش را دارد و اگرچه هنوز در صفحه اش هشدار زرد رنگ وردپرس (که میگویند فلان پلاگین بیش از 2 سال است که آپدیت نشده) به چشم نمیخورد ولی با این قضیه خیلی هم فاصله ندارد.

WassUp در داشبورد مدیریت، در هر لحظه جزئیات بازدیدکنندگان را به خوبی برای شما به نمایش در می آورد. میتوانید ببنید همین الان چه کسانی در سایت شما هستند و همچنین میتوانید این پلاگین را برای تطابق با نیازهای خود تنظیم نمایید. این پلاگین تنظیماتی خوبی هم برای جلوگیری از رشد بیجای دیتابیس در اختیار شما قرار میدهد. البته خودم در هنگام استفاده متوجه شدم که به نظر میرسد مشکلی در بخش سلکتور تب های ناحیه تنظیمات وجود دارد ولی شاید شما مشکل خاصی در این زمینه نداشته باشید.

این پلاگین به شما یک ابزارک ارائه میدهد که با استفاده از آن میتوانید اطلاعات افراد آنلاین، تعداد کاربران آنلاین (اعضای ثبت نام کرده)، آخرین ورودی های جستجو، آخرین ارجاع دهنده ها و سیستم عامل بازدیدکنندگان را در وبسایت خود به نمایش بگذارید. در عین حال اگر قالب شما از ابزارک ها پشتیبانی نمیکند (چی فرمودید؟!) میتوانید با قرار دادن کد wassup_sidebar() در ناحیه سایدبار قالب خود، این اطلاعات را به نمایش بگذارید.

7. افزونه Google Analytics Dashboard for WP

Google Analytics Dashboard for WP (GADWP)

این هم یک عضو دیگر از خانواده افزونه های گوگل آنالیتیکزی ( عجب کلمه ی زیبایی شد) است. با توضیحاتی که قبلا درباره این دسته از افزونه ها دادیم، عملا به توضیح خاصی درباره این یکی نیاز نیست. این افزونه اینترفیس زیبایی را برای شما در نظر گرفته و یکی از امتیازاتش این است که میتواند اطلاعات بخش Real Time گوگل انالیتیکز را نیز برای شما به نمایش بگذارد.

8. افزونه WP Live Statistics

افزونه WP Live Statistics

افزونه WP Live Statistics نیز تقریبا مانند دیگر افزونه های همین گروه است. با استفاده از این افزونه میتوانید اطلاعاتی از قبیل مرورگر کاربران، اندازه صفحه نمایش، سیستم عامل، عبارات محبوب، کشور ها، شهر ها، برترین ارجاع دهندگان و صفحات محبوب سایتتان را به صورت گرافیکی مشاهده کنید.

این افزونه همچنین امکان نمایش افراد آنلاین، لیست بازدیدکنندگان، فیلتر داده های برتر (مثلا 10 آدرس برتر و …) یا امکان تنظیم معیارهایی برای شامل نشدن مرورگر ها یا کاربر ها بر اساس شناسه (ID) را نیز در اختیار شما قرار میدهد.

 

9. افزونه Blog Stats by W3Counter

افزونه Blog Stats by W3Counter

W3Counter در واقع خودش یک سایت ارائه خدمات بررسی آماری سایت است. خوشبختانه بخش بزرگی از خدمات این سایت کاملا رایگان است و شما میتوانید در صورتی که مایل باشید اکانت خود را به اکانت غیر رایگان تبدیل کنید. W3Counter کار را برای وردپرسی ها آسان کرده و وردپرسی ها میتوانند پس از ثبت نام در این سایت، به سادگی افزونه ی مخصوص W3Counter را روی وردپرس خود نصب کنند و آمار وبسایتشان را کاملا از طریق پنل مدیریت وبسایت خود زیر نظر بگیرند. مزیت استفاده از W3Counter این است که در عین حال که داده های آماری به شما ارائه میشود، شما برای ذخیره و پردازش این داده ها هیچ ریسورسی مصرف نخواهید کرد و همه چیز بر روی خوب سایت W3Counter بارگذاری خواهد شد. شاید این یکی هم به تست کردنش بیارزد.

10. افزونه Cystats

گفته بودم که یک دوست کوچولوی آپدیت نشده را برای این آخر نگه میداریم. Cystats از سال 2008 تا امروز دیگر آپدیت نشده ولی جالب است که هنوز بسیاری از وبسایت های تفریحی ایرانی از همین افزونه برای نمایش آمار وبسایت وردپرسی خود استفاده میکنند. شاید این مسئله دو دلیل داشته باشد، اول به کار گیری ساده ی این پلاگین و دوم اینکه بعد از این همه اپدیتی که برای وردپرس ارائه شده، این یکی هنوز بدون مشکل روی وردپرس کار میکند (یا دست کم تا همین یکی دو ورژن پیش که خودم تست کردم، کار میکرد).

اگر به دنبال افزونه های خوب آمارگیر میگردید و هنوز چیزی نصب نکرده اید، به هیچ وجه توصیه نمیکنم سراغ این افزونه بروید ولی برای آنهای که Cystats رفیق همیشگیشان شده و دست از سرش هم بر نمیدارند، در اینجا چند کد برای استفاده ی بهتر از Cystats معرفی میکنم که شاید تجربه استفاده ازاین پلاگین را بهبود ببخشد.

بازدید کنندگان امروز : <?php echo cystats_countVisits($mode, $showmode=TRUE); ?>
بازدید امروز : <?php echo cystats_countHits($mode, $showmode=TRUE); ?>
بازدید دیروز : <?php cystats_countHits(yesterday, $showmode=true); ?>
بازدید این هفته : <?php cystats_countHits(week, $showmode=true); ?>
بازدید این ماه : <?php cystats_countHits(month, $showmode=true); ?>
کل بازدید ها : <?php cystats_countHits(all, $showmode=true); ?>

تعداد افراد آنلاین : <?php echo cystats_countUsersOnline($showmode=TRUE); ?>
تعداد کاربران : <?php echo cystats_countUsers($showmode=TRUE); ?>
خوانندگان فید سایت در امروز : <?php echo cystats_countFeedreadersToday($showmode=TRUE); ?>

ورودی موتور های جستجو : <?php echo cystats_getSearchengineRefererCount($showmode=TRUE); ?>
زمان لود صفحه : <?php timer_stop(1); ?> ثانیه
تعداد کل مطالب : <?php cystats_countPosts(); ?>
تبادل لینک با : <?php cystats_countLinks(); ?> سایت
مطالب ارسالی : <?php echo cystats_countPosts($showmode=TRUE); ?> مطلب

دیدگاه های تایید شده : <?php echo cystats_countComments($showmode=TRUE); ?> دیدگاه
میانگین ارسال روزانه : <?php cystats_countAvgPostsPerDay($showmode=true); ?>
میانگین نظرات روزانه : <?php cystats_countAvgCommentsPerDay($showmode=true); ?>

زمان گذشته از افتتاح سایت : <?php echo cystats_firstPostDays($showmode=TRUE); ?> روز پیش
تاریخ افتتاح سایت : <?php echo cystats_firstPost($showmode=TRUE); ?>

اینجا باید یک سوال بپرسید. اگر بخواهید این کد ها را در قالب خود بگذارید که مشکلی نیست، اما اگرخواستید آنها را در ابزارکها قرار دهید چطور باید این کار انجام شود؟ ابزارک ها که PHP نمیپذیرند. این کار را قبلا در مستر کد به شما آموزش داده ایم. کافی است روی اینجا کلیک کنید تا این آموزش را هم بخوانید و کارتان را به سادگی راه بیاندازید.

این هم از 10 پلاگین درست و حسابی برای ذخیره، مشاهده، آنالیز و نمایش اطلاعات آماری برای وبسایت وردپرسی شما. افزونه ی خوبی میشناسید که از قلم انداخته باشیم؟ حتما در بخش نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

و اما در پایان، همه ی این افزونه ها را به شما معرفی کردیم ولی واقعیت این است که ذخیره آمار درون سایت وردپرسی شما اصلا منطقی نیست. بنابراین بهترین کار استفاده از یک سرویس قدرتمند و با دسترسی آسان است که آمار وبسایت شما را به صورت کاملا زنده و به طور کامل در اختیار شما قرار دهد. به عنوان مثال ما توصیه میکنیم از سرویس قدرتمند و گسترده ی گوگل آنالیتیکز استفاده کرده و از امکانات بسیار جالب آن بهره مند شوید.

نوشته معرفی 10 افزونه وردپرس برای آنالیز و نمایش آمار سایت شما اولین بار در مسترکد. پدیدار شد.

]]>
https://mrcode.ir/%d8%a7%d9%81%d8%b2%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a2%d9%86%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%b2-%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d8%a2%d9%85%d8%a7%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%be%d8%b1%d8%b3/feed 44